Сад та город

Як застосовувати курячий послід як добрива для рослин



Що стосується органіки, то для городу немає нічого бажанішого, ніж компост, що перепрів. Потім слідують гній, причому бажано кінський, і листовий перегній. Але у багатьох дачників є справедливе бажання знайти застосування курячого посліду. Як же його правильно використовувати в саду та городі? Курячий послід для добрива городу – відмінний варіант, але є деякі особливості цього добрива, які вам потрібно знати про нього, щоб використовувати правильно і не нашкодити рослинам. Як готувати компост з курячого посліду, як розводити і з чим змішувати готові гранульовані суміші з курячим послідом, як підгодовувати огірки та помідори, яблуні та смородини. про все по порядку.

Достоїнства курячого посліду як добрива

Куриний послід – це органічне добриво, в якому вміст чистого азоту, фосфору (P2O5) і калію (K2O) складає близько 1,63%, 1,54% і 0,085%. пахне, як коров'ячий і кінський гній.

  • Добрива з курячого посліду дуже багате на азот, а також містить велику кількість калію та фосфору.
  • Курячий послід відмінно збагачує грунт і створює хороші умови для зростання ваших овочів, збільшує водоутримуючу здатність і корисну біоту в грунті.

    А тепер про мінуси курячого посліду, які ви повинні уважно вивчити перед використанням добрива:

    • Високий вміст азоту в курячому посліді, особливо у свіжому та рідкому вигляді, небезпечний для рослин. Добриво з сирого курячого посліду може спалити і навіть вбити рослини. Тому важливо знати, що у свіжому вигляді курячий послід не вносять. З нього роблять:
      • готові гранульовані добрива
      • компост
      • «компостний чай» – розчин настою курячого посліду.

    Компостування курячого посліду пом'якшує азот і робить його придатним для використання в саду.

    • Як і інші відходи тварин, курячий послід та підстилка можуть містити патогени, такі як кишкова паличка, сальмонела, криптоспоридіум та інші. Перед внесенням пташиного посліду або підстилки до саду його слід компостувати або витримати. При правильному компостуванні температура становить близько 70 градусів, цього достатньо для знищення більшості патогенів. Не використовуйте гній кішок, собак або свиней в купах.

      Де взяти курячий послід

      Більшість птахівників, яких ви легко знайдете поряд з вами, будуть раді розлучитися з одним відром пташиного посліду. Судіть самі: з кожних 100 г корму, з'їденого курчам, виходить близько 40 г посліду. Середня курка-несушка з'їдає 120 – 160 г на день при річній продуктивності посліду 17,5 – 24 кг. Так що з вами охоче поділятись курячим послідом і так, але можуть і продати недорого. При купівлі віддавайте перевагу підсушеному посліду, його легко компостувати.

      Ви також можете купити готове добриво на основі висушеного курячого посліду у багатьох садових магазинах у мішках. Як правило, виробники додатково збагачують склад ще й мікроелементами. Якщо ви вибираєте готове добриво, то розділ, присвячений компостуванню курячого посліду та правилам його використання, ви можете пропустити: вносите добриво на основі курячого посліду, дотримуючись інструкцій виробника, а для загального розвитку перейдіть до відповідного розділу нашої статті. Куриня послід продається у вигляді гранул, порошку і в якості концентрованого рідкого добрива

      Гранульований курячий послід

      При виробництві готового добрива пташиний послід сушать і перетворюють на маленькі гранули або порошкоподібну форму, щоб його можна було легко інтегрувати у ґрунт. Гранульований курячий послід багатий поживними речовинами і відмінно підходить для багатьох рослин, зокрема для овочів. Сухий курячий послід не має неприємного запаху, не закисляє грунт, оскільки має кислотність, близьку до нейтральної (рН – 5,9-6,1).

      Як приготувати настій з курячого посліду

      Як і настій з коров'ячих коржів, що отримав у народі назву коров'як, курячий послід можна наполягати в бочці з водою. Насипте послід в мішок для прання білизни, покладіть обтяжувач (можна камінь) і опустіть в бочку для поливу. Компостний чай популярний серед садівників, що вирощують квітучі рослини і тепличні овочі. Близько двох тижнів компоненти настоюються в бочці, потім міцний розчин розведіть водою у співвідношенні 1:10 (за кольором він повинен нагадувати слабкий чайок). Готовим розчином можна пролити ґрунт навколо рослин після попереднього поливу або дощу, щоб отримати миттєвий ефект “енергетичного напою”. По сухому ґрунту добрива не вносять!

      У фазі цвітіння таке підживлення буде корисне садовому суниці (полуниці) та овочевим культурам, особливо огіркам: 0,5 л «чаю» під рослину. Настій можна зберігати в пляшках близько 3 місяців, далі не має сенсу. Добрива вносять строго після поливу.

      Як зробити компост з курячого посліду

      Куриня послід крім фекалій також складається з сечі, пір'я, неперетравленої їжі та підстилки курника. Компостування розкладає ці матеріали у зручну для рослин форму. Компостувати курячий послід просто. Ось ваші основні кроки на шляху до заповітної мети:

      1 Зберіть або знайдіть підстилку. Власники курей зазвичай використовують підстилку, таку як стружка, тирсу, сухе листя або солома, щоб забезпечити курчатам суху подушку і контролювати запах та шкідників. Якщо у вас є кури, ви можете використовувати підстилку власних курей. Якщо у вас немає курей, ви можете знайти фермера, який має кури, і він, швидше за все, буде радий передати вам використані підстилки для курей.

      2 Підберіть баланс компонентів для компостування. Скільки підстилки, а скільки посліду потрібно закладати? Тут усе просто. Нагадаємо про головні компоненти компостування: вуглець (коричневі частини – підстилка для курника), азот (зелені частини – курячий послід), повітря, вологість, об'єм і температура.

      Комбінація 30 частин вуглецю та 1 частини азоту створює ідеальне середовище для мікробів, що руйнують органічний матеріал для виробництва компосту. Комбінуючи підстилку курника та курячий послід, можна досягти ідеального співвідношення вуглецю та азоту. Оскільки різні підстилки відрізняються за складом, співвідношення підстилки до гною варіюватиметься в залежності від типу підстилки, що використовується. Для простоти більшість городників дотримуються загального правила: 1 частина коричневого на 2 частини зеленого. Однак, оскільки в курячому посліді дуже багато азоту, ви можете успішніше використовувати суміш 1: 1 або навіть 2: 1. 3 Наступний крок у компостуванні курячого посліду – це взяти використану підстилку і помістити її в контейнер для компосту. Використовуйте рецепт гарячого компосту. Комбінуючи правильне співвідношення підстилки та гною, сформуйте купу. Пошарово додавайте гарячу воду (матеріал повинен вийти приблизно таким же вологим, як добре віджата губка). Нагрів та переробка посліду в компост відбувається за рахунок активного розмноження аеробних бактерій. Рекомендується накрити компостер або купу темним матеріалом, щоб підтримувати досить високу температуру протягом 3 днів і захистити від опадів.

      Важливо, щоб купа залишалася сухою. Коли пташиний послід намокає:

      • він пахне сильніше
      • приваблює набагато більше мух
      • він втрачає близько 30% свого азоту у вигляді газу

      Нагрівання необхідне знищення патогенів. При компостуванні необхідно підтримувати адекватний дренаж купи та щотижня перевертати купу для надходження кисню. Якщо компостну купу не можна перевертати щотижня, найкращим підходом може бути висушування курячого посліду перед додаванням його до купи.

      4 Повторіть процес нагрівання. Як тільки центр вашої компостної купи досягне температури близько 70 градусів протягом трьох днів, вона почне остигати. Після того, як купа охолоне, розсуньте центр і перемістіть матеріал серцевини до країв та відгрібайте матеріал краю до центру нагрівання. Повторіть процес введення кромок у серцевину не менше 3 разів. Для компостування органіки найзручніше зробити двосекційний загінчик

      5 Дайте компоста вистоятися. У середньому, щоб приготувати компост з курячого посліду, потрібно від трьох до шести місяців, що в умовах середньої смуги означає витримку рік. Точний час, необхідне компостування курячого посліду, залежить від умов, у яких компостується. Якщо ви не впевнені, наскільки добре було компостовано ваш курячий послід, ви можете почекати, перш ніж використовувати компост з курячого посліду. Курячий компост готовий, коли більша частина матеріалу стає темною, розсипчастою і солодко пахнучою, як гарна парникова земля.

      Що можна удобрювати курячим послідом

      Куриня послід принесе користь рослинам, яким потрібно багато азоту. Як правило, рослини з найвищими вимогами до азоту – це листові рослини, такі як капусти. Однак азот та інші поживні речовини, що містяться в посліді, принесуть користь багатьом рослинам.

      Не додавайте курячий послід до вересових (люблячих кислот) рослин, таких як азалії, рододендрони, гортензії або чорниці, оскільки добрива на основі курячого посліду зазвичай мають злегка лужний pH. Також важливо пам'ятати, що курячий послід також може збагатити грунт у лісовому або фруктовому саду без будь-яких проміжних кроків. Це може бути особливо корисно для ягідних чагарників з високими потребами в азоті, таких як, наприклад, сливи та чорна смородина.

      Весняна та осіннє застосування підживлення з курячого посліду

      Співвідношення NPK в курячому посліді варіюється, зазвичай, від 3-2,5-1,5 до 6-4-3. Відповідно норма внесення добрива під перекопування приблизно 5,5-6 кг на 10м2.

      І при осінній, і при весняній посадці саджанців у посадкову яму можна додати одну склянку гранульованого курячого посліду, ретельно перемішавши його з ґрунтом так, щоб коріння саджанця при посадці не стикалося безпосередньо з послідом.

      При весняній висадці розсади овочів у лунку додають 1 ст. гранульованого курячого посліду, якщо до цього грядки не заправлялися органікою та іншими добривами.

      Для підживлення плодових культур восени або навесні під дорослі плодові дерева сухий курячий послід у гранулах вносять у прутове коло із закладенням у ґрунт: приблизно 2 склянки на доросле дерево; під ягідні чагарники – малину, смородину, аґрус у радіусі метра – 1-2 склянки.

      Перш ніж вносити компостований пташиний послід у свій сад, подумайте про те, що ви вирощуєте. Перерахуємо основні правила внесення курячого посліду:

      • Ніколи не поливайте і не розсипайте компост або гранульований курячий послід на листі їстівних рослин або на коренеплодах, які скоро будуть зібрані, наприклад, на редисі, буряках, моркві, картоплі або навколо них.
      • Якщо ви вирощуєте «сенсорні» культури – рослини, які матимуть прямий контакт із ґрунтом, а також листові овочі та полуницю, краще уникати компосту на основі гною як мульчу. Додайте такий компост або гранули восени при підготовці грядок або навесні при посадці рослин. застосовуватися обережно.
      • «Високі» культури, такі квіти, броколі чи кукурудза, можуть бути більш підходящими – їх важче забруднити. Просто рівномірно розкладіть компост із курячого посліду по саду злегким загортанням у ґрунт.

      Старіння компосту з пташиного посліду та підстилки зменшує популяції хвороботворних мікробів, створюючи несприятливі умови для вирощування рослин. Занадто старий компост на основі курячого посліду абсолютно марний.

      Компостований пташиний послід слід вносити не пізніше, ніж за 90 днів до збирання врожаю культур, що не контактують із землею, (помідори, огірки та перець); і не пізніше, ніж за 120 днів до збирання врожаю салату, полуниць, буряків і моркви.

      Застосування курячого посліду в теплиці

      Гранули можна використовувати під осінню підготовку ґрунту грядок у теплиці на наступний сезон (400 г на 1 м2+2 лопати компосту), або вносити кожні 4-6 тижнів протягом вегетаційного періоду.

      Підходить гранульований курячий послід і для весняних посадок: за 7-10 днів до посіву або посадки нового насіння, але дозування вже має бути вдвічі менше: 200 г на 1 м2. Для цього рівномірно посипте землю гранулами курячого посліду і добре перемішайте. Після посіву насіння і посадки добре полийте, якщо буде суха погода. Після внесення добрива обов'язково ретельно поливайте рослини. Як удобрювати курячим послідом огірки.Як і більшість гарбузових, огірки за своєю суттю — ліани. Від цього постулату ви й маєте відштовхуватися. Якщо у добриві буде більше азоту (припустимо, ви зробите акцент на гною, коров'яку, збродженій кропиві, сечовині і тп), ваші огірки підуть у зелену масу і виростуть джунглі. Тому спочатку вирішіть, який спосіб вам зручніше: додавати добрива з осені при підготовці грядок; додавати навесні при висадженні розсади; вносити готові рідкі підживлення протягом сезону; мульчувати рослини органікою; робити рідкі підживлення самостійно.

      Зараз хороші будь-які готові добрива, вибирайте комплексні, без перекосу в бік якогось одного елемента. Якщо ви вирішите використовувати під огірки курячий послід, має сенс брати готовий гранульований варіант або використовувати річний компост, що добре розклався. Двох підгодівель за сезон цілком достатньо. Якщо ви заправляли грядки органікою, курячий послід можна використовувати тільки на ослаблених рослинах, яким потрібно надати імпульс для зростання. Огірки в теплиці краще удобрювати розчином настою курячого посліду під час формування перших квіток, а не на стадії розсади, щоб не обпалити молоде коріння.

      Для приготування розчину певну виробником кількість гранул заливають водою і перемішують. Так, при удобренні не квітучих рослин використовується концентрація 1 частина сухої речовини на 50 частин води, а для поливу дорослих кущів – 1: 100.

      Як удобрювати курячим послідом помідори

      Помідори погано реагують на надлишок азоту в ґрунті, тому курячий послід краще використовувати у вигляді настою і у разі слабкого зростання удобрювати двічі:

    • Вперше через три тижні після висадки розсади;
    • Вдруге повторити підживлення через місяць.

    Листя помідора підкажуть, чи достатньо удобрена рослина. Якщо рослини дуже активно розростаються, листя та стебла стали товстішими, більше добрив вносити не варто, це загрожує отримати пишний зелений кущ без зав'язей та плодів.

    Сухий гранульований кури восени після збирання під час підготовки грядок. Його змочують водою, рівномірно розподіляють по всій поверхні ґрунту, після чого розрівнюють і залишають до весняних відлиг. За зиму таке добриво добре переробляється, і навесні можна приступати до висаджування рослин.

    Більше корисних порад про вирощування томатів ви знайдете тут.

    Рослини садових суниць (полуниці) мають високу відносну потребу в азоті ранньою весною і пізно восени. Ранньою весною рослини переживають період дуже високих енерговитрат, так як вони дають старт пагонам і цвітіння. Використовуючи звичайні методи, можна легко додати хімічні добрива з азотом, фосфором і калієм, щоб підтримати необхідні поживні речовини та забезпечити зростання ягід. Але для прихильника органічних методів краще підтримувати рівень азоту в ягідних посадках натуральними способами.

    Витриманий компостований курячий послід є хорошим джерелом азоту, але ви повинні бути обережні, щоб не додавати занадто багато азоту в полуницю, оскільки це може призвести до надмірної вегетативної продуктивності і зменшення кількості ягід. Ніколи не кладіть сирий свіжий курячий послід на клубник спалите  коріння. Просто рівномірно розкладіть компост з курячого посліду по грядках, як звичайний компост.

0 0 голоси
Рейтинг статті
Що нового:  Прикраса для квітника "сервіз": майстер-клас Ольги Воронової


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі