Полуниця «прокидається» провесною, тому доглядати за кущами потрібно з початку дачного сезону. Дуже важливо, щоб підживлення було зроблено за правилами. Коли? Чим? Скільки? Відповідаємо на всі питання про підживлення полуниці для великого врожаю.
За три-чотири роки життя врожайність ранніх сортів суниці садової знижується приблизно на 20%, ремонтантних – до 50%. Щоб цього уникнути, починати підживлення потрібно з моменту, коли ґрунт прогрітий на глибину 20 см, а температура повітря встановлюється на позначці +3-5°С. У цей час використовуємо тверді (гранульовані) добрива. Справа в тому, що по прохолоді рідкі підживлення погано засвоюються корінням. До них можна буде перейти, коли повітря прогріється до +12-15 °.
Підготовка кущів до першого підживлення
- Приберіть з грядок сміття, бур'яни та старий шар, що мульчує.
- Зріжте з кущів засохле і вкрите бурими плямами листя.
- Відправте все сміття в компостну яму або спалить (щоб уникнути поширення інфекції дільницею).
- Полийте міжряддя теплою водою.
- Внесіть гранульоване добриво, розпушіть ґрунт навколо кущів.
- Покрийте грядки новим шаром, що мульчує.
Перше підживлення полуниці обов'язково має містити азот (сприяє нарощуванню листової маси, регулює фотосинтез і рух соку). Найкраще скористатися готовим органічним добривом. Рекомендуємо NPK-комплекс для ягідних із високим вмістом азоту (5:3:1 + мікро). До другого-третього підгодовування ви вже зможете приготувати настій з природної органіки: компост, перегній, коров'як, пташиний послід. Якщо вони не встигнуть добре наполягати, можна внести гранульований компост з розрахунку 40-50 грамів на кв. метр.
Підживлення полуниці в період бутонізації та цвітіння
Якщо для весняного підживлення ви використовували комплексне добриво, підгодівлю перед початком бутонізації можна пропустити. Якщо вносили лише азот, тепер потрібно додати калій. Розведіть 200-300 г золи у відрі води і дайте настоятися 2-3 дні. Розмішайте та щедро полийте грядки (10 літрів на кв. метр). Можна використовувати калієву селітру: чайну ложку на відро води. Якщо віддаєте перевагу комплексним добривам, рекомендуємо NPK-комплекс «Фертика Кристалон» з підвищеним вмістом калію (8:5:15 + мікро).
Одним із поширених і дуже бюджетних добрив є позакореневе підживлення полуниці борною кислотою. Два грами порошку розводять у чашці гарячої води (кристали погано розчиняються у холодній). Концентрат виливають у відро води. Обприскування повторюють 2-3 рази з перервою два-три тижні. Багато садівників відзначають, що з таким добривом квітки менше обсипаються, зав'язі закладаються раніше, а ягоди стають більшими і солодшими. Врожайність зростає на 25-30%.
Також застосовується підживлення полуниці йодом, найчастіше у поєднанні з борною кислотою. У відрі води розчиняють 10 г йоду (половина аптечного флакона). Можна додати 2-3 г перманганату калію. Такий розчин вносять кореневим способом.
Підживлення для кращого плодоношення
Прискорити дозрівання ягід, а також покращити їхній смак допоможе стимулятор плодоутворення «Зав'язь» (підвищує врожайність на 20-30%). Підживлення можна проводити кореневим способом та методом обприскування кущів. Щоб не обпалити листя, концентрацію потрібно зменшити в 1.5-2 рази.
Підживлення полуниці після збирання врожаю
Після збирання ягід використовуйте комплексне добриво з перевагою фосфору та калію. За бажанням можна чергувати органіку та мінеральні добрива – з перервою 3 тижні. З кінця серпня азот має надходити до кущів у мінімальному обсязі, оскільки він стимулює розвиток листової маси. З настанням холодів молоді пагони не встигнуть зміцніти та загинуть. У цей час кущі потрібно підрізати і обробити протигрибковим препаратом.
Порада: Від хвороб, бактеріальних інфекцій та комах-шкідників застосовують підживлення полуниці нашатирним спиртом: 2 ст. ложки на 10 л води. Аміак – відмінне джерело азоту, тому таке підживлення краще використовувати навесні. Поливати/обприскувати грядки краще в медичній масці (щоб не вдихати пари аміаку). Для рослин це не шкідливо – опіків на листі не залишиться.
Які недорогі та ефективні засоби використовуєте ви для підвищення врожайності полуниці? Поділіться своїми секретами та фотографіями красивих ягід у коментарях!