Існують різні методи підготовки полуниці до зими, включаючи досить екзотичні. Наприклад, повне видалення листя чи засипання кущів «з головою» перегноєм. Фахівці радять не експериментувати, а використати перевірену часом класичну технологію.
Восени суничні кущі готуються до зимівлі та закладають квіткові бруньки наступного року. Тому їм потрібна особлива увага. Розповідаємо докладніше.
Догляд за ґрунтом
Протягом сезону полуницю регулярно прополюють. Боротьба з бур'янами продовжується і восени. Потрібно тримати міжряддя та грядки чистим. Не забувайте видаляти вуса – вони утворюються до самих холодів.
Чим підгодувати полуницю восени
З середини вересня кущики починають викидати так звані «зимові листи», з якими підуть під сніг. Крім того, у вересні-жовтні закладаються квіткові бруньки. Якщо рослини восени будуть потребувати будь-які елементи, вони утворюють мало листя і нирок. Отже, урожай у наступному році буде невеликим.
Важливо. Не можна нехтувати осінньою підгодівлею – вона дуже значуща для рослин. Доведено, що якщо внести в середині вересня повне мінеральне добриво, навесні полуниця розпочне вегетацію раніше на 1,5 тижні, а врожай буде більшим на 25-30%.
Ідеальне підживлення для осіннього часу – курячий послід. Його розкладають по поверхні грядки між рядами і злегка закладають граблями. Він захищає ґрунт навесні від бур'янів та забезпечує його азотом. Хороший спосіб підгодувати полуницю – змішати в рівній кількості торф, тирсу, листя і солому і розкласти шаром 3-4 см. За зиму ця суміш перегниє, осяде в грунті і наситить гумусом. З готових добрив можна використовувати Органік Мікс Осіннє з азотом, фосфором та калієм.
Осінній полив полуниці
Перед промерзанням ґрунту потрібно зробити вологозарядний полив. Якщо взимку кущі потребуватимуть вологи, вони сильно ослабнуть і можуть частково або повністю вимерзнути.
Поливати можна по борознах або краплинно, але не дощуванням – на мокрому листі почнеться спалах грибних захворювань.
Увага. Після поливу перевірте, на яку глибину промокла грунт. Вона має виявитися вологою в шарі 20 см.
Чим обробити полуницю восени
Поширене захворювання полуниці – сіра гнилизна. Вона знищує ягоди, призводить до появи на листі сірих чи коричневих нечітких плям. Боротьба із сірою гниллю полягає в осінньому та весняному обприскуванні Бордоською сумішшю. Провести осінню обробку потрібно, перш ніж температура повітря опуститься нижче + 5 °C.
Важливо. Якщо на плантації є сіра гнилизна, восени обприскуйте посадки Орданом, а навесні – фунгіцидом Хорус, який слабо змивається поливною водою або атмосферними опадами і при цьому чудово працює при невисоких весняних температурах.
Осіння обрізка полуниці
Повне скошування листя, їх видалення з грядки та знищення робить полуницю здоровішою, стримує поширення грибних захворювань. Але використовувати осінню обрізку потрібно дуже обережно – вона послаблює рослини, знижує їхню морозостійкість. Краще скосити листя не восени, а влітку відразу після плодоношення. Тоді суничні кущі встигнуть до зими відростити пишне листя і набратися сил.
Важливо. Листя скошують не щороку. Це екстрена міра, яку використовують для оздоровлення, якщо на плантації багато ознак інфекції (всі рослини вкриті плямами, ягоди масово пліснявіють, загнивають).
Укриття полуниці на зиму
Полуниця досить стійка до морозів, бо зимує під снігом, а там температура майже не опускається нижче – 5 °C. У місцевостях, де мало снігу, полуницю восени доводиться вкривати.
Важливо. Без снігу полуниця може замерзнути навіть у південних регіонах. Найбільш чутливе до холоду коріння – воно загине, якщо температура верхнього шару ґрунту опуститься до -10 °C.
Чим укрити полуницю восени? Достатньо укласти на грядку лапник. Голки затримають падаючі сніжинки, не дадуть вітру їх здути. Можна засипати кущі соломою, листям, компостом. Погане укриття – скошена трава. Вона вкривається пліснявою.
Друзі, а ви готуєте полуницю до зими? Якщо у вас є досвід скошування листя восени – поділіться, розкажіть про результати та не забудьте назвати свій регіон.