Посадка полуниці восени має свої тонкощі та переваги. Щоб рослини прижилися і добре перезимували, можна застосувати стимулятор утворення коріння, правильно вибрати терміни та ретельно підготувати землю.
Посадки полуниці (вікторії) потрібно оновлювати кожні 3-4 роки. Осінь – найкращий час, щоб закласти нову плантацію. Вже наступного року з молодих кущів можна буде збирати великі ароматні ягоди.
Терміни та сорти
З осінньою посадкою не слід затягувати. Її необхідно закінчити мінімум за 2 тижні до стійкого зниження температури. У південних регіонах це середина листопада, у регіонах із помірним кліматом — жовтень. У північних регіонах із морозними зимами завершити перенесення саджанців у відкритий ґрунт потрібно до середини вересня.
Важливо. Чим раніше висадити суницю восени, тим краще встигнуть укоренитися кущі, які наступного сезону дадуть вищий урожай.
Посадка полуниці під осінь – перспективні сорти:
- Кімберлі – голландський надранній сорт, гарна новинка з великими ягодами та високим вмістом цукрів.
- Корона – великоплідний американський сорт з ягодами, що формою нагадують імператорську корону. Урожай лежкий і добре транспортується.
- Клері – високоврожайний великоплідний ранній сорт з швидкою віддачею врожаю і яскраво-червоними солодкими плодами.
Серед нових ремонтантних сортів хочеться виділити Маестро і Сан Андреас, які мають енергійне зростання і високу опірність хвороб протягом усього сезону.
Ремонтантні сорти відмінно переносять осінню прохолоду і світловий день, що коротшає восени. Вони здатні формувати перші ягоди вже за 2-3 місяці після посадки. Жителі південних регіонів зможуть дегустувати нові сорти вже цього сезону навіть при посадці полуниці восени у відкритий ґрунт. Дачники інших регіонів переконаються у відмінному смаку нових ремонтантних сортів на початку літа наступного року.
Підготовка грядки
Ґрунт можна і навіть бажано добре заправити зрілою органікою, перекопавши всю грядку з перегноєм, або внісши його в лунки. Органіка обов'язково має бути добре перепрілою. Сечовина, селітра та будь-який інший мінеральний азот саджанцям суниці протипоказані. Восени від нього більше шкоди, ніж користі. Азотні добрива швидко розчиняються у ґрунті, надходять у рослини та стимулюють бурхливе зростання листя. Розсаді важливіше направити сили на розвиток нових корінців, у чому їй допоможуть калійні та фосфорні добрива.
Схема розміщення
Суницю традиційно садять рядами, залишаючи між рослинами 25-30 см. Відстань між рядками 40-50 см. Через кожні 2-3 рядки роблять прохід шириною 60-80 см. Така схема дозволяє легко доглядати грядки: видаляти вуса, збирати врожай, пропалювати .
Техніка посадки
Для посадки полуниці в ґрунт восени потрібні свіжі добре розвинені саджанці із збереженою кореневою системою. Перед посадкою коріння можна злегка вкоротити, щоб стимулювати розростання. У цьому випадку потрібно застосувати за інструкцією корнерост або будь-який інший стимулятор корнеутворення.
Технологія посадки:
- Місяць удобрити і добре полити.
- Опустити в неї саджанець і розправити коріння, щоб вони не загиналися вгору.
- Засипати в 2-3 прийоми, не допускаючи появи порожнин.
- Слідкувати за тим, щоб точка зростання залишалася над землею.
Відразу після посадки суницю потрібно полити ще раз і протягом 1-2 тижнів стежити за тим, щоб ґрунт не пересихав. Якщо стоїть сонячна спекотна погода, нові посадки краще притінити лутрасилом або будь-яким іншим матеріалом.
Після закінчення плодоношення все зріле листя цього року з кущів видаляють і повторюють цю процедуру провесною — так ризик розвитку грибних хвороб можна звести до мінімуму. Навесні також потрібно оглянути всі кущі, звільнити серця від землі і присипати оголене коріння. Якщо рослини частково підмерзли, то місце загиблих кущів доведеться висадити нові.
Порада. При посадці полуниці на покривний матеріал восени догляд наступного року значно спрощується, оскільки гряди не доведеться постійно полоти і розпушувати.
Плюси посадки восени
Головна перевага осінньої посадки – отримання повноцінного врожаю вже наступного року. Крім того, на невеликих ділянках, де на рахунку кожен метр, дуже приваблива можливість влітку використовувати грядку для вирощування овочів та зелені, а восени зайняти її під полуницю.
Нестача осінньої посадки – дуже стислі терміни. Варто зволікати, і розсада, не встигнувши укорінитися, вимерзне. Ця небезпека усувається придбанням саджанців із закритою кореневою системою. Вони приживаються набагато швидше.
Чи доводилося вам висаджувати суницю восени? Поділіться в коментарях вашим досвідом посадки та розкажіть, чи добре перезимував ваш ягідник.