Сад та город

Декоративні мульчі в саду



Грунту можна захистити від усушення та засмічення бур'янами, якщо зверху укласти спеціальні матеріали – мульчу. Мульча буває органічна та неорганічна. Мульчування не тільки прикрашає квітники та грядки, але допомагає економити час та сили при догляді за садом. Як і коли мульчувати грунт, як правильно вибрати матеріал, що мульчує, щоб помилки не звели нанівець ваші старання? Будь-який клаптик землі, куди потрапляють світло і волога, одразу стає заселеним. Трави відмирають восени, створюючи товстий підшерстя новій траві. органічну мульчу. А в лісі поверхня ґрунту щільно усіяна опадом. листовим чи хвойним, або навіть змішаним. У горах теж є мульча – мінеральна! Це дрібні уламки каменю, які розмиваються водою. Так що ми сміливо можемо брати приклад з природи і використовувати мульчу в саду. Що таке мульча?

  • Чим корисна мульча на ділянці
  • Використання мульчі в ландшафтному дизайні
  • Які матеріали можна використовувати для мульчування рослин
  • Як правильно мульчувати ґрунт
  • Коли і як правильно мульчувати рослини
  • Які види мульчі краще вибрати

Що таке мульча

Назва походить від англійського mulch, що означає обкладати коріння рослин – соломою, гною, травою, торфом. Мульча – це будь-які матеріали, які розкладаються шаром по землі.

Чим корисна мульча на ділянці

Мульча не тільки гарна – вона приносить користь. Застосування мульчі на ділянці допомагає вирішити різні завдання догляду за садом і квітниками:

1. Зберегти вологу у ґрунті. Пухкий шар, що не злежується, мульчі товщиною навіть 3-5 см істотно зменшує випаровування. У суху спеку, яка часто буває влітку, це просто порятунок, якщо ви обмежені у користуванні водою.

2. Зменшити ризик ущільнення ґрунту та запобігти утворенню ґрунтової кірки, яка ускладнює проростання насіння, зменшує надходження кисню до коріння рослин та збільшує випаровування вологи.

3. Стримувати зростання бур'янів. Через шар мульчі майже не проростає насіння однорічних бур'янів, а кореневища багаторічних бур'янів висмикується набагато легше, ніж із голої землі.

4. Зменшити розмивання ґрунту, якщо ділянка розташована на схилі або йдуть дощі.

5. Згладити стрибки температури. Під шаром мульчі земля відчутно довше промерзає, а влітку менше перегрівається, що важливо для деяких культур (наприклад, клематиси).

6. Поліпшити фізико-хімічні характеристики верхнього шару ґрунту завдяки активному розвитку корисних для рослин мікроорганізмів.

7. Прикрасити ділянку. Правильно підібраний колір декоративної мульчі стає прекрасним тлом для городу, мешканців квітника, а засипана поверхня надає саду акуратності, охайності. 8. Заощадити час і сили для догляду за рослинами. Використовуючи мульчу, садівник менше завантажений роботою. Йому рідше доводиться поливати рослини, стає зручніше видаляти бур'яни і розпушувати ґрунт.

Що нового:  Посадка цибулі - секрети збирання щедрого врожаю

Використання мульчі в ландшафтному дизайні

Традиція використовувати декоративну мульчу в ландшафтному дизайні властива як регулярним західним паркам з їхніми партерами перед фасадами палаців, так і східним кам'янистим садам. Мульча відтіняє красу дерев та чагарників, багаторічних рослин, а також дозволяє об'єднати їх в одну композицію (особливо при влаштуванні декоративного багатоярусного узлісся). Їй під силу стилістично об'єднати різні функціональні ділянки території та виділити якийсь фрагмент.

Мульча дозволяє вводити в ландшафт яскраві кольори. сині, червоні, будь-які. Вона може замінити собою газон, декоруючи сильно затінені або надто вологі ділянки території. Деякі види мульчі мають дренажні властивості – гравій, щебінь, галька. Такий газон не потрібно садити, косити, поливати, що, погодьтеся, багато в чому полегшує догляд за ділянкою. невеликій ділянці створити різноманітність, чергуючи газони, квітники, дорожнє покриття і, звісно, ​​декоративну мульчу. Які матеріали можна використовувати для мульчування рослин

В якості мульчі можна застосовувати різні органічні та неорганічні матеріали:

  • мармурова крихта (зазвичай біла)
  • щепа (зокрема фарбована)
  • шишки сосни
  • кора сосни калібрована (велика, середня, дрібна)
  • шкаралупи кедрових горішків
  • жвір, галька
  • щебінь
  • щебінь фарбований
  • неткані матеріали – спанбонд, агроспан, лутрасил

Як правильно мульчувати грунт

6-8-сантиметровим шаром. Саме за такої товщини мульча надасть найбільш сприятливий вплив на верхній шар ґрунту, а значить, і на рослини. Якщо матеріал занадто важкий (наприклад, гравій), його можна класти тоншим шаром. У такому разі між мульчею та ґрунтом викладають геотекстиль (склотканина та будь-які неткані матеріали).

Закінчивши мульчування, бажано обмежити ділянку огорожею, що підходить по дизайну – скажімо, бортиком, невеликими валунами, колодами.

Коли і як правильно мульчувати рослини

Мінеральна мульча – неорганічні частки різного походження. Вони не розкладаються. Однак і мінеральна мульча поступово змішується з ґрунтом і її теж необхідно підсипати, хоча й не так часто, як органічну. Влітку мульчу не потрібно чіпати. Під деревами, чагарниками, багаторічними рослинами мульчу не прибирають, наступного року краще додати новий шар.

Якщо овочеві грядки були замульчовані торфом, соломою або перегноєм, що добре розклався, мульчу можна перемішати з ґрунтом при осінньому перекопуванні, додавши азотних добрив. Тирса і кору з грядок необхідно прибрати і помістити в компостну купу, на міжряддях можна залишити.

Які види мульчі краще вибрати

1. Скошена трава.

Мульчування скошеною травою

Трав'яну масу можна складати в компост, але краще використовувати для покриття ґрунту. Це не дуже естетично, але чудово підходить для плодового саду: навколо дерев та чагарників. Перепріваючи, трава працює як органічне добриво. Мінуси: трава злежується і швидко перепріває. За теплий сезон необхідно підкладати 3-4 рази. Для яких рослин: дерева, чагарники, великі багаторічники.

Що нового:  Ягода смородина – як отримати добрий урожай

Товщина шару: свіжоскошеної трави можна класти 10-15 см, вона осідає до 4-5 см буквально за кілька днів.

2. Хвойний опад.

Переважніше сосновий – він більш рихлий і довше розкладається.

Плюси: виглядає симпатично, безвитратний, досить довго підтримує пухким верхній шар ґрунту. Мінуси: швидко розкладається, вимагає підсипки 1-2 рази на рік. Є певна можливість принести з ним збудників хвороб та шкідників. При тривалому застосуванні у великих кількостях робить реакцію ґрунту кисліше. Для яких рослин: ідеальний для рододендронів, хвойних рослин, кислолюбних дерев, чагарників і багаторічників.

Товщина шару: 5-7 см.

3. Листовий опад.

Листя – один з найбільш доступних видів мульчі. Може застосовуватись як покривний матеріал (наприклад, для утеплення багаторічників на зиму). Не можна використовувати як мульчу дуже велике листя, наприклад, клена гостролистого: вони злежуються в один непроникний шар, заглушаючи багаторічники. Найкращий листовий опад – дубовий. Він робить грунт пухким і структурованим, не злежується і довше розкладається. Плюси: безкоштовний. Мінуси: розкладається дуже швидко. Для яких рослин: дерева, чагарники, багаторічники, цибулинні. Ідеальна мульча для садових орхідей – венериних черевичків.

Товщина шару: близько 7-10 см.

4. Тирса.

Достатньо доступна, особливо, якщо поруч розташоване виробництво деревини або серед ваших знайомих є саморобкіни.

Мульчування тирси тирсою

< p style=”text-align: justify;”>Перед використанням тирси потрібно промочити розчином аміачної селітри або сечовини, щоб при перепереванні вони могли використовувати внесений азот. Плюси: вільний матеріал. Мінуси: занадто дрібні, злежуються, можуть пригнічувати рослини, оскільки при розкладанні витягають із ґрунту азот. Світлі, що суттєво ускладнює відтавання ґрунту навесні. Тирса краще використовувати не навколо рослин, а для покриття городніх доріжок або грядок, щоб наприкінці сезону перекопати з ґрунтом.

Для яких рослин: городні культури.

Шар: 3-5 см.

5. Тріска.

Це більші, ніж тирса, шматочки деревини.

Мульчування троянд щепою

Плюси: розкладається повільно, споживає менше азоту. Пухка, не злежується. Згодом темніє (і стає від цього красивішим, нейтральнішим за тоном). Естетична.

Мінуси: спочатку уповільнюватиме весняне відтавання грунту. Достатньо витратне задоволення. Вимагає добавки раз на 1-2 роки.

Для яких рослин: для будь-яких, але розумніше для чагарників і великих багаторічників.

Шар: 5-7 см у деревних посадках, 3-5 см для багаторічників.

6. Кора.

Це та ж тріска, тільки кори, зазвичай хвойних порід.

Мульчування квітників корою

Для яких рослин: для будь-яких.

Шар: 5-7 см у деревних посадках, 3-5 см для багаторічників.

7. Екзотичні види мульчі: шкаралупа кедрових горіхів, шкаралупа соняшникового насіння.

Використовується за наявності дешевого джерела, купувати дорого. Шкаралупа кедрових горішків гарна, але дорога. Насіння дуже швидко розкладається. Для яких рослин: дерев'яні, багаторічники.

Що нового:  Терміни та технологія посадки вікторії восени

Шар: 7-10 см у деревних посадках і 3-5, якщо по багаторічниках.

Мульчування томатів перегноєм

Плюси: прекрасна мульча, якщо ви виготовили її самі і правильно, є ще й підживленням. Мінуси: обидва види можуть містити насіння бур'янів. В цьому випадку від такої мульчі буде більше проблем, ніж користі. Підсипати доведеться раз на рік. Для яких рослин: всі садові рослини. Особливо цінують компост як мульчу троянди та городники.

9. Торф.

Для мульчування підходить верховий, він пухкий.

Мульчування хост торфом

Плюси: відносна дешевизна. Мінуси: має кислу реакцію, підкислює ґрунт. Настільки легкий, що може здуватися сильним вітром, коли підсихає. Підсипка раз на сезон. Для яких рослин: кислолюбні дерева і чагарники і багаторічники. Ідеальний для рододендронів, більш-менш підходить хвойним, для решти порід вимагає розкислення доломітовим борошном.

10. Солома.

Дуже доступний вид мульчі, найчастіше дачники самостійно безкоштовно добувають її на полях.

Мульчування малини соломою

Для яких рослин: зазвичай використовується на городі, під суницею та полуницею, на посадках малини.

Шар: близько 5 см.

;”>

Мульчування суккулентів дрібним Темні породи краще не використовувати, багато альпійських рослин не люблять перегріву грунту. Дрібні частинки швидко йдуть у ґрунт, тому підсипка потрібна раз на сезон.

Для яких рослин: підходить дуже низьким багаторічникам, альпійським рослинам, кімнатним рослинам.

Товщина шару: 2-3 см.

Може служити відсипкою в деревних композиціях.

Мульчування туї щебенем

Для багаторічників занадто великий. Теж рано чи пізно йде в ґрунт, виколупувати доводиться поштучно. Для яких рослин: деревні, чагарники, троянди.

Шар: близько 10 см.

13. Галька. Це мульча на любителя і для конкретних ситуацій (сухий струмок або кам'янистий сад, наприклад). Теоретично підходить для мульчування деревних рослин, але практично часто виглядає занадто екзотично. В іншому це той же щебінь. У продажу з'явилася натуральна, мармурова та полірована галька, наклеєна на будівельну сітку. Галька на сітці випускається елементами з розмірами 30х30 см та бордюрами з розмірами 10х30 та 15х30 см. Її використання дуже зручне при оформленні ставків, вазонів під квіти, декоративних майданчиків, доріжок.

Для яких рослин: дерев'яні, чагарники.

Шар: близько 10 см.

Посадка томатів в полотно чорного лутрасила

Самі по собі вони не додадуть саду краси, але можуть використовуватися як короткочасний захід для позбавлення від бур'янів. У квітниках і посадках чагарників між грунтом і мульчею нетканий матеріал укладають проміжним шаром. У цьому випадку термін служби мульчі сильно продовжується: органічна мульча повільніше розкладається, а мінеральна не змішується з ґрунтом. Для яких рослин: часто чорний нетканий матеріал використовують у городі та на полуничних грядках, щоб ягоди залишалися чистими.

0 0 голоси
Рейтинг статті


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі