- Троянди – підживлення на зиму
- Обрізання троянд на зиму
- – обрізання паркових сортів
- – обрізка плетивих сортів
- Як укрити троянди на зиму
Багато хто стикається з тим, що троянди погано цвітуть, незважаючи на дбайливий догляд. Часто цю проблему пов'язують із невдалою зимівлею. Щоб королеви саду пишно цвіли весь сезон, восени їх потрібно правильно обрізати та вкрити.
Троянди люблять і саджають багато хто, проте не все правильно їх доглядають. У результаті кущики виглядають хирляві, практично не цвітуть. Але подбати про троянди ніколи не пізно. Якщо їх обрізати і вкрити восени, то наступного літа кущі здивують карколомним цвітінням.
Троянди – підживлення на зиму
Не дарма кажуть: «Роза – дитя гною». Цариця квітів справді любить підживлення, особливо органіку. Але пізно восени добрива принесуть лише шкоду. Підживлення потрібно завершити в середині вересня – у цей час вносять фосфорно-калійні суміші, які допоможуть рослинам перезимувати.
У жовтні продовжують полив. Восени троянді потрібно менше вологи, ніж улітку, але залишати її в зовсім сухій землі не можна.
Важливим секретом вдалого вирощування троянд є підзимовий полив. Перед настанням заморозків під кожен кущ потрібно вилити не менше трьох відер води. Це один із етапів підготовки до зимівлі.
Обрізання троянд на зиму
Осінь – оптимальний час для обрізання троянд. У цей час їх треба вкривати, а короткі пагони легше сховати. Крім того, осіння обрізка необхідна, щоб видалити гілки, що не визріли – взимку вони все одно загинуть.
Як обрізати троянди на зиму? Роботу розпочинають, коли настануть нічні заморозки. Якщо поспішити, то кущ наростить нові пагони, і доведеться починати спочатку.
Ступінь обрізання залежить від виду троянд.
Обрізка паркових сортів відбувається дуже просто. Потрібно видалити суцвіття, пошкоджені та невизрілі пагони.
Плетисті троянди в залежності від виду цвітуть на торішніх пагонах або новому прирості. Від цього залежить спосіб обрізання. Але загальні правила такі:
- Видаліть короткі, тонкі, слабкі пагони, що не визріли – вони все одно не перезимують.
- Гілки, що залишилися, перевірте по всій довжині. Якщо на них є сухі ділянки, обріжте до здорової деревини і замажте зріз варом.
Подальше обрізування залежить від сорту. Усі плетисті троянди поділяються на 2 типи:
- Клаймбери (повторноквітучі) – укоротіть пагони і бічні гілочки, що відростають від них. Видаліть гілки віком від 5 років, тому що вони непродуктивні. Не видаляйте базальні пагони (що йдуть від основи куща, місця щеплення).
- Рамблери (цвітуть один раз за сезон на торішніх пагонах) – укоротіть усі пагони до потрібної вам довжини.
Навесні плетисті троянди доведеться ще раз обрізати, вилучивши гілки, які за зиму остаточно підмерзли або випріли.
Обрізання чайно-гібридних сортів:
- Укоротіть кожну втечу наполовину або більше.
- Зріжте всі молоді гілки, що не визріли, щоб кущ не вразили інфекції.
Троянди флорибунда в середині осені ще цвітуть, але чекати не потрібно – наприкінці жовтня вже холодно і кущі час готувати до зимівлі. Укоротіть пагони на висоту, на якій ви хочете бачити цвітіння наступного року.
Ґрунтопокривні троянди на зиму не обрізають, тільки видаляють квіти, що засохли.
Як укрити троянди на зиму
Троянди не вкривають лише на півдні. У середній смузі і на північ переважна більшість сортів доводиться захищати від морозів за допомогою різноманітних укриттів.
Паркові троянди добре зимують без захисту. Лідером зимостійкості у цій групі вважається Аделаїда Худлесс. При настанні холодів землю потрібно замульчувати сухою садовою землею, дубовим листям, соломою. Це захистить основу куща від морозів і, якщо вимерзнуть верхівки, рослина навесні швидко відновить об'єм.
Решту різновидів троянд перед укриттям потрібно обприскати 4% розчином залізного купоросу, щоб захистити гілки від грибних інфекцій. Для отримання розчину потрібної концентрації стандартну 200 г упаковку розведіть в 5 л води і обробіть самі рослини і землю навколо.
Укриття плетистих троянд на зиму:
- Зніміть батоги.
- Видаліть листя і черешки, що залишилися.
- Покладіть гілки на хвою чи пісок.
- Засипте основу куща сухою землею.
- Зверху на гілки покладіть ялинові чи соснові гілки.
- Прикрийте лутрасилом №60.
Ґрунтопокривні троянди спеціально вкривати не потрібно – ці рослини зимують під снігом і добре переносять навіть сильні морози. Там, де випадає мало снігу, потрібно прикрити пагони лапником або щільним лутрасил.
Важливо. Троянди не можна вкривати поліетиленовою плівкою або пропіленовими мішками, оскільки ці рослини дуже схильні до випрівання. Як покриття можна використовувати лише лутрасил.
Чайно-гібридним та флорибундам потрібне повітряно-сухе укриття. Встановіть над ними каркас із дроту, дерева або металу та натягніть два шари лутрасилу № 60 блискучою стороною назовні.
Увага. Місячний календар рекомендує ставити укриття троянд на зиму на місячному місяці. У 2021 році це період з 21 жовтня по 4 листопада.
агроном Бекер
Оксана
Правильно вкриті троянди на зиму спокійно спатимуть аж до весни. А як ви доглядаєте восени своїх красунь? Може, у вас є власні секрети? Поділіться ними у коментарях.