Сад та город

Як покращити ґрунт на грядках, щоб став родючим



Купуючи дачну ділянку, садівник має провести дослідження ґрунту, адже на бідних та кам'янистих грядах проблематично виростити гарний урожай овочів чи квітів. Справжнє лихо – мокра низинна ділянка, тоді знадобиться спочатку влаштувати відвідну дренажну систему, і тільки після цього висаджувати рослини. Засолені ділянки теж завдають безліч проблем. Але в більшості випадків ґрунт потребує підвищення рівня родючості. Сьогодні розберемося, як зробити землю родючою на дачі.

Чому ґрунт потребує поліпшення

Не завжди покращення ґрунту необхідне на новій цілинній ділянці, найчастіше про проведення такого заходу замислюються на дачах, які давно експлуатуються.

Згодом родючий шар збіднюється, стає тоншим, верхній шар ґрунту заселяють шкідники або грибки – збудники страшних інфекційних захворювань рослин, тому потрібне покращення ґрунту на грядках.

Є кілька причин, що викликають збіднення ґрунту на ділянці, розглянемо їх докладніше.

Що робити, якщо витончився родючий шар

З такою проблемою стикаються ті дачники, які багато років поспіль вирощують на одній ділянці рослини з невеликою кореневою системою, при цьому ігнорували внесення сезонних підживлень, необхідних для гармонійного розвитку городніх або декоративних рослин. Зазнаючи дефіциту поживних речовин, рослини максимально забирають їх із ґрунтового шару, де розташована коренева система. Згодом такі грядки виснажуються настільки, що не здатні живити висаджені рослини, що позначається на зниженні врожайності.

Як зробити грунт родючим у разі виснаження та витончення робочого шару?

Є кілька способів виправлення такої ділянки:

  1. Внесення перегною при глибокій перекопці – такий спосіб допоможе збагатити шар ґрунту поживними речовинами, покращити аерацію та доступ кисню до коріння рослин. Перегній вносять на ділянку з розрахунку 3 відра на 1 м2 грядки, при цьому добрива закладають у глибину. Перекопування проводять лопатою та вилами.

  2. Вирощування трав-сидератів – ідеальний спосіб у короткий термін значно підвищити родючість городніх грядок. Вибір трави залежить від завдань садівника, наприклад – на ділянках, заражених нематодою, найкраще висадити як сидерату білу гірчицю, яка відлякає шкідників з грядки і допоможе підвищити родючість ґрунту. Відмінний результат зі збагачення виснаженої ділянки вдається досягти за допомогою бобових рослин. Такі трави корисно культивувати не менше 2-х місяців, саме в цей час на коренях люпину, люцерни, гороху утворюються бульби, що збагачують ґрунт. Бобові рослини, що відносяться до багаторічних видів, допомагають доставити поживні речовини вгору із глибинних шарів ґрунту, що допомагає покращити родючі якості ділянки.

Що нового:  Обрізка аґрусу восени – ріжемо сміливо та впевнено


Якщо ґрунт сильно ущільнився

Така проблема може спостерігатися на ділянках з важкими глинистими ґрунтами, які щорічно зазнають глибокого перекопування. Після переміщення глибинного ґрунту нагору, на поверхні грядки навіть при одноразовому поливанні може утворюватися щільна кірка, що перешкоджає нормальному повітрообміну та всмоктування води при поливі.

Постарайтеся не скопувати цю ділянку надто глибоко, а при осінньому перекопуванні не розбивати великі брили ґрунту. Після зимового промерзання ґрунт стане більш пухким, а навесні залишиться лише проборонувати укопану восени ділянку.

Можна при перекопуванні внести в ґрунт пісок, торф та перегній, що значно покращити структуру ґрунту.

Що робити, якщо підвищилася кислотність ґрунту

Як покращити ґрунт на городі, якщо він сильно закислився, і як уникнути такої проблеми надалі?

Підвищенню кислотності ґрунту може сприяти полив рослин м'якою водою, застосування певних видів добрива та вирощування на ділянці протягом кількох років культурних рослин, що впливають на закислення ділянки.

Вирішити цю проблему зовсім нескладно – необхідно провести вапнування ґрунту, але при цьому слід пам'ятати, що внесення в ґрунт вапна, золи або крейди негативно позначиться на зростанні деяких овочів.

Важливо! Не переносять посадку у свіжозвапнований грунт Бобові (горох, боби); Пасльонові (томат, перець); Гарбузові (гарбуз, огірок); пряно-смакові трави (селера, петрушка). Ці рослини висаджують на грядки після 12-18 місяців після проведеного вапнування.

Для проведення вапнування підходять такі матеріали:

  • Крейда – порошок вноситься на ділянку з розрахунку 0,2-0,6 кг на 1 м2.

  • Борошно доломітове – близько 400 г на 1 м2.

  • Вапно пушонка (гашене) – приблизно 300 г на 1 м2.

  • Зола деревна – вноситься в ґрунт із розрахунку 200-300 г на 1 м2.

Як боротися із залужуванням ґрунту

Така проблема може виникнути при неправильній агротехніці та надлишку внесеного вапна в ґрунт. Надлишок лугу в ґрунті перешкоджає засвоєнню рослинами заліза, що призводить до захворювання на хлороз (пожовтіння листя).

Що нового:  Смородина восени – посадка та догляд за правилами

Але хвала та слава тим городникам, які стежать за кислотністю ґрунту на ділянці, що дозволяє у короткий термін виправити проблеми.

При залужуванні грядок можна замульчувати їх торфом, сосновою корою, голками хвойних рослин. Така мульча не тільки захистить верхній шар ґрунту на городі від пересихання, але постійно підкислюватиме грунт природним чином.

Оздоровлення ґрунту

Якщо ґрунт на городі заражений садовими шкідниками і містить суперечки грибкових захворювань, то про високу родючість варто забути. Вжиті вчасно заходи дозволять запобігти бенкетним шкідливим комашкам на грядках.

Позбутися шкідників можна за допомогою своєчасного збирання городу та пізнього перекопування грядок.

Візьміть за правило – своєчасно прибирати з городніх грядок бадилля, бур'яни, опале листя, тоді комахи не зможуть ховатися в біологічних залишках на зиму, не зможуть відкладати в таких місцях яйця, що допоможе знизити популяцію шкідників.

Пізнє перекопування землі на городі сприяє загибелі комах, що зимують. Ранньою весною, коли ще не припинилися заморозки, корисно перекопати грядки вилами, щоб позбутися шкідників, що сховалися в глибині землі.

Для тотального знищення комах, що зимують в товщі ґрунту, рекомендується провести обробку ділянки інсектицидами.

При зараженні ґрунту на городі грибковими інфекціями слід пролити ґрунт фунгіцидами, один із дієвих препаратів – Фітоспорин-М, добре допомагає Алірин-Б.

Способи поліпшення ґрунту можуть бути різними, іноді доводиться і вапнування проводити, і від засолення позбавлятися, а також шкідників знищувати на тому самому ділянці. Класичний спосіб підвищення родючості – внесення гною, перегною та мінеральних добрив безпосередньо в грядки.

Ефективне прискорення підвищення родючості городньої землі допомагає досягти обробка ділянки препаратом Байкал ЕМ1. Цей засіб рекомендується використовувати після осіннього викопування ґрунту, повторно – перед початком посіву рослин у городні грядки.

Що нового:  Садовий обеліск для клематису своїми руками
5 1 голос
Рейтинг статті


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі