Сад та город

Посадка цибулі – секрети збирання щедрого врожаю



Цибуля-сівачка – посадковий матеріал, знайомий всім власникам заміських ділянок. Під сівбою розуміють дрібні цибулинки-первістки, які використовують для вигонки товарної цибулі, оскільки цибуля при звичайній агротехніці рослина дворічна.

Сівок купують готовим або вирощують із насіння-чорнушки – це класична технологія вирощування цибулі як на дачі, так і у великому господарстві. Однак і тут не без таємниць, якими і поділимося.

Посадка цибулі-сівка навесні

 

Практично всі сучасні сорти та гібриди цибулі можна вирощувати як через сівалку, так і за один сезон із чорнушки. Ранньостиглі сорти цибулі при цьому можна сіяти прямо в грунт навіть у середній смузі. Пізніші, наприклад, усіма улюблений Ексібішен, вирощують із насіння інтенсивним методом – через розсаду.

Насіння цибулі-сівки в народі називають «чорнушка» – за подібність з маленькими вугіллячками. При безрозсадному способі вирощування сіють у відкритий ґрунт під плівку у квітні-травні, плівку потім знімають.

  • На замітку: якщо ви придбали насіння в нашому магазині, можна не дезінфікувати – насіння закуповується в кращих розплідниках і проходить суворий санітарний контроль.

Мінус вирощування ріпчастої цибулі з чорнушки за один сезон у відчутних втратах при проріджуванні, а також у регулярному прополюванні та поливах у період появи тонких ніжних проростків. Плюс методу в тому, що ріпка-однолітка не стрілюється і встигає «проскочити» повз муху.

Якщо сіяти чорнушку для отримання сівачки, то краще робити це пізніше – наприкінці травня або на початку червня, щоб цибулини не переросли бажаних 2 см діаметра. Занадто велика цибуля сівок у наступному сезоні якщо і садити, то на перо.

  • На замітку: Для кращої схожості насіння обертають вологою гарячою тканиною або замочують на півгодини в гарячій воді (45-50°). Потім на кілька хвилин опускають у холодну воду. Далі насіння перекладають у вологу серветку та залишають при кімнатній температурі на 2-3 дні. Набрякло насіння швидше проросте, що дозволить отримати хорошу сівалку, навіть якщо ви спізнилися з посівом.
Що нового:  Город у місті: як виростити огірки будинку

Вирощування ріпки з однорічної сівби – найбільш раціональний спосіб, оскільки дає гарантований урожай із заявленими сортовими характеристиками. Але потрібно дотриматися кількох простих правил.

Підготовка сівка до весняної посадки – сортування та відбір

Перед посадкою сівок обов'язково сортують за розміром. З сівалкою власного вирощування це потрібно робити ще восени перед закладкою на зберігання. Саму дрібницю можна посадити під зиму на глибину 10-12 см – така сівачка все одно до весни не долежить і пересохне. Стандартні цибулини зберігають за кімнатної температури без переохолодження, інакше весь урожай піде в стрілку. Терміни визрівання, стрілкування та розмір майбутніх цибулин залежать від параметрів сівання. Для зручності пропонуємо орієнтуватися на таблицю:

Діаметр цибулини Час посадки та особливості зростання
8-15 мм Краще садити під зиму, щоб не мучитися із зберіганням.
16-21 мм Ідеальний розмір для весняної висадки. При посадці у травні зібрати врожай можна за 12-18 тижнів.
22-30 мм Раніше визрівання. Підходить для вирощування зеленої, пухової цибулі.
  • На замітку. Досвідчені садівники знають, як уникнути стрільництва. До посадки цибулини потрібно прогріти 8-10 годин при 40-45 ° (наприклад, покласти в прогріту духовку вимкнену). Якщо з духовкою не заладнає – за місяць до посадки цибулини можна перекласти ближче до батареї і тримати при температурі близько +27 градусів. При вирощуванні виключити азотні підживлення, що сприяють нарощуванню зеленої маси.

Обробка цибулі-сівки перед посадкою

Цибулини замочують на кілька годин у міцному розчині марганцівки або обробляють фунгіцидним засобом. Рекомендуємо нешкідливий гуміновий препарат “Фітоспорин-М”.

Вимоги до ґрунту та освітленості. Вибираємо місце для посадки

  • Ділянка має бути сонячною строго без високих ґрунтових вод і слідів свіжої органіки, наприклад, неперепрілого гною.
  • Грунт повинен бути пухким і поживним, в ідеалі супіщаним або суглинистим. Тяжкий щільний субстрат потрібно розпушити торфом або річковим піском. У збіднений ґрунт внести зрілу органіку із розрахунку 5 кг на кв. метр.
  • Оптимальний pH ґрунту – нейтральний (6.5-7). Закислений грунт необхідно виправити добавкою вапна, крейди або доломітового борошна. Можна внести деревну золу – вона послужить не тільки розкислювачем, а й чудовим добривом.
  • Хороше сусідство для цибулі – грядки з морквою, редисом, капустою та буряком.
  • Садити сівалку на попереднє місце можна через 3-5 років. Інакше гарного врожаю не буде.
Що нового:  Сад на піску: переваги та недоліки піщаних ґрунтів

Терміни посадки та сприятливі дні у 2021 році

У травні найкращими посадочними днями вважаються числа з 18 по 21-е (перша чверть наростаючого місяця). У червні – 15, 16 та 17-те.

У молодик і повний місяць садити небажано. У травні це 11 та 26-те, у червні – 10 та 24-те.

Схема посадки

Для цибулин роблять борозенки глибиною 5-7 см і висаджують донцем вниз із ритмом 10 см. Оптимальна відстань між рядами – 15-20 см.

Цибулинки присипають шаром землі та поливають. Заглиблювати не потрібно, інакше цибуля повільніше проростатиме і набуде овальної форми.

Особливості догляду

У перші 6-8 тижнів сівалка поливають так, щоб земля була помірно вологою. З липня полив потрібно скоротити, щоб цибулини набрали суху вагу. Раз на 2 тижні – цілком достатньо. За 2-3 тижні до збирання врожаю, коли перо стає грубим та несмачним, полив потрібно припинити.

Весь цей час необхідно регулярно розпушувати ґрунт, полегшуючи доступ до цибулин кисню. Якщо хочете отримати більші цибулини, після появи зелених проростків потрібно акуратно змістити з грядки верхній шар землі, щоб відкрити шийку (плічки сівачки).

Якщо земля поживна, органікою можна не годувати. З 6-8 тижнів вегетації корисно внести мінеральні підживлення – сульфат калію, аміачну селітру (10-15 грамів на кв. метр). Для отримання великих цибулин рекомендуємо водорозчинне добриво «Агрікола» та NPK-комплекс «Fertika» із збалансованим співвідношенням «азот-фосфор-калій» + мікро.

Обов'язково поділіться в коментарях вашим досвідом вирощування цибулі з сівачки та з чорнушки, а також назвіть улюблені сорти – ця інформація буде безцінною для городників-початківців. Бажаємо чудового врожаю в новому сезоні!

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі