Посадивши ранню картоплю, ви будете з урожаєм уже в середині літа. Цією приємною можливістю обов'язково варто скористатися. Але починати вирощування потрібно вже зараз, наприкінці лютого, – з вибору відповідного сорту, його купівлі та прогрівання бульб.
У досвідчених городників є свої способи отримання ранньої картоплі. Одні влаштовують гартування, вважаючи, що після термостресу бульби швидше проростуть. Інші, навпаки, прогрівають посадковий матеріал та підживлюють його поживними розчинами. Якщо у вас ще немає власної технології отримання ранніх урожаїв, пропонуємо скористатися традиційною методикою. Вона ніколи не підводить.
Ранні сорти картоплі
Щоб отримати врожай картоплі якомога раніше, варто ретельно продумати стартову стратегію. Настійно рекомендується придбати фірмовий посадковий матеріал категорії «еліта» у нас чи інших офіційних продавців. Ніколи не купуйте насіннєву картоплю у випадкових осіб.
За термінами дозрівання ранню картоплю ділять на три групи:
- Ультраранній можна викопувати через 45-55 днів після появи сходів. Класичним прикладом такої картоплі вважається сорт Метеор. Його можна викопувати на 45 день. Маса бульби доходить до 150 г. Сорт з жовтою шкіркою і світло-жовтою м'якоттю, стійкий до раку та картопляної нематоди.
- Ранньостиглий – можна викопувати через 60-70 днів після появи сходів. До цієї групи входить дуже смачний сорт Вибуховий. У нього овальні бульби, світло-жовта м'якоть і червона шкірка. Маса до 125 р.
- Середньоранній – можна збирати за 75-80 днів. Тим, кому ще не знайомий фіолетова картопля, варто звернути увагу на сорт Волошка. Він спеціально виведений для вирощування на приватних обійстях. У нього синя шкірка та кремова м'якоть. Сорт смачний та лежкий. Маса бульби 80-110 р.
Терміни посадки
Висаджувати ранню картоплю потрібно якнайшвидше – коли ґрунт прогріється до +10 °C. У середній смузі це квітень-початок травня. Перед посадкою бульби потрібно витримати 4 тижні на розсіяному світлі при температурі від +4 до +16? Цей прийом називається яровизацією. Завдяки йому картопля прокидається, на бульбах з'являються паростки.
Пророщені бульби потрібно садити в тепліший ґрунт, ніж сплячі. Якщо посадити їх у занадто холодну землю, сходи будуть слабкими або потраплять під заморозки. Класичний термін посадки пророщеної ранньої картоплі у середній смузі – 10-15 травня.
Перед посадкою бульби рекомендується обробити будь-якими фунгіцидними препаратами. Вони захистять від парші, альтернаріозу, фітофторозу. Для обробки бульби розкладають в один шар і діють далі за інструкцією.
Особливості вирощування
Ранню картоплю культивують так само, як звичайну. Грядку бажано підготувати з осені – скопати та внести добрива для картоплі. При дуже ранній висадці варто скористатися плівкою чи агроволокном. Якщо грунт глинистий, вологий, можна за кілька днів до посадки сформувати гребені – вони швидше прогріються та просохнуть. На нагрітих гребенях почнуть активно сходити бур'яни, але під час посадки вони змішаються із землею та загинуть.
Висаджувати можна в лунки або борозни на глибину 10-12 см. Ранні сорти садять густіше, ніж звичайні. Бульби укладають, залишаючи між рядами 60-70 см, у ряді 25-30 см. Ряди бажано розташовувати грядки з півдня на північ.
Садити потрібно акуратно, вручну, укладаючи бульби корінцями вниз, паростками вгору. Якщо не дотриматися цієї умови, яровізація виявиться марною.
Розмір і термін дозрівання врожаю залежить від ретельності догляду. Якщо весна суха, може знадобитися полив. Картопля дуже любить розпушування одночасно з підгортанням після появи сходів. Влітку прийом слід повторити. Він викликає рясне зав'язування бульб.
Перший урожай збирають вибірково, коли земля під бадиллям підніметься і потріскається. Її потрібно відгрібнути руками і обережно вибрати найбільші картоплини.
Секрети швидкого врожаю картоплі
Отримати надранній урожай можна вже у другій декаді червня, якщо скористатися розсадним методом. Для вирощування картопляної розсади підійде засклений балкон, де температура не опускається нижче +15°C. Потрібні п'ятилітрові пластикові пляшки з-під води. Відріжте шийки, засипте трохи щебеню для дренажу, покрийте його ґрунтом. Отвори в денцях свердлити не обов'язково – за станом коріння можна стежити через прозорі стінки та коригувати обсяг поливу. Посадіть у кожну сулію по одному бульбі. У середині травня на момент відправки на дачу земля всередині пляшок буде густо переплетена корінням. Залишиться лише акуратно витягти рослини, розрізавши бутлі. Наприкінці травня картопля вже цвістиме.
Якщо у вас є власні прийоми отримання надраннього врожаю картоплі, розкажіть про них, будь ласка, у коментарях.