Вирощування овочів або квітів у теплиці має багато плюсів, але у закритому приміщенні у теплі та комфорті розмножуються шкідники та збудники інфекційних захворювань, що несе загрозу збереженню врожаю та здоров'ю рослин. Винищити шкідливих комашок у закритому контурі не так легко, тому рекомендується щовесни проводити обробку тепличних площ від шкідників і хвороб.
Після танення снігу необхідно розчистити територію навколо тепличного комплексу, відвести талі води, щоб вони не підтоплювали конструкцію.
Якщо взимку теплицю не використовували і вона простояла без опалення, рекомендується ретельно оглянути конструкції. Листи скла або полікарбонату можуть покритися тріщинами, частини дерев'яного каркасу коробляться від вологи або піддаються гниття, а метал густо покривається іржею – все це необхідно в найкоротший термін відремонтувати.
Усередині теплиці проводять ретельне прибирання, збирають дерев'яні кілки, підв'язку, муміфіковані плоди та бадилля. Зламані шпалери потрібно полагодити і продезінфікувати.
Важливо! Використовувати торішнє бадилля овочів для мульчування посадок категорично забороняється.
Всі інструменти, за допомогою яких у минулому сезоні проводилася обробка рослин, повинні бути вимиті, знезаражені та заточені (за потреби).
Обробка комплексу проводиться у кілька етапів:
-
Сухе очищення – з усіх внутрішніх та зовнішніх поверхонь видаляють нашарування пилу, грибкові ураження та іржу.
-
Волога обробка проводиться мильною теплою водою (розчин готується з господарського або садового мила). Намагайтеся акуратно промити всі поверхні, уникаючи попадання мильного розчину у ґрунт.
-
Споліскування – вимиті з милом поверхні повторно обробляють чистою водою. Іноді розчин додають марганцівку.
Обробка теплиці марганцівкою допомагає знезаразити поверхні, але розчин може застосовуватись і для обробки ґрунту.
Дуже важливо при збиранні теплиці провести обробку приміщення та ґрунту від тих захворювань чи шкідників, які спостерігалися минулого сезону. Обробляти потрібно не тільки каркас та покриття, а й ґрунт.
Обробка теплиці фітоспорином допомагає уникнути інфікування рослин збудниками грибкових захворювань. Такі страшні інфекції, як чорна ніжка, борошниста роса, іржа, сіра гнилизна допоможе знищити фітоспорин.
Фітоспорин – біологічно активний препарат, у складі якого є бактерії Bacillussubtili. Потрапляючи на заражені поверхні чи ґрунт ці мікроорганізми бурхливо розмножуються, знищуючи патогени. При обробці Фітоспорином не страждає структура ґрунту та корисні мікроорганізми. Крім знищення патогенної мікрофлори, Фітоспорин здатний підвищувати врожайність овочевих культур до 25%. Для людини Фітоспорин абсолютно нешкідливий, препарат легко розчиняється у воді, його можна поєднувати з іншими фунгіцидами.
Препарат випускається у трьох формах, тому приготування робочого розчину залежить від того, яку форму препарату ви набули.
-
Порошок розводять 5 г речовини у відрі теплої води. Готовий розчин рекомендується використовувати одразу після змішування. Використовується для обробки внутрішніх поверхонь теплиць та парників, а також ґрунту всередині них.
-
Паста – робочий розчин готують при змішуванні засобу з водою у пропорції 1:2, невитрачену частину можна зберігати за температури +15С у тіньовому місці.
-
Водна суспензія – на 1 л теплої води беруть 5 крапель засобу, добре розмішують та одразу використовують.
При обробці теплиць до підготовленого розчину додають фітоспорину зелене або господарське мило. Поверхні теплиць промивають щіткою, густо наносячи препарат. Ополіскування не потрібно. Одночасно проводять обробку дерев'яних столів, огорожі грядок, сходи, якими користуються всередині парника.
Сильно заражений або виснажений ґрунт у теплиці навесні зазвичай змінюють на свіжий, але обставини бувають різні, іноді зробити це неможливо з різних причин. У таких умовах необхідно терміново провести обробіток ґрунту в теплицях від шкідників та хвороб.
Обробка теплиці навесні без заміни ґрунту може бути проведена за допомогою розчину Фітоспорину, який ефективно допоможе позбавитися грибкових спор та шкідників.
Алгоритм проведення робіт з обробітку ґрунту в теплиці:
-
Фітоспорин у вигляді пасти або порошку розводять згідно з інструкцією в теплій воді, температура розчину не повинна бути вищою за 35С, інакше активні бактерії загинуть.
-
Ґрунт рясно проливають препаратом, після чого вкривають плівкою. Покриття має захищати ґрунт близько тижня.
-
Після зняття покриття ґрунт провітрюють протягом доби, після чого можна висаджувати розсаду.
Чим ще можна знезаразити землю у теплиці? Допомогти позбутися фітофтори можуть спеціальні сірчані шашки, які запалюють усередині тепличних площ. Щоб дим не виходив з отворів у стінах та даху, їх ретельно закривають. Обробку повторюють протягом 3-4 діб. Сірчаний дим знищує шкідливих комах, які ховаються по щілинах, у тому числі знищує слимаків, кліщів та гусениць. Після закінчення обробки рекомендується додати в грядки свіжий живильний ґрунт.
Іноді садівники просто проливають ґрунт у теплиці окропом або розчином марганцівки.
Чим продезінфікувати теплицю з полікарбонату
Все частіше на дачних ділянках зводять теплиці з полікарбонату, вони й зовні красивіші, краще зберігають тепло та проводять світло. Але навіть таку чудову теплицю доведеться дезінфікувати перед початком нового сезону. Нові площі зазвичай не заражені шкідниками та хворобами, але з кожним роком така загроза підвищується у рази.
Для обробки комплексів з полікарбонату можна використовувати сірчану шашку та фітоспорин, про їх застосування розказано вище.
Конструкції можна обробити бордоською рідиною, мідним купоросом (від 75 до 150 г препарату на 10 л води) або марганцівкою (5 г на відро води).
Популярний спосіб обробки полікарбонату розчином звичайної білизни для відбілювання тканин. Цей препарат коштує недорого, його можна придбати у будь-якому господарському магазині.
Білизною не рекомендується обробляти ґрунт, розчином миють лише внутрішні поверхні полікарбонатового покриття.
Багато ефективних засобів можна використовувати для обробки теплиць навесні, але для виконання цієї роботи залишається все менше часу – поспішайте.