Томати висаджені, взялися і пішли в зріст. Значить, настав час приступати до пасинкування. За правильно сформованим кущем зручно доглядати: поливати, обприскувати, вкривати від заморозків. І врожай буде набагато більшим.
Щоб отримати багатий урожай томатів, потрібно своєчасно забирати пасинки. Коли рослина сформована в 1-2 стволи, вона направляє максимум харчування до плодів, і вони стають більшими, численнішими, солодшими.
Як і коли видаляти пасинки
Як правильно пасинкувати томати? Робити це потрібно рано-вранці, щоб ранки встигли затягнутися і не випаровували надто багато вологи на яскравому сонці. Операцію краще проводити вручну, а чи не секатором.
Порада. Щоб полегшити роботу, за 30-60 хвилин до процедури рясно полийте томати – стебла стануть пружними та крихкими.
Прищипуйте пасинки, коли вони досягнуть у довжину приблизно 5 см, залишаючи пеньок близько сантиметра, щоб у цьому місці не з'являлися нові відростки. За один раз на рослині можна прищипнути одразу 4-6 пасинків. Якщо затягнути з пасинкуванням, то кущ встигне витратити сили на відрощування допоміжних стволів, а формування плодів уповільниться.
Після обламування великого пасинка, що переріс, залишається велика рана, через яку проникнуть суперечки бактерій і грибків. Якщо момент втрачено і пасинки переросли, то видаляйте їх поступово, за раз не більше трьох штук, інакше рослина через стрес зупиниться в зростанні і врожай запізниться на 7-10 днів. Найміцніші та більші пасинки краще залишити, сформувавши кущ у 2-3 стебла.
Як пасинкувати помідори у відкритому ґрунті
У відкритий ґрунт саджають, головним чином, низькорослі детермінантні сорти, тому що вони швидше дозрівають і встигають віддати весь урожай задовго до осінніх холодів. Детермінантні сорти не можна залишати зовсім без пасинків, інакше врожай буде набагато нижчим за очікуваний.
Коли головне стебло доросте до максимально можливої для сорту висоти (50-150 см), воно зупиниться в рості і більше не утворюватиме квіткові пензлі. Тоді в плодоношення вступлять завбачливо залишені бічні пагони.
У відкритому грунті кущі формують у 2-3 стебла, залишаючи 1-2 пасинки. Найсильніші бічні пагони виростають поруч із нижнім пензлем. Їх і треба зберегти, а решту треба видаляти.
Як пасинкувати помідори в теплиці
У теплицях вирощують індетермінантні сорти томатів, які не зупиняються в рості і продовжують утворювати квіткові пензлі доти, доки їм вистачає сил та тепла. На таких рослинах залишають лише головне стебло, ретельно видаляючи всі пасинки. Якщо цього не робити, то теплиця швидко перетвориться на джунглі, а рослини через нестачу кисню та енергії хворітимуть і скидатимуть зав'язі.
Напівдетермінантні тепличні сорти можна вести у два стебла. Тоді залишають пасинок, що знаходиться під нижнім пензлем.
Які помідори не потрібно пасинкувати
Далеко не всі помідори потребують «очищення» від наростаючих пагонів. Супердетерміновані та штамбові утворюють дуже мало бічних відростків, які можна залишити, не побоюючись, що кущ стане надто густим.
Супердетермінантні сорти для відкритого ґрунту:
- Червона Шапочка,
- Дачник.
Штамбові сорти:
- Чібіс,
- Червоний червоний з носиком,
- Непас 14.
Сорти для теплиць:
- Сибірський скоростиглий;
- Абаканський рожевий,
- Бичаче серце.
Як пасинкувати помідори черрі і чи потрібно це робити? У відкритому ґрунті кущі дрібноплідних сортів розростаються надзвичайно швидко. На них з'являється безліч дрібних бічних гілочок, покритих маленькими помідорами. Ці сорти можна не пасинкувати. Але якщо сформувати кущ у 2-3 стебла, то врожай буде більшим, кисті – довшими, а самі помідори дозріють раніше.
В останні 10-15 років у продажу з'явилося насіння томатних дерев – так називають сорти, які можуть необмежено витягуватися та розгалужуватися, досягаючи у висоту та ширину кількох метрів. До таких томатів належить Спрут. Томатне дерево формують із частковим пасинкуванням. На першому метрі стебла пасинки видаляють, вище – залишають рости. Можна вирощувати спрут за звичайною тепличною технологією – в одне стебло. Тоді плоди будуть більшими (до 200 г).
Як ви вважаєте, чи потрібно пасинкувати помідори? Поділіться порадами у коментарях. Цим ви допоможете своїм колегам-садівникам отримати великий урожай.