Чубушник, який у нас прийнято називати жасмином, — один з найвибагливіших чагарників, що красиво квітнуть, догляд за яким можна довірити навіть дитині. Чому жасмин – не жасмин? Як стригти та коли садити? Розповідаємо!
Чубушник і жасмин – не брати
Недосвідчений квітникар, потрапивши в садовий центр, може запросто переплутати саджанці тропічного жасмину (Jasmínum) із чубушником (Philadelphus). Обидва види для простоти називають жасминами, хоча перший у Росії росте хіба що в Криму, а в середній смузі не зимує в принципі і вирощується як домашня квітка.
Справжній жасмин – ліаноподібний вічнозелений чагарник з сімейства маслинових. Садовий жасмин – красивоквітучий листопадний чагарник із сімейства геранієвих, а камінець він тому, що стебла з твердою деревиною і м'якою серцевиною використовують при виробництві чубуків, що з'єднують тютюнову камеру з мундштуком у курильних трубках.
В асортименті інтернет-магазину Беккер переплутати неможливо – садові жасмини чубушники окремо, рідкісні умовно-зимовостійкі сорти справжнього жасмину для Чорнозем'я та Середньої смуги – окремо. Усі саджанці мають закриту кореневу систему, тому садити їх можна протягом усього сезону.
Де посадити чубушник
Чубушник гарний як солітер на газоні або поряд з будинком, підходить для формування живоплотів, може виступати як один із опорників у міксбордері. Принадність чагарника в тому, що на сонечку і просторі він розростається на всю сортову міць, буйно цвіте і нестримно пахне, а в тінистій частині саду поводиться набагато скромніше – тягнеться вгору і цвіте скромніше, що важливо, якщо аромат здається занадто інтенсивним.
Оскільки саджанці з інтернет-магазину Беккер доставляють із закритою кореневою системою, посадку можна планувати у будь-який час сезону. Яму 50х50 см заповнюють перегноєм, змішаним із піском, якщо на ділянці глина, то на дно висипають пакет керамзиту. Грунт суміш заправляють парою склянок золи, поливають і висаджують кущик на таку ж глибину, в якій він росте в контейнері – при заглибленні чубушник може загинути.
Цієї заправки рослині вистачить на 2-3 роки розвитку, протягом яких її можна не удобрювати.
Обрізка чубушника
Стебла чубушника старіють і відмирають за 3-4 роки, тому у штамбових формах чагарник не вирощують. Що стосується формуючої або санітарної обрізок, то їх правила дуже прості:
- навесні до пробудження бруньок – обрізати всі старі, мертві, загущаючі або занадто тонкі пагони;
- влітку після закінчення цвітіння – прибрати сухі квіткові кисті і вкоротити всі гілки, щоб стимулювати зростання бічних пагонів, на яких наступного року з'являться бутони;
- занадто сильне зростання обмежувати, інакше кущ розвалиться – це актуально, наприклад, для потужних і високих шерштурмів і великоквіткового Сільберрегена;
- густомахрові сорти стригти акуратно, якщо мова не про обрізання, що омолоджує, коли кущ зрізається на пеньок – тоді приголомшливі Джирандоль або Мон Блан будуть радувати пишними кистями з року в рік.
Полив та підживлення чубушника
Чубушники дуже люблять воду і про необхідність поливу сигналізують зів'ялим листям, яке в спеку можуть повиснути як ганчірочки. Не переживайте – рослина не скине листя і буквально на очах відновиться після поливу, яке має становити не менше 2 відер під корінь куща.
У підживленнях теж немає нічого екзотичного: азотний комплекс навесні та фосфорно-калійний після закінчення цвітіння, коли йде закладка квіткових бруньок наступного сезону. Раз за сезон у другій половині літа можна підсипати під коріння золу.
До ґрунтів садовий жасмин не особливо вимогливий і чудово почувається як на кислих, так і на лужних ґрунтах, що дозволяє використовувати його в змішаних посадках з любителями “кисленького” гортензіями, хвойниками і, звичайно, традиційним супутником садового жасмину – бузком.
І обов'язково поділіться в коментарях своїм досвідом вирощування садового жасмину – він буде дуже корисний садівникам-початківцям.