Щиток — великий рід трав'янистих багаторічних рослин родини губоцвітих (м'ятних). Інші споріднені трави сімейства м’яти включають лаванду, розмарин і базилік. Рід був названий на честь латинського слова «scutella», що означає невелике блюдо або чашку, пов’язане з формою чашечки після опадання квітів. Загальна назва «тюбетейка» відноситься до військових шоломів, які носили в Середньовіччі.
У всьому світі є сотні трав шлемника, які пристосувалися до різних умов вирощування. У Північній Америці найбільш поширеним є абориген Щиток позднецветковый виду з відповідною загальною назвою, американська тюбетейка.
Існують також регіональні сорти, які зустрічаються по всьому світу, в тому числі Щиток зелений (рожева тюбетейка) і Шлемник каліфорнійський (Каліфорнійська тюбетейка). Один із найбільш вивчених сортів тюбетейки Щиток байкальський (китайська тюбетейка), яка тисячоліттями використовується в традиційних лікарських травах. Багато продуктів з тюбетейки можна знайти на ринку сьогодні як лікування травами.
Тюбетейки порівняно легко вирощувати, і вони не стикаються з шкідниками та хворобами. Вони цвітуть яскравими рожевими, фіолетовими, білими та блакитними квітами. Різні види тюбетейки підходять для різних умов вирощування, але загалом їх стійкість і краса роблять їх чудовим і яскравим доповненням до багатьох ландшафтів.
Короткий посібник з догляду
Звичайне ім'я | Блакитна тюбетейка, тюбетейка скаженого пса, тюбетейка з боковим цвітінням, вишнева тюбетейка, мексиканська тюбетейка, рожева тюбетейка Техас, рожева тюбетейка, каліфорнійська тюбетейка, китайська тюбетейка. |
Наукова назва | Щиток spp. |
Сім'я | губоцвіті (м'ята) |
Висота та поширення | 2-3 фути заввишки, 1,5-2,5 фута в ширину |
світло | Повне сонце до півтіні |
грунт | Більшість видів віддають перевагу добре дренованим грунтам. У різних видів різна перевага щодо кислотності ґрунту. |
вода | Від середнього до вологого залежно від виду |
Шкідники та хвороби | Попелиця, білокрилка, борошниста роса |
Усе про рослину тюбетейку
Рослина тюбетейка, Scutellaria spp., — багаторічна трав'яниста рослина сімейства м'ятних. Як і у багатьох м’ят, ця рослина також має квадратні стебла та розростається кореневищами та пагонами. Вони можуть мати компактні, подушкоподібні або горбисті звички росту.
Надземні частини рослини відмирають взимку і повертаються як нові культури, утворюючи яскраво-зелені прикореневі скупчення розеток навесні. У міру сезону з розетки з’явиться багато стебел. Використовуйте тюбетейку в ландшафті як бордюр для польових квітів, біля ставка або як частину альпінарію. Додатковою перевагою квітів є залучення запилювачів.
Є багато різних видів в Щиток рід, але всі вони мають спільні ознаки, що мають чашечку у формі тюбетейки біля основи їхніх квіток. Трубчасті, двогубі, індетермінантні квітки розташовані на пазухах верхніх листків, подібно до левиного зева. У пазухах листя зазвичай до 14 квіток.
Листя яйцевидної форми і супротивно розташовані вздовж стебла. Кольори листя коливаються від лаймово-зеленого до темно-зеленого, а деякі мають листя з зубчастими краями. Багато поширених назв тюбетейок названо за кольорами, наприклад, рожева тюбетейка, вишнева тюбетейка та блакитна тюбетейка. Тюбетейка може писатися як інший варіант.
Близько 35 видів тюбетейок були вивчені на їх фармакологічний потенціал Щиток байкальський найбільш широко вивчений завдяки високій концентрації флавоноїдів. Незважаючи на те, що в США це не регулюється як лікарський засіб, споживачі можуть знайти чай із тюбетейки та екстракти, які продаються на ринку як трав’яні засоби для лікування тривоги, розладів сну тощо.
Види тюбетейки
The Щиток Рід включає приблизно 350 різних видів рослин, що зустрічаються по всьому світу в зонах помірного клімату. Є багато видів, які походять з Північної Америки. Ці трави вирощують як для декоративних, так і для лікувальних цілей.
The Щиток позднецветковый вид (американська тюбетейка) — це трава, яка поширена в Північній Америці, і її можна знайти на півночі до Квебеку та Ньюфаундленду та на півдні до Флориди. Ця тюбетейка пристосована до вологих середовищ, таких як болотисті луки, заплави, ставки, струмки тощо. Вони мають три варіанти забарвлення: рожеві, білі та блакитні квіти.
Вони цвітуть з липня до початку жовтня і дуже підходять для заболочених місцевостей. Назва «латеріфлора» означає «квітча збоку», оскільки квіти розпускаються вздовж односторонніх кистей. Цей вид також широко відомий як блакитна тюбетейка, скажена собака тюбетейка, скажена собака бур'ян і тюбетейка з боків. Дослідники активно вивчають вплив трави синього тюбетейника на тривогу та розлади сну.
Щиток байкальський (китайська тюбетейка) є корінним жителем Східної Азії та частини Росії. Протягом тисячоліть китайці використовували коріння цієї рослини в традиційних і природних ліках для лікування різних захворювань, включаючи діарею, дизентерію, гіпертонію тощо. Її також широко називають байкальською тюбетейкою або Хуан Цинь. Схожий на Щиток позднецветковыйця тюбетейка також дає сині та фіолетові квіти.
Щиток зелений (рожева тюбетейка) відома своїм ефектним цвітінням рожевих квітів. Незважаючи на те, що однією з його загальних назв є рожева техаська тюбетейка, ця трава не є рідною для Техасу, але здобула популярність після її появи через її стійкість до посухи. Найкраще його можна вирощувати на кам’янистому або піщаному ґрунті з хорошим дренажем і на сонці з деякою кількістю післяобідньої тіні. Ця рослина має деревну основу, яка не відмирає щорічно, а її листя напіввічнозелене в безморозних регіонах.
Шлемник каліфорнійський (Каліфорнійська тюбетейка) — рослина, що походить з низьких гір Північної Каліфорнії. Ця рослина виробляє маленькі жовто-білі квіти, які розпускаються в червні та липні, і кажуть, що вони пахнуть яблуками. Воліє рости в добре дренованих грунтах і в місцях з частковою тінню.
Догляд за рослиною тюбетейка
За травами шлемника легко доглядати, коли вони закладені. Однак різні сорти цієї рослини мають різні вимоги. Деякі, як Щиток позднецветковыйпоширені у водно-болотних угіддях, тоді як інші, як Щиток зелений, дуже посухостійкі.
Сонце і температура
Інший Щиток Види мають різні вимоги до витривалості, сонця та температури. S.laterioflora має найширший діапазон і може вирощуватися в зоні зимостійкості Міністерства сільського господарства США від 2b до 7b. Інші види трав мають набагато більш обмежений ареал і віддають перевагу зонам від 6b до 8a. В загальному, Scutellaria spp. найкраще росте при 6 або більше годинах прямого сонячного світла на день з деякою частковою післяобідньою тінню. Сонце є головним чинником якості та кількості квітів.
Вода і вологість
Вимоги до води і вологості сильно відрізняються в залежності від сорту. Коли ви думаєте про запровадження тюбетейки у своєму саду, уважно врахуйте поточні умови та виберіть сорт, який найбільше відповідає вашим потребам. Багато з них стійкі до посухи після встановлення.
грунт
більшість Scutellaria spp. віддайте перевагу ґрунту із середнім або хорошим дренуванням, який містить велику кількість органічних речовин і має піщану або дрібну кам’янисту структуру. Переваги pH ґрунту також відрізняються залежно від типу. При вирощуванні як лікарської рослини, Щиток рослини спеціально піддаються екологічному стресу, такому як погана якість ґрунту, щоб сприяти виробленню флавоноїдів.
Удобрення вашої рослини тюбетейки
Scutellaria spp. це витривалі трави, які не потребують удобрення після того, як вони виросли. Якщо ви намагаєтеся вирощувати більше квітів, використовуйте добриво з повільним вивільненням і дотримуйтесь інструкцій виробника. Виберіть добриво з низьким вмістом азоту, щоб сприяти цвітінню замість росту листя.
Обрізка вашої рослини тюбетейки
Для цієї багаторічної трави корисна обрізка надземних частин. Рання весна — гарний час для обрізання старих дерев’янистих кінцівок і сприяння повнішому росту в середині рослини, яка з часом має тенденцію до стоншування.
Розмноження тюбетейки
багато Scutellaria spp. можна пророщувати з насіння або розмножувати за допомогою вкорінення живців. Їх можна висаджувати в будь-який час року, і вони мають тенденцію до самосіву. Кожне стебло квітки може дати багато маленьких чорних насіння. Насіння потребує періоду холодної стратифікації, і для проростання може знадобитися до 30 днів. Розплідники, які спеціалізуються на місцевих рослинах, часто продають готові до пересадки саджанці.
Вирішення проблем
Scutellaria spp. це витривалі трави, які колись виросли в саду. Вони мають дуже мало проблем зі шкідниками та хворобами і навіть стійкі до оленів.
Зростаючі проблеми
Поки Щиток різновиди трав можуть цвісти, якщо вирощувати їх у півтіні; найкраща умова для рясного цвітіння – висаджувати їх на сонці. Оскільки різні типи рослин тюбетейки мають різні потреби у вирощуванні, важливо переконатися, що ви вибрали правильний тип для своїх потреб у саду.
Не використовуйте в посушливому альпінарії сорт, який добре пристосований для заболочення, і навпаки. Наприклад, скажена собака тюбетейка або блакитна тюбетейка (Щиток позднецветковый) віддає перевагу вологим ґрунтам і болотистим умовам, тоді як тюбетейка рожева (Щиток зелений) походить з Мексики і підходить для посушливих середовищ.
Шкідники
Рослини тюбетейки не стикаються з серйозними проблемами зі шкідниками. Фактично, багато садівників спеціально вирішують використовувати трави тюбетейки в ландшафтному дизайні, оскільки їх не споживають олені, кролики чи гуси через гіркий смак і помірну токсичність листя.
Деякі сорти шлемника можуть бути чутливі до попелиці. Це м’якотілі комахи, які використовують свій колючо-сисний ротовий апарат для живлення різними рослинами. Оскільки багато попелиць є широкомасштабними рослинами, вони можуть харчуватися тюбетейками. Попелиця зазвичай зустрічається на нижній стороні листя.
Обріжте сильно заражені листя або гілки та обприскайте рослину сильним струменем води, щоб знищити комах, що залишилися. Оскільки тюбетейка є важливим джерелом їжі для запилювачів, використовуйте хімічні спреї як останній засіб. Масло німу та інсектицидне мило можна використовувати кожні 7-10 днів до сходу сонця та в сутінках, щоб мінімізувати їх вплив на комах-запилювачів.
Білокрилки можуть бути ще одним шкідником, який вражає рослини тюбетейки, особливо якщо рослина вирощується в теплиці. Подібно до лікування попелиці, для лікування зараження білокрилками можна застосувати струмінь води, олію німу та інші садові олії та інсектицидні мила.
Якщо є проблема з білокрилкою, вона, ймовірно, стосується багатьох різних рослин, а не лише тюбетейок, тому важливо контролювати загальну популяцію шкідників у саду чи теплиці.
Хвороби
Рослини шлемника мало сприйнятливі до захворювань і дуже витривалі. Було зареєстровано кілька випадків утворення борошнистої роси на черепках, хоча це випадкова проблема. Борошниста роса – це грибкове захворювання, яке покриває рослини білим нальотом борошнистих спор. Коли хвороба прогресує, вона перешкоджає фотосинтезу рослини та позбавляє рослину живлення.
Існують різні методи лікування борошнистої роси, включаючи обприскування рослини сірковим спреєм, молочним спреєм, розведеною харчовою содою та олією німу. Ви також можете запобігти розвитку борошнистої роси, подбавши про хорошу циркуляцію повітря навколо рослини та зберігаючи листя сухими. Подібно до білокрилки та попелиці, борошниста роса також частіше зустрічається на рослинах шлемника в теплицях.
Питання що часто задаються
З: Чи багаторічна тюбетейка?
A: Види шлемника — це багаторічні рослини, які поширюються кореневищами під ґрунтом і пагонами над ґрунтом.
З: Чи є рослина тюбетейка інвазивною?
A: Рослина тюбетейка швидко росте, але не є інвазивною. Існують різні сорти трави тюбетейки, які походять із Північної Америки, включаючи американську тюбетейку (Щиток позднецветковый), рожева тюбетейка (Щиток зелений), та багато інших. Ці рослини можуть виробляти велику кількість насіння та можуть самостійно покрити велику площу землі лише за кілька років.
З: Де посадити тюбетейку?
Відповідь: трави шлемника є чудовою рослиною для покриття ґрунту на сонячних ділянках, в альпінаріях і на березі ставків.
Питання: коли мені вибрати тюбетейку?
A: До ⅔ рослини можна зібрати в серпні або коли квіти розпустилися.
Питання: Скільки часу росте тюбетейка?
Відповідь: Рослини тюбетейки ростуть дуже швидко і можуть досягти повної форми купи лише за один вегетаційний сезон. Протягом кількох років він може швидко поширюватися та покривати велику площу, створюючи ефектний візуальний інтерес до синіх, білих, рожевих та фіолетових квітів.
П: Чи відростає тюбетейка?
В: Так, тюбетейка є багаторічною рослиною, і вона відростає рік за роком.
З: Чи можна вирощувати тюбетейку вдома?
A: Насіння та розсаду тюбетейки починають вирощувати в приміщенні, але потім висаджують на вулицю, коли мине небезпека заморозків.
З: Для чого використовується рослина тюбетейка?
Відповідь: трава шлемник і зокрема Щиток байкальський (китайська тюбетейка) використовувалися як традиційна китайська медицина тисячоліттями. Коріння рослини використовують для лікування різних захворювань. Тривають наукові дослідження та дослідження на тваринах щодо його потенційних лікарських можливостей для лікування тривоги, запалення тощо.