На будь-якій, навіть найменшій ділянці, знайдеться місце для малини. Посадити і виростити її під силу навіть новачкам, адже догляд за малиною простіше не буває. Є питання та сумніви? Читайте статтю – ми радо ділимося секретами!
Малинове варення найкорисніше, а вино таке, що в магазині не купиш. Листя можна і потрібно додавати в чай - вони підвищують імунітет. Головне — не пропустити теплі дні наприкінці сезону, коли посадка малини восени йде, вчасно зайнятися підготовкою малини до зими і забезпечити молодим рослинам гарний догляд.
Види малини
Малина буває:
- за кількістю врожаїв на рік – звичайна та ремонтантна;
- за розміром ягід – звичайна та великоплідна;
- за формою куща – кущова та штамбова (малинове дерево).
Ремонтантна за один сезон плодоносить і на торішніх, і на втечах, тому її не обрізають восени. Звичайна плодоносить тільки на пагонах-первісток, які восени вирізають повністю.
Ремонтантній малині для формування двох урожаїв потрібно більше сонця, тепла, води і, звичайно, підживлення. Її висаджують на сонячних місцях. В іншому посадка ремонтантної малини восени відбувається так само, як і у звичайних сортів.
Важливо. За кольором ягід малину ділять на червону, жовту, фіолетову та чорну. Жовті та помаранчеві сорти солодші за червоні, не викликають алергію.
Великоплідна малина відрізняється від звичайної здатності зав'язувати величезну кількість ягід. Їхня маса може доходити до 12 г! Все це завдяки природному гену L1, який посилює розгалуження плодових гілочок та збільшує розмір ягід.
Сорти з чорними ягодами схожі на ожину. Чорна ожиноподібна малина перевершує звичайну за врожайністю та смаком. У ній є речовини, що виводять з організму радіоактивні елементи, що зменшують рівень холестерину, знижують тиск, покращують склад крові, зміцнюють зір. За корисні для здоров'я властивості чорна малина отримала звання «королевих ягід». Лікувальні не тільки ягоди, а й листя. З них можна робити протизастудний чай – він має відхаркувальну дію.
Цікаво виглядають на ділянці малинові дерева – так називають високорослу штамбову великоплідну малину, сформовану у формі дерева. Їх вирощують із дев'яностих років минулого століття. Малинові дерева не потрібно підв'язувати до шпалер або опор – потужні гілки витримують вагу гігантського врожаю великих ягід.
Посадка малини восени – як правильно і коли садити
Малину прийнято висаджувати межі ділянки. На одному місці її можна вирощувати до 10 років, потім малинник потрібно закласти наново, тому що в ґрунті накопичаться специфічні хвороби та шкідники, а врожаї різко знизяться.
Культура віддає перевагу слабокислому або нейтральному грунту з великим вмістом органіки. Чим краще підготовлений ґрунт при посадці, тим менше роботи буде пізніше. Особливо важливо викорінити всі багаторічні бур'яни.
Саджанці розміщують у ямах чи траншеях глибиною 40 см. Заглиблювати їх не потрібно. Під кожну рослину рекомендується внести столову ложку нітрофоски та 1-2 кілограми перегною.
Порада. Добре перемішайте добрива з ґрунтом і присипте п'ятисантиметровим шаром садового ґрунту, щоб коріння не контактувало з добривами безпосередньо і не отримало опіків.
Догляд за малинником
Догляд за малиною восени та підготовка до зими – важливий етап вирощування цієї цінної ягоди. Якщо погода суха, то саджанці перед настанням холодів потрібно кілька разів полити. Наступного року всі зусилля спрямовують на стимулювання зростання. Навесні ґрунт рихлять на глибину 4-5 см. Коли саджанець навесні почне давати пагони заміщення, торішню втечу видаляють повністю, з молодої порослі залишають 3-5 найсильніших паростків. У цей період кущ треба підгодувати азотним добривом – зробити це потрібно до початку літа.
Чим мульчувати малину
Малина дуже добре реагує на засипання ґрунту пухкими матеріалами чи плівкою. Чим краще мульчувати малину?
Ідеальним варіантом є торф, зрілий компост чи перегній. Мульчу розсипають навесні шаром 5-8 см, а восени перекопують із внесенням будь-якої свіжої органіки.
Чи можна мульчувати малину тирсою? Тут думки розходяться. Свіжа тирса злежується, підкислює грунт і витягує з нього азот. Тому краще використовувати торішню тирсу, яка пройшла процедуру попереднього компостування, або змішати свіжу тирсу із золою і збільшити норму азотного підживлення.
Полив
Неприпустимо, щоб ґрунт у малиннику пересихав. Коріння цієї ягоди залягає не глибше 30 см, тому верхній шар землі повинен бути завжди вологим. При вирощуванні малини не обійтись без жовтневого вологозарядного поливу – на квадратний метр потрібно вилити 5-6 відер води. Просочений вологою ґрунт дозволить рослинам благополучно перезимувати.
Підживлення
Навіть якщо ви щороку закладаєте в малинник мульчу, підгодівлі, особливо першого року, не будуть зайвими. Навесні та на початку літа можна обприскувати рослини еліксиром для ягід Органік Мікс з інтервалом у 2 тижні. Восени рекомендується внести Еко Калій або вилити під кожен кущ по 3 літри зольного настою (засипати в 10 л води 3 склянки золи, настояти 3-4 дні).
Обрізка та зимівля
На другий рік після посадки для малини встановлюють шпалери або колья для підв'язки пагонів плодоносних. Вирощування малини без шпалер приведе до великих втрат урожаю.
Однорічну поросль проріджують восени або навесні, залишаючи на погонний метр шпалери 10 найсильніших пагонів. У серпні-вересні верхівки варто прищипнути – тоді рослини краще підготуються до зими.
Вирізати гілки, що відплодоносили, потрібно якомога раніше, як тільки будуть зібрані останні ягоди. Підготовка ремонтантної малини до зими відбувається інакше – всі торішні пагони обрізають влітку після збирання першого врожаю.
Розкажіть у коментарях, яку малину ви вирощуєте: звичайну або ремонтантну, а може бути великоплідну, що швидко набирає популярності?