Ollas (вимовляється як «oh yahs») — це старий спосіб зрошення, який виник у Китаї та Північній Африці понад 4000 років тому. Зрошення глиняних горщиків було описано в письмовій формі тоді, але, швидше за все, використовувалося в садах століттями раніше. Основна передумова полягає в тому, що вода буде повільно вимиватися з глиняного горщика і досягати коренів рослини.
Сьогодні олла в моді, особливо в сухих, посушливих місцях (наприклад, в Арізоні), де потреба в ефективних способах збереження та економії води є надзвичайно важливою. Ollas не тільки забезпечує кореневу систему необхідною водою, але й є низькотехнологічним джерелом води для рослин, яке легко зрозуміти та налаштувати. Вони безпосередньо стосуються проблем випаровування поверхні ґрунту та відходів поливу!
Перш ніж ми розберемося в дрібницях того, що таке олла і як їх можна використовувати, я скажу, що ми в Epic Gardening рекомендуємо вам придбати оллу, яку ми продаємо в нашому інтернет-магазині. Хоча є багато брендів на вибір, ці ollas досить малі, щоб адаптуватися до багатьох різних розмірів горщиків і грядок, і на них справді миле щасливе обличчя!
Що таке Ollas?
Ми вже встановили, що зрошення олла – це метод зрошення з глиняного горщика, який використовує глибокий полив для забезпечення вологою ваших рослин і навколишнього ґрунту. Незалежно від типу олла, неглазуровані глиняні горщики наповнюють водою і ховають у саду, щоб випустити воду протягом вегетаційного періоду.
Історично термін «олла» відноситься до глиняного горщика. Усі, від стародавніх греків до жителів Китаю та Африки, використовували глиняні горщики для зберігання їжі, і вони мали різне символічне значення. Корінні американці на південному заході Сполучених Штатів і Мексики використовували оллас, щоб поливати рослини під час спекотного літа в пустелі.
І сьогодні олла працюють по всьому світу з усіх цих причин. Вони були важливі для багатьох сучасних садівників як поступовий і економічно ефективний спосіб поливу безпосередньо біля коренів рослин, а не на рівні поверхні.
Як працюють Ollas?
Хоча ви, можливо, вже знаєте, як вони працюють, давайте обговоримо цю тему докладніше. Оллу закопують у сад або контейнер верхівкою над ґрунтом. Олла наповнена водою, а неглазуровані глиняні стінки контейнера дозволяють воді всередині рухатися крізь пори резервуара в ґрунт у вигляді повільного просочування.
Всмоктування створюється завдяки напрузі вологи в ґрунті навколо горщика, яка витягує воду з олли швидше, коли ґрунт сухий. З іншого боку, якщо ґрунт надзвичайно вологий від дощу, вода залишається в горщику, доки ґрунт знову не висохне і не знадобиться вода. Це означає, що рослини не проходять через інтенсивні цикли вологості та сухості, що захищає їх під час посухи.
Форма вашої олли теж впливає. Більшість із них мають конусоподібну горловину, яка зменшує випаровування біля поверхні землі. Хоча олла своїми руками може мати не таку оптимальну форму, вона все одно може працювати, але вам, можливо, доведеться заповнювати її частіше.
Olla не тільки допомагає вам економити воду, яка може випаровуватися ще до того, як потрапить до коренів рослин, які ви поливаєте. Це також зменшує поверхневе зрошення, яке сприяє росту бур’янів. Таким чином, ви побачите приріст урожайності помідорів, листяних зелених рослин і загальну якість продукції, а також зменшення бур’янів!
Найкращий клімат для Ollas
Ollas чудово підходить для посушливих регіонів світу з жарким літом і дуже малою кількістю дощової води. Це вірно! Якщо ви живете в пустельному кліматі, сухому гірському кліматі або навіть у вологому спекотному середовищі, ollas буде дуже добре працювати у вашій зрошувальній системі та підтримувати полив ваших рослин навіть у період посухи.
Хоча ці кліматичні умови з низьким рівнем дощової води найкраще підходять для поливу саду олласами, ви точно можете використовувати їх в інших кліматичних умовах. Садівники можуть використовувати ollas, щоб не витрачати воду чи дорогоцінний час, оскільки вони забезпечують механізм самополиву для рослин, які інакше могли б отримувати менше води. Це ідеально підходить для регіонів, які періодично переживають сильну спеку та низькі сезони дощів. Це також чудово, якщо ви збираєтесь у відпустку і хочете мати під рукою трохи додаткової води, щоб рослини мали доступ!
Єдина погода, для якої олла може бути непридатною, це стабільно холодний або замерзлий регіон, де він не може протистояти циклам замерзання-відтавання, які змушують ґрунт набухати та стискатися. Ми зупинимося на цьому трохи більше, коли будемо обговорювати технічне обслуговування ваших ollas.
Рослини, які найбільше підходять для зрошення Olla
Деякі рослини краще підходять для поливу олла. Зазвичай ці рослини мають великі волокнисті корені, як у помідорів, динь, кабачків і чилі, як у халапеньо. Молоді дерева та більш дорослі дерева також отримують користь від поливу олла.
Ви також можете виявити, що вирощуєте найпрекраснішу зелень після того, як у вашому саду з’являться олли. Ці важкі годівниці вимагають багато поживних речовин і води в процесі росту, і надання їм олли подбає про половину цього за вас.
Боби та зернові, такі як пшениця, особливо у великих масштабах, не так добре, як вищезгадані культури з ollas, оскільки вони покривають велику поверхню ґрунту. Тому, якщо ви вирішуєте, використовувати чи ні ollas для цих культур, принаймні забезпечте додаткове зрошення зі шлангів.
Нарешті, деякі коренеплоди, такі як морква або пастернак, можуть мати важкі часи з олою як основним джерелом зрошення. Це пояснюється тим, що форма олли зазвичай розширюється, коли вона йде вниз, що може призвести до того, що довгі прямі коренеплоди згинаються або вигинаються назовні. Це не зробить їх неїстівними, але пізніше їх буде важче зберігати в холодильнику. Для цих культур вам потрібно розташувати їх так, щоб рослина не стояла прямо біля олли, а натомість за межами найширшого діаметра вашої посудини. Це запобігає отриманню тих коренеплодів дивної форми.
Додавання Ollas до вашого саду
Тепер, коли ми розглянули, що насправді таке ollas, давайте обговоримо, як їх встановити у вашому саду. Особливо для тих, хто живе в посушливих регіонах із сильною спекою, коли вони перейдуть на садівництво, вони будуть рости набагато пишніше та значніше.
Розмір Olla
Почніть з огляду свого саду. Скільки місця ви ростете і скільки води потрібно? Якщо ви вирощуєте контейнерні рослини, олла в нашому магазині ідеального розміру. Більші олли чудово підходять для садів, у яких багато землі для поливу та багато рослин, яким потрібен доступ до зрошувальної системи олла.
Звичайно, є варіанти. Ви можете придбати ollas у багатьох різних дистриб’юторів, або ви можете встановити ollas своїми руками, зроблені зі звичайного теракотового горщика із заповненим дренажним отвором. Наповніть водою, накрийте теракотовим блюдцем і закопайте в саду. Ви навіть можете з’єднати два горщики разом, щоб створити вищу посудину!
Основне правило для того, щоб знати, яку оллу вибрати для своєї грядки, саду в грунті або контейнерів, таке. Олла об’ємом 1 кварт забезпечує зрошення рослин діаметром 1 фут. Олла розміром 3 кварти забезпечує водою рослини в радіусі 1,5 футів. Нарешті, велика олла, яка вміщує близько 7 літрів води, забезпечує рослини в радіусі 2 футів.
Де розмістити Ollas
Коли ви вибрали розмір олли, настав час «посадити» її в саду. Незалежно від того, чи працюєте ви на піднятих грядках, грядках у землі чи контейнерах, процес буде однаковим. Почніть з копання достатньо великої ями, щоб помістити в неї оллу. Помістіть оллу в яму так, щоб верхні кілька дюймів шиї були відкриті над землею.
Упакуйте ґрунт навколо олли, переконавшись, що в ґрунті немає повітряних отворів. Olla не буде виділяти вологу в зону, де немає ущільненого ґрунту. Потім розмістіть рослини так, щоб вони знаходилися у відповідному радіусі від олли, залежно від її розміру. Посадіть їх і наповніть оллу майже до повного рівня води.
Помістіть кришку зверху, щоб запобігти потраплянню стоків і випаровування. Ви навіть можете заповнити його сумішшю водорозчинного рідкого добрива та води, хоча ми не рекомендуємо це робити часто, оскільки це може закупорити пори теракоти. Тоді нехай полив починається!
Відповідне відстань між кількома оллами важливо для того, щоб кожна рослина мала доступ до джерела води. Якщо ви працюєте з великим садовим простором, у вас буде більше місця, щоб установити більше ollas одночасно. Забезпечте лише одну оллу на один менший контейнер. Ви дасте рослинам всю необхідну воду, якщо розмістите малі та середні олли в піднятому або заглибленому саду на відстані 2-3 фути один від одного. Великі олли можуть розташовуватися на відстані 3-4 фути один від одного.
Щоб отримати додаткову інформацію про розробку стратегії розміщення, перегляньте наше відео вище, щоб дізнатися, як найкраще спланувати відстань olla!
Заправка Ollas
Коли ваша олла сидить у саду, вона поливатиме ґрунт навколо себе, а частина також буде видалятися з глиняного горщика через випаровування. Хоча швидкість випаровування всередині олли не така, як на поверхні ґрунту, ви захочете регулярно перевіряти свою оллу, щоб переконатися, що вона не потребує доповнення.
Коли рівень води в глиняному горщику olla становить 50% або менше, настав час поповнити джерело води. У більшості випадків це відбуватиметься кожні п’ять-сім днів, але тип ґрунту та погодні умови також впливають на частоту заправки. Після того, як ви кілька разів наповните балон, ви зрозумієте, коли зазвичай відбувається поповнення.
Звичайно, влітку ви будете заливати частіше, ніж у помірну пору року. Крім того, ті, хто проживає в сухому кліматі Аризони, ймовірно, будуть заправляти більше, ніж ті, хто живе у вологій Північній Кароліні. Поки ви не відстаєте від цього, ви помітите різницю у своїх рослинах із самого початку.
Технічне обслуговування Olla та усунення несправностей
Ollas не потребують обслуговування, але під час роботи з ними ви можете зіткнутися з деякими проблемами. Ось деяка інформація про те, як обслуговувати оллу та довгостроковий догляд!
Тріснутий Оллас
З будь-чим, що виготовлено з неглазурованої кераміки, існує кілька ризиків. Регулярні цикли заморожування/розморожування можуть спричинити тріщину олли. Подібним чином, коріння дерев або кущів можуть пробиватися в пористу теракоту і потенційно викликати тріщини.
Волоссяні тріщини можуть взагалі не вимагати ремонту, але ваша олла потенційно буде слабшою та піддається ризику тріщини через постійне коріння дерева або додаткові цикли заморожування та відтавання. Для більш серйозних тріщин можна використовувати водонепроникну епоксидну смолу для закладення тріщини. Велику тріщину в основі olla також можна закрити шматком плитки, приклеєною на місце, щоб стабілізувати її, хоча цей метод найкраще використовувати на основі; плитка може стати на шляху розподілу вологи, якщо вона знаходиться збоку.
Інший спосіб закладення тріщин – це використання силіконової шпаклівки для закладення тріщини; цей метод заповнить деякі пори в неглазурованій кераміці, тому цю техніку найкраще застосовувати на менших тріщинах. Однак це може запобігти тому, щоб менша тріщина стала значно більшою.
Видалення Ollas взимку
Пам’ятаєте, про кого ми щойно говорили про цикли заморожування/відтавання? Якщо ви перебуваєте в кліматі, який регулярно замерзає і відтає протягом зими, видалення вашої олли з землі в ці прохолодні місяці є одним із найкращих методів, які ви можете застосувати. Як правило, у холодну пору року буде досить багато дощу або снігу, тому олла тоді не є такою необхідною.
Садівництво з ollas цілий рік є варіантом у теплішому кліматі, наприклад, у південній Каліфорнії чи частинах Арізони чи Флориди. Але якщо ви знаєте, що перебуваєте в холодному кліматі, обережно розпушіть ґрунт навколо олли. Вийміть його, піднявши прямо з отвору, і видаліть пил, який залишився на поверхні. Заповніть яму посадковим середовищем і додайте мульчу на поверхню ґрунту, щоб допомогти зберегти вологу та ізолювати ґрунт під ним. Потім ви можете очистити свою оллу та зберігати її до остаточних заморозків.
Очищення вашої Olla
Люди з жорсткою водою можуть з часом помітити, що їхня олла починає забиватися, оскільки мінерали у вашій воді заповнюють пори неглазурованої глини. Однак врятувати свою оллу від цієї долі можливо!
Встановлення фільтра на джерело води для шлангової води може зменшити деякі накопичення мінеральних речовин, але це не запобіжить цьому всьому. Принаймні раз на рік бажано виймати оллу з землі або контейнерів, добре замочувати та промивати в дистильованій воді. Для цього процесу чудово підходить відро.
Якщо необхідно, ви можете використовувати щітку з м’якою щетиною, як щітку для посуду, щоб акуратно почистити водяний наліт з поверхні глини. Це також має видалити будь-який сипучий бруд з поверхні. Використовуйте ту саму щітку, щоб обережно почистити внутрішню частину олли, щоб усунути білуваті нарости від жорсткої води.
Ця ж техніка може врятувати вашу оллу, якщо ви регулярно використовували її з рідкими добривами. Згодом тверді частки в рідкому добриві можуть накопичуватися, поширюючись усередині олли. Це може блокувати пористість теракоти та зменшувати передачу вологи. Час від часу перевіряйте, наскільки добре олла виконує свою роботу з розповсюдження води, і, якщо потрібно, видаліть і виконайте очищення. Знову ж таки, для цього найкраще підходить дистильована вода.
Нарешті, якщо ваша вода має високу солоність, вона діятиме так само, як жорстка вода, і з часом закупорить пористу поверхню олли. Висока солоність також може спричинити проблеми з ростом рослин у ґрунті, тому в подібних ситуаціях ви можете замість цього фільтрувати воду або використовувати дощову воду у своєму саду.
Якщо ваша олла була в місці, де була хвора рослина, ви можете стерилізувати її. Для цього додайте трохи відбілювача в дистильовану воду (але не більше 1 частини відбілювача на 10 частин води – багато не потрібно!) і помістіть туди теракоту, щоб вона ненадовго замочилася. Зазвичай для стерилізації достатньо замочити його на кілька годин. Вийміть оллу з відбілювача та знову замочіть її ще на кілька годин у звичайній дистильованій воді, щоб надлишки відбілювача пішли з теракоти. Тепер він знову готовий до використання в саду.
Олла занепокоєння
У жаркому кліматі, особливо в сухих і посушливих районах, влітку ви можете наповнювати оллу набагато частіше. Цього слід було очікувати, оскільки в цей час вода випаровується із середовища для вирощування набагато регулярніше. Це ще не кінець світу, але вам доведеться регулярно стежити за водою всередині, щоб переконатися, що у вас не закінчується вода.
Інша поширена проблема полягає в тому, що ollas не завжди працюють з іншими садовими техніками. Люди, які відокремлюють свої сади, використовуючи методи садівництва квадратних футів, можуть виявити, що олла недостатньо досягне всіх частин їхньої сітки. При зрошенні олла найкраще місце для посадки – це місце, де коріння рослини легко досягнуть глиняного посуду або там, де вони перебувають у радіусі перенесення води через ґрунт. Це не виключає можливості садівництва на квадратних футах з ollas, але вам доведеться спланувати відповідно.
Нарешті, насіння, що починається з olla, є проблематичним. Пам’ятайте, що насіння потребує постійної вологи, і зазвичай воно знаходиться біля поверхні середовища для вирощування, а рівень води в оллі може бути нижчим. Набагато ефективніше, коли насіння починає зрошувати ваше насіння та дуже молоді саджанці, щоб вони почали правильно. Ви можете поступово відучувати їх від додаткового поливу, коли вони стають більшими.
Питання що часто задаються
З: Що роблять ollas?
A: Вони забезпечують зрошення рослин за допомогою осмосу, вимиваючи воду з закопаного неглазурованого глиняного горщика до коренів.
З: Чи працює олла полив?
A: Так! Ті, хто живе у відповідних кліматичних умовах і зрошують певні рослини, помітять збільшення виробництва. Olla може бути непотрібним, якщо ви перебуваєте в місці, де зазвичай буває багато дощів протягом року, але тим, хто живе в сухому кліматі, воно буде корисним.
Питання: для яких рослин оллас корисний?
A: Вони особливо підходять для гарбузів, помідорів і листової зелені. Вони не дуже підходять для зернових і бобових.
Питання: Як довго зберігається вода в оллі?
A: Зазвичай від кількох днів до тижня, залежно від погодних умов.
З: Чи тріскаються олли взимку?
A: Вони можуть! Тому рекомендується викопати їх і перенести на зиму в приміщення.
Q: Скільки ollas мені потрібно?
A: Це залежить від площі вашого саду та кількості рослин, які ви вирощуєте. Олли мають обмежений радіус поливу, і більше садового простору вимагатиме більшого покриття олли.
П: Наскільки великим має бути олла?
Відповідь: дивіться запитання вище. Більші мають більший радіус поливу.
З: Яку площу може поливати олла?
A: Радіус залежить від того, наскільки велика олла.
З: Чи можете ви додати рідке добриво до олли?
A: Хоча ви можете це зробити, рідкі добрива зазвичай густі та наповнені твердими частинками. Ці частинки можуть накопичуватися всередині вашої олли та закупорювати пори теракоти, зменшуючи здатність вашої олли постійно поливати. Найбільші частинки можуть ніколи не потрапити крізь теракот у ваш сад, де вони можуть принести найбільшу користь. Тому ми вважаємо за краще рекомендувати полив і підживлення окремо.