Ефектна королева ягід потребує підвищеної уваги. Догляд за полуницею має бути спланованим та регулярним. Якщо ви хочете щорічно збирати з кущиків солодкі плоди, то доглядайте популярну садову культуру навесні, влітку і восени.
Догляд за полуницею починається відразу після танення снігів. Поспішіть на зустріч із розкішною красунею – саме зараз їй потрібна ваша любов та турбота.
Догляд за полуницею після зими
Догляд за полуницею навесні націлений створення умов продуктивного розвитку. В першу чергу, необхідно акуратно видалити сухе листя, вусики, квітконоси і прибрати торішню мульчу.
Зазвичай не всі кущі переносять зимівлю – у квітні на їхнє місце можна посадити молоді розетки. Затягувати з пересадкою не рекомендується, так як це погано відбивається на подальшому зростанні. Квітнева пересадка дає рослині максимум можливостей у розвиток потужної кореневої системи, здатної у майбутньому забезпечити надземні частини вологою.
Після того, як грядки упорядковані, можна приступати до профілактичних заходів. Для обробки використовується Бордоська суміш, Хорус, Абіга-Пік, Хом. Ці препарати знижують ймовірність ураження вертициллезом, борошнистою росою та плямистістю.
Полуниця добре відгукується на весняне розпушування ґрунту. Не забувайте, що коріння рослини знаходиться близько до поверхні, тому розпушуйте грунт неглибоко і дуже обережно.
Навесні полуничка відчуває нестачу поживних речовин – балуйте її органічними та мінеральними добривами.
Підживлення | Добрива |
Перша (після танення снігу) | Настій коров'яку, гній, що перепрів, розчин пташиного посліду або сечовина (2 ст. л. на 10 л води). Витрати натуральних добрив – 1 л на кущ, сечовини – 0,5 л на один кущ. |
Друга (на стадії утворення бутонів) | Нітрофоска, калійна сіль або будь-яке комплексне добриво, що містить у великій кількості калій |
Третя (на стадії формування зав'язей) | Уніфлор Мікро або Борна кислота (2 г на 10 л води). Добрива вносять позакореневим способом. |
Четверта (на стадії появи ягід) | Біогумус, Біогумат, Гумі або розчин коров'яку з додаванням деревної золи та будь-якого комплексного мінерального добрива |
Після внесення добрив ґрунт мульчують сухою травою, сосновою хвоєю або компостом. До початку цвітіння полуницю поливають шляхом дощування, потім – під корінь.
Догляд за полуницею влітку
Догляд за полуницею після весни теж включає низку заходів. Влітку кущикам потрібно багато води – поливайте їх кожні 4 дні, особливо спекотні дні – частіше. Для збереження вологи і запобігання розповсюдженню бур'янів ґрунт вкривайте хвоєю або сухою тирсою.
Після збирання врожаю неремонтантні сорти піддають обрізці, яка має кілька цілей:
- омолодження кущиків;
- видалення пошкодженого листя;
- профілактика грибкової та бактеріальної інфекції;
- зменшення кількості шкідників, що зимують.
Обрізання полуниці, що відплодоносила, виконують у середині літа. Не обривайте листя та вуса руками – використовуйте гострий секатор чи ножиці. Зрізання піддається нижнє листя (незалежно від того, яке воно – хворе або здорове) і верхнє (ушкоджене і засохле).
Обрізайте кущ частково. Кардинальна обрізка виснажує рослину – наступного року вона витрачатиме ресурси відновлення листової маси, а чи не на закладку квіткових нирок.
Якщо ви бажаєте розширити полуничну плантацію, зрізайте вуса наприкінці літа. Якщо ж розмноження у ваші плани поки не входить, видаляйте пагони регулярно – під час прополювання та розпушування ґрунту.
Догляд за полуницею восени
На початку вересня кущики підгодовують фосфорними та калійними добривами. Хороший ефект дають готові комплекси з позначкою “осінні” – Еліксир №1 осінній або Осіннє добрива від Органік Мікс. Можна внести золу, що просіює, з розрахунку 5 склянок на квадратний метр.
Восени кущі знову обрізають – видаляють старе листя та вуса. Не компостуйте отриманий в результаті обрізки рослинний матеріал – у ньому можуть бути грибкові суперечки та личинки комах-шкідників.
Наступний етап – обробка. Полуницю обробляють двічі з інтервалом у 10 днів препаратами Фітоверм, Актеллік, Фуфанон, Акарін. Обприскувати необхідно не тільки кущі, а й навколишній ґрунт.
В осінній період часто поливати рослини, що відплодоносили, немає необхідності, а от недавно посаджені, навпаки, потребують живлющої вологи – не допускайте пересихання грунту.
Подробиці догляду за полуницею восени можна дізнатися з нашого відео:
Догляд за полуницею на зиму полягає у укритті лутрасилом, спанбондом, лапником або соломою. Щоб створити сприятливі умови для тривалого зимового сну, установіть поруч із кущиками вітрозахисні щити.
Поділіться з нами у коментарях – як ви доглядаєте свою полуницю? Які добрива вносите навесні та восени, чим укриваєте на зиму?