Сад та город

Що робити, щоб розсада не витягувалася



Якісна розсада – основа майбутнього врожаю. Тому виростити міцні та сильні сіянці – важливе завдання, яке не так просто вирішити. Досить частою проблемою городників є рослини, що витяглися: на витонченому і занадто довгому стеблині ростуть бліді і дрібні листочки. Таким рослинам складніше прижитися при пересадці у відкритий ґрунт, а для плодоношення їм знадобиться більше часу.

У чому проблема висадженої розсади

Неправильно вирощена культура, потрапляючи до умов відкритого ґрунту, може й не прижитися. Якщо вона все-таки адаптувалося, то спробує компенсувати огріхи свого розвитку. У томатів, наприклад, це практично вийдуть: рослина зміцнює стовбур, збільшує листя. Але стрес, отриманий на початковому етапі життя, має приховані наслідки.

Основні проблеми, що виникають у сіянців, що витяглися:

  • Низька стійкість до захворювань; порушення імунітету;

  • Крихкість сіянців: вони легко ушкоджуються в процесі пікірування та можуть постраждати під час транспортування на дачу, наприклад;

  • Затримка врожаю на 2-3 тижні; Квіткові кисті на слабких рослинах можуть усихати, а зав'язі утворюватися із затримками, тому що культура може бути не готова до складного процесу визрівання плодів;

  • В умовах короткого літа чи швидкого настання холодів у регіоні можна взагалі не дочекатися врожаю.

Звичайно, краще не стикатися з такими проблемами, і це цілком можливо.

Чому витягується розсада

Звичайно, завжди легше усунути причини виникнення розростання, що переростає, ніж боротися з наслідками стресового розвитку рослин. Важливо забезпечити своїм посівам достатнє освітлення, правильний температурний режим, оптимальну вологість та живлення. Дотримуючись цих умов вирощування розсади, нескладно отримати здорові та міцні саджанці, які забезпечать вас рясним урожаєм.

Недостатній світловий день

Не тільки кожна культура, а й сорт рослини має рекомендований термін сівби для конкретного регіону. Якщо насіння посіяти раніше за цей термін, можна зіткнутися з нестачею світла. Наприклад, лютневий світловий день дуже малий, дні рідко бувають сонячними, та й саме сонце світить недостатньо яскраво та часто. Освітлення від вікна на підвіконні не можна вважати повноцінним.

Що нового:  Як пасинкувати помідори – видаляємо все зайве

Висівати на початку лютого баклажани, перці та томати передчасно. Якщо взяти за приклад середню смугу, то сіяти краще наприкінці третьої декади лютого. Після 8 березня або навіть у квітні приступають до посіву індетермінантних та великоплідних сортів томатів. Висаджувати розсаду в ґрунт краще у віці до 50 днів від посіву.

Нестачу природного світлового дня можна компенсувати правильно організованим досвітком. Існують спеціальні прилади, призначені для додаткового освітлення рослин за умов дефіциту сонячного світла – фітолампи.

Над розсадою фітолампи розташовують так, щоб верхівки сіянців були на відстані не далі 5 см від джерела світла. Зі зростанням розсади положення лампи коригується. Можна не тільки опускати лампу ближче до паростків, але й піднімати паростки до зафіксованої в одному положенні лампи. Контейнери з розсадою піднімають закріпивши за допомогою кронштейнів, підставок або підручних засобів.

Молоді рослини поміщають під лампу відразу ж, як тільки вони позначили себе, з'явившись у вигляді сходів, що проклюнулися. Загальна тривалість світлового дня має становити 12-18 годин.

Надмірно загущені посіви

Якщо посів був не враховуючи відстані між рослинами, то розсадному контейнері виникає боротьба як за світло, а й поживні речовини. При загущеній посадці листочки, що утворилися, починають створювати затінення конкуруючим паросткам.

Досить часто на фірмових упаковках насіння вказують рекомендовані схеми посіву. Томати, наприклад, прийнято сіяти з дистанцією 3-4 см один від одного. Проблеми найчастіше виникають при посіві дрібного насіння. Саме їх загущені сходи витягуються буквально в ниточки. Дрібне насіння при сівбі прийнято змішувати з піском у пропорції 1:10.

Що робити, щоб розсада не витягувалася? Виходом із подібної ситуації є раннє пікування рослин, а культури, які погано переносять пересадку, краще відразу сіяти в окремі горщики. Йдеться про баклажанів, перців та інших.

Що нового:  Арки, перголи та обеліски для троянд плетистих: вибираємо на свій смак

Занадто висока температура повітря

Теплолюбні рослини негайно реагують підвищення температури до 24-25ºC. Вони починають інтенсивно зростати. Одночасно зростає потреба рослин у висвітленні. Реагувати на виникнення такої проблеми можна двома способами:

  • регулярно провітрювати кімнату, не допускаючи при цьому протягів;

  • перемістити сіянці в неопалювальне приміщення.

Ті самі перці або томати набагато краще почуваються, якщо на градуснику 16 ºC.

Перелив, що регулярно виникає

Якщо не обмежити полив рослини розумним мінімумом, можна зіткнутися з витягуванням стебел розсади та з жуванням томатів саме з цієї причини. При грамотно організованому поливанні поверхня ґрунту має бути не мокрою, а помірно вологою.

Іноді бажання полити сіянці виникає у городника, коли він бачить листочки, що поникли. Але причиною зниження тургору листя може бути, наприклад, спека. Якщо притінити розсаду і не допускати впливу на неї прямих променів сонця, стан рослин покращиться без води.

Зайве і надмірно часте підживлення

Здорова рослина має сильне стебло, соковите та зелене листя, міцний зовнішній вигляд. Таку розсаду не потрібно годувати. Додаткові поживні речовини потрібні при уповільненні росту або знебарвленні листя. Зате перегодовані томати можуть значно збільшити довжину стебла, що зовсім неприпустимо.

Витягується розсада, що робити

Підсумовуючи, можемо сміливо сказати, що розсада не витягнеться, якщо:

  • правильно організувати їй достатній світловий день;

  • дотримуватися дистанції посіву та уникати загущення;

  • не перегрівати, не заливати та не перегодовувати розсаду.

На властивості розсади істотно впливає і якість насіння. Тому купувати насіння на розсаду найкраще у перевіреного продавця із бездоганною репутацією. Саме до таких продавців належить компанія Беккер, яка, до речі, гарантує якість всього посадкового матеріалу, яким торгує.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі