У чому твоя сила, брате Гумат? Чому в Інтернеті стільки рекомендацій щодо його застосування. Чому і як його застосовувати, давайте розберемося разом. Що таке гумати? Гуми – це органічні легкорозчинні солі гумінових кислот, калієві, натрієві та амонійні. Гумінові кислоти – це природні компоненти грунту, які утворюються в результаті розпаду рослинних решток. Гумати – це основа гумусу, а гумус – це ОСНОВА родючості ґрунту! Вміст гумінових речовин у чорноземах, як найродючіших, досягає 10-12%.
Як отримують гумати?
З природних матеріалів
шляхом виділення гумінових речовин із торфу, вугілля, донних відкладень, сапропелю, озерного мулу, органічних відходів тощо. У процесі виробництва одержують 2 види гуматів: баластові та безбаластні гумати.
Безбаластні гумати або гумінові добрива відрізняються від баластних тем , Що вони чистіше, в баластних містяться домішки, тобто баласт.
Де використовують гумати?
Гумати ДУЖЕ різноманітні, це величезна група препаратів, виготовлених з легкорозчинних солей гумінових кислот. Гумати використовують у рослинництві, тваринництві, екології та медицині. Тобто. їх застосування є абсолютно природним.
Гумат натрію або гумат калію?
У продажу як добрива та стимулятори продають два види гуматів: гумат натрію та гумат калію. Обидва види надають схожий ефект при використанні, але дещо відрізняються за своїми властивостями. стимулює фотосинтез і сприяє нарощуванню рослинами кореневої маси.
- Підвищує стійкість рослин до негативних факторів (до сухості або навпаки надмірної вологості, до високих літніх температур).
- Збільшує зимостійкість.
- Стимулюють життєдіяльність корисної мікрофлори в ґрунті.
- Адсорбують солі важких металів та токсини.
Єдиним недоліком гумату натрію є несумісність із лужними ґрунтами. Але про це трохи нижче.
Гумат калію
Гумат калію входить до органомінеральних добавок. Підходить для передпосадкової обробки бульб та укорінення живців.
- Знімає стрес у рослини після обробки пестицидами.
- Стимулює імунітет рослин.
- Підвищує стійкість до негативних факторів.
Гумінові добрива – це гумати, амінокислоти і мікроелементи.
Чи можна додавати гумати до інших добрив?
Нумат натрію можна поєднувати з мінеральними добривами, а також з біологічними та хімічними стресами захисту рослин.
Насправді, величезна різноманітність гумінових добрив пов'язана саме з цим моментом, гумати заважають. з іншими компонентами та отримують суміші трохи різної якості та якості. Наприклад, до складу препаратів можуть додавати янтарну кислоту, йод, мікроелементи і т.д. Як самому отримати гумат для добрива? Зробити на дачі компостну яму! Як було зазначено – процес отримання гуматів – це природний процес розкладання органічного вещания. Гумат натрію або калію – що це таке: вони утворюються вже у ґрунті, коли кислота з'єднується з іонами лужних металів.
Гумати різних виробників
Є Чи є небезпека у застосуванні гуматів?
З одного боку НІ, т.к. гумат натрію використовують навіть як підживлення для домашніх тварин. АЛЕ, є один момент: гумат натрію має лужну реакцію (pH прмієрно 10), а це означає, що на кислих ґрунтах його можна застосовувати вільно і без обмежень, а от на лужних небезпечно. На лужних ґрунтах перестають засвоюватися фосфати: у лужному середовищі фосфор утворює сполуки, які не розчиняються у воді. А це погано.
Втім, на більшості дачних ділянках реакція ґрунту кисла і внесення гуматів не зашкодить, а навпаки допоможе знизити рівень кислотності.
І ВСЕ ТАКИ!!!! ГУМАТИ – це не добрива! ЦЕ СТИМУЛЯТОРИ! Замінити всі добрива на гумати, у жодному разі НЕ МОЖНА!
У якій формі можна використовувати гумати?
Гумати продають у сухому вигляді (порошки) та в рідкому. Використовуйте той варіант, який вам зручніше. Розводьте за інструкцією на упаковці, дозування залежить від конкретного виробника.
Гуміновими препартами можна:
1. Проводити позакореневі підживлення.
Це дуже корисно для розвитку листової маси рослин та активізації процесів фотосинтезу.
2. Закладення в ґрунт сухого препарату
Вносите гумати під осіннє перекопування або навесні, за тиждень-два до висадки рослин.
3. Замочування насіння
Передпосівна обробка насіння сприяє кращій схожості, прискоренню проростання і знижує ймовірність загибелі сходів від чорної ніжки.
Як правило: 0,5 г гумінового порошку на 1 літр води.
Скільки підживлення гуматом натрію можна провести за сезон?
Підживлення кімнатних рослин
- раз на 2-3 тижні з березня по листопад
- раз на місяць у зимовий період
АЛЕ! Змінюйте добрива! Не треба вносити лише гумати, періодично додавайте комплексне мінеральне добрива (2-3 рази за теплий сезон, або використовуйте добрива тривалої дії).
ПАМ'ЯТАЙТЕ! Гумати не замінять вам добрива!
Підживлення овочевих та квіткових культур
На глинистих грунтах МЕНШЕ дозування і рідше підживлення, на піщаних можна частіше.
Гумат натрію можна вносити 2-3 рази за сезон, на жирних жерноземних ґрунтах-досить 1 разу.
При використанні гумінових добрив – ЗНИЗЬТЕ застосування азотних добрив!
Особливості внесення гумату натрію з іншими добривами
Фосфорні добрива
НЕ ЗМІШУЮТЬ! Фосфорні добрива вносять окремо, бажано восени.
Калійні добрива
НЕ ЗМІШУЮТЬ! Вносять окремо. Або вносять гумат калію. Можна вносити гумінові добрива, що містять гумат натрію та гумат калію.
Азотні добрива
Знижують концентрацію добрива.