На початку літа томатні кущі відкритого ґрунту ще не зміцніли, а тепличні вже потребують захисту та стимуляції. Догляд за томатами у червні спрямований на прискорення зростання та збереження квіткових пензлів. Можна використовувати народні засоби, і біопрепарати.
Обприскування від хвороб та шкідників
Тепличні томати в червні вже настав час обприскувати від шкідників. Кущі можуть піддаватися нападу білокрилки і павутинного кліща – в червневу спеку ці дрібні комахи, що смокчуть, чудово почуваються і стрімко розмножуються. Для боротьби із тепличними шкідниками підійде біопрепарат Фітоверм. Він не є небезпечним для людини, не забруднює врожай отруйними речовинами.
На початку літа фітофтороз ще не є актуальним. Рослини почнуть страждати від нього трохи пізніше – у серпні. Але до кінця місяця догляд за томатами в теплиці стає інтенсивнішим. Настає час перших профілактичних обробок проти поширених грибкових хвороб:
- фітофторозу;
- кладоспоріоз;
- альтернаріозу.
Кущі ретельно обприскують біологічними фунгіцидами. Підійдуть Фітоспорін, Серебромедін, Гамаїр.
Важливо. У червні на окремих кущах можуть з'явитися ознаки вірусної мозаїки: візерунки на листі з жовтих та зелених плям, здуття та скручування пластин, відставання у рості, зміна форми верхніх листочків. Такі рослини потрібно негайно видалити – врятувати їх неможливо.
Підживлення
Важливе місце у червневому догляді за томатами у відкритому ґрунті та теплиці займають підживлення. Їхня мета – прискорити нарощування надземної частини куща та збільшити розмір кореневої системи. Добре розвинені рослини формують міцні бутони, та був і смачні плоди. Щоб збільшити майбутній урожай, помідори потрібно підгодувати комплексними складами: Органік Мікс для томатів, Фертика для пасльонових або Фертика Кристалон томатний. У цих добрив міститься багато азоту, необхідного для росту листя, і фосфору, що прискорює зростання коренів.
Підв'язка та формування
Догляд за томатами після висадки в теплицю включає негайну підв'язку кущів. Верхній кінець шпагату закріплюють на металевому каркасі споруди або горизонтальному дроті, нижній прив'язують до основи стебла або кілочка.
У відкритому ґрунті помідори закріплюють на кілках або шпалерах. Опори можна встановити відразу під час висадки розсади або трохи пізніше, коли кущики приживуться.
У червні проводять перше пасинкування. Якщо сорт вирощують у 2-3 стебла, то залишають пасинки, розташовані до і після першого квіткового пензля, а решту виламують. Кущі, які планується вирощувати в одне стебло, очищають від пасинків повністю, не даючи бічним відросткам зміцніти. Можна відразу вибрати сорти томатів, що непосинкуються, що сильно спростить догляд за рослинами на початку літа.
Поливи у червні
У багатьох регіонах нашої країни у червні починається посуха, тому томати доводиться регулярно поливати. Без води рослини не зможуть розвинути хорошу кореневу систему та потужне листя, залишаться слабкими, хирлявими, а багато з них взагалі засохнуть.
Томати поливають під корінь, не змочуючи листя. Вода має бути теплою. Братися за шланг потрібно не раніше, ніж просохне верхній шар ґрунту.
Важливо. Коріння томатів не повинні постійно перебувати у мокрій землі. У таких умовах розвиваються кореневі гнилі та рослини гинуть.
Помідори цвітуть, а зав'язі немає – що робити?
У червні навіть у холодних регіонах на помідорах з'являються перші зав'язі. Але часто садівники спостерігають неприємне явище – опадає зав'язь помідорів. Червневе опадіння залежить від сорту. Йому схильні всі томати: детермінантні та індетермінантні, тепличні та відкриті ґрунти.
Щоб не втратити перші плоди, використовуйте засоби для зав'язування томатів у теплиці та відкритому ґрунті. Це стимулятори плодоутворення: Бутон, Скороспел, Зав'язь для томатів. Якщо ви не знаєте, чим обприскати помідори для зав'язі, прочитайте інструкцію до кожного з перерахованих препаратів та виберіть відповідний.
З народних засобів підходить борна кислота для помідорів. Її розводять водою із розрахунку 1 г на літр гарячої води. Охолодженим розчином кущі обприскують по листку, як тільки почнуть формуватися перші бутони, а потім ще раз – під час цвітіння. Змочуйте листя рівномірно з пульверизатора, намагаючись потрапляти на нижню сторону. Обробку борною кислотою можна проводити кожні 10 днів – вона нешкідлива.
А ви знаєте чим обробити томати для зав'язі? Використовуєте народні рецепти чи препарати з магазину? Будь ласка, поділіться своїм досвідом у коментарях. Адже саме зараз багато хто роздумує, чим підгодувати помідори для зав'язі, і не знають, який засіб вибрати.