Квіти

Класифікація тюльпанів – все по поличках

Класифікація тюльпанів - все по поличках 1


У Міжнародній класифікації тюльпанів 16 класів сортів, поділених на 4 групи. За ведення реєстру відповідає голландська Королівська Генеральна асоціація цибулинної культури (KAVB).

Вперше повний опис сортів садових тюльпанів було зроблено у Великій Британії на початку 20 століття. Сучасна класифікація вважається усталеною і рідко змінюється. Однак у 2018 році KAVB вперше за багато років поповнила реєстр новим класом короноподібних тюльпанів. Але про все по порядку.

Групи тюльпанів

Поділ по групах було введено для зручності садівників та ландшафтних дизайнерів – основний поділ заснований на термінах цвітіння:

1 група – ранні сорти тюльпанів, низькі та середньорослі;

2 група – сорти середніх термінів цвітіння, найпопулярніші;

3 група – пізні сорти тюльпанів, найекзотичніші.

Між цвітінням сортів із різних груп проходить 2-3 тижні. Це дозволяє отримувати Tulipa-квітники, що зберігають декоративність з ранньої весни до середини літа. Через поділ на групи сорту махрових тюльпанів у класифікації зустрічаються двічі — серед ранніх та пізніх літніх.

Є 4 група, до якої віднесені всі дикорослі чи ботанічні сорти тюльпанів. Всі вони характеризуються ранніми термінами цвітіння, великими та дуже великими келихами, але короткими квітконосами. Тюльпани цієї групи ідеальні для альпійських гірок та рокаріїв.

Класи тюльпанів

1 група. Ранні сорти тюльпанів:

  • Клас 1. Прості ранні (Single Early) – середньорослі, здебільшого старовинні сорти з невеликими простими квітками. Відрізняються невибагливістю та однаковим – як по лінійці – габітусом, тому часто використовуються для прикраси суспільних просторів.
  • Клас 2. Махрові ранні (Double Early) – розкішні старовинні сорти з квітками, що складаються з 15 пелюсток: 6 зовнішніх, 6 внутрішніх та 3 проміжних. Широко використовуються в вигонці горщиків і озелененні – це другий за популярністю клас сортів після знаменитих Тріумфів.
Що нового:  Рослина шлемник: вирощування рослин шлемників

2 група. Сорти середніх термінів цвітіння:

  • Клас 3. Тріумф (Triumph) – високі сорти з міцним міцним стеблом і великою бездоганною квіткою, виведені спеціально для промислового вирощування на зрізання. Відрізняються гранично простою агротехнікою, стійкістю до хвороб, низькою собівартістю вигонки та різноманітним забарвленням від сліпучо білого до темно-фіолетового. Це найпопулярніший клас у світі.

    Класифікація тюльпанів - все по поличках 2

  • Клас 4. Дарвінові гібриди (Darwin Hybrids) – високорослі сорти з великими квітками характерної форми: обтяжене квадратне донце та витягнуті пелюстки. На яскравому сонці келихи повністю розкриваються. Найбільш морозостійкі сорти, несприйнятливі до весняних заморозків. Найчастіше зустрічаються в аматорських квітниках.

3 група. Пізні сорти тюльпанів:

  • Клас 5. Прості пізні (Single Late) – потужні високорослі сорти з великим габітусом, але тривалими термінами вегетації, через що їх не використовують для вигонки, проте дуже широко застосовують для прикраси аматорських та громадських садів. У цей клас входять знамениті чорні та популярні багатоквіткові сорти тюльпанів.
  • Клас 6. Лілієкольорові (Lilyflowering) – сорти з високими міцними стеблами і великими квітками характерної форми: гострі витягнуті пелюстки відгинаються назовні, надаючи келиху форму лілії. Ліліокольоровий тюльпан – прикраса будь-якого квітника.

    Класифікація тюльпанів - все по поличках 3

  • Клас 7. Бахромчасті (Fringed) – сорти з простими або лілієцвітними келихами, пелюстки яких прикрашені густою голчастою бахромою. За екзотичний зовнішній вигляд називають орхідейними. Бахромчастий тюльпан відмінно стоїть у зрізанні.
  • Клас 8. Зеленоцвіті (Viridiflora) – ефектні сорти з незвичайним забарвленням пелюсток, що мають зелену спинку як у оцвітини. На сортах будь-якого забарвлення основний колір красиво відтінюється зеленим, а щільніші пелюстки в міру розкриття келиха елегантно згинаються. Зеленоцвітий тюльпан шикарно виглядає у змішаних посадках.
  • Клас 9. Рембрандти (Rembrandt) – всі великоквіткові сорти з строкатим забарвленням листя, яке закріплене на генетичному рівні і успадковується при вегетативному розмноженні. Через ризик сплутати чистокровних рембрандтів з тюльпанами, ураженими вірусом строкатості, рідко використовуються в комерційному квітникарстві. Тюльпани-Рембрандти найяскравіші.
  • Клас 10. Папужні (Parrot) – всі сорти з гофрованими та вигнутими пелюстками. Відрізняються високим зростанням і великими келихами, які в міру розпускання набувають найхимерніших форм. Папужний тюльпан схожий на пучок пір'я екзотичного птаха.

    Класифікація тюльпанів - все по поличках 4

  • Клас 11. Махрові пізні (Double Late) – потужні високорослі рослини з великими квітками піоноподібними. Виведені на базі Тріумфів і останнім часом користуються величезною популярністю в аматорських садах та при оздобленні громадських просторів. Серед сортів махрових тюльпанів є темні.
Що нового:  Догляд за трояндами навесні

4 група. Ботанічні сорти для відкритого ґрунту:

  • Клас 12. Тюльпани Кауфмана (Kaufmanniana) – карликові і низькорослі сорти з раннім терміном цвітіння. Характерна риса квітки – здатність повністю розкриватися у формі зірки.
  • Клас 13. Тюльпани Фостера (Fosteriana) – найбільш великоквіткові з ранніх низькорослих. У цьому класі є сорти, келих яких дорівнює висоті квітконосу. Раніше називалися імператорськими і досі вважаються найкращими носіями гена великоквітковості для виведення нових сортів та гібридів.
  • Клас 14. Тюльпани Грейга (Greigii) – теж низькорослі ранньоквітучі сорти, які користуються величезною популярністю при прикрасі альпійських гірок завдяки широким яскраво-забарвленим смугастим “матрасним” листям.
  • Клас 15. Ботанічні тюльпани (Other species) – всі ранні сорти, що дико ростуть, яким не знайшлося місця в класифікації. Відрізняються карликовим і напівкарликовим зростанням, великими квітками різноманітних форм і забарвлень широко застосовуються в рокаріях, бордюрних посадках і рослини переднього плану на весняних клумбах.
  • Клас 16. Короноподібні (Coronet Group) – наймолодший клас тюльпанів, до якого входять сорти-носії гена “короноподібної мутації”. Це великі високі рослини з великими келихами як у Тріумфів, але вкрай незвичайною формою пелюсток – їх кінчики згинаються і набувають форми чайного носика. В результаті весь келих схожий на середньовічну корону з 6 зігнутими зубцями.

Сподіваємося, що ця інформація дозволить вам простіше орієнтуватися у всьому різноманітті сортів та культиварів тюльпанів, які представлені в асортименті нашого інтернет-магазину. Поділіться в коментарях назвами ваших улюблених сортів, а в соцмережах їх фотографіями з хештегом #МойБеккерСад.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Avatar of редакція

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі