Сад та город

Високі грядки – город у порядку



Насипні грядки з бортиками з шиферу, цегли, дерева або металу вирішують багато проблем. Їх зручно доглядати, з них простіше збирати врожай. На правильно закладених високих грядках рослини швидше ростуть і краще почуваються.

Вирощування овочів на високих грядках вимагає майстерності, уваги та розуміння того, що відбувається. Рослини, піднесені над землею, потребують ретельнішого догляду, але дають набагато відчутніші врожаї. На ділянках із критичним рівнем ґрунтових вод високим грядкам альтернативи немає взагалі. Але перелік переваг популярного способу організації городу і навіть квітників набагато ширше, а зробити високі грядки під силу будь-кому.

 

У яких випадках є сенс робити високі грядки

Робота землі потребує фізичних сил. Вона протипоказана при захворюваннях хребта. Високі грядки дозволяють займатися городництвом людям похилого віку з болями в спині та шиї. До піднятих над рівнем ґрунту рослинам не потрібно сильно нахилятися. Високі грядки, зроблені своїми руками, можна прополювати і розпушувати, сидячи на маленькому стільчику.

Власникам ділянок у низинах, із близьким заляганням ґрунтових вод, часто не вдається вирощувати овочі через сирий та холодний ґрунт. Будівництво високих грядок позбавить цих проблем. Підняті конструкції швидко прогріваються, не страждають від перезволоження та позбавляють значних витрат на осушення ділянки, відведеної під город.

Що потрібно знати про високі грядки:

  • підходять для городів, що обробляються вручну без культиватора;
  • швидко прогріваються навесні, ідеальні для отримання ранніх урожаїв;
  • дають незалежність від вихідної якості ґрунту – у короб можна завантажити ґрунт будь-якого складу;
  • дозволяють закласти город буквально на цілині, що важливо для щойно придбаних ділянок;
  • вимагають регулярного поливу, в ідеалі установки крапельної системи;
  • позбавляють від щорічного перекопування городу.

Вважається, що найкращими культурами для старту на щойно закладених високих грядках, де ще не утворилася ґрунтова біота, є огірки, кабачки та гарбузи.

Що нового:  Саджанці лохини садової - посадка та догляд

Які матеріали потрібні

Грядки можуть бути різної ширини та висоти. Класична висока грядка має висоту борту 30-70 см та ширину 90-120 см.

Короб можна зробити з будь-якого екологічно чистого будматеріалу. Найважчий варіант – цегла або бетон. Натомість у цьому випадку ви отримаєте практично вічні конструкції. Дошки дешевші, але короб з них прослужить 3-4 сезони. Можна продовжити експлуатацію, якщо обробити деревину паяльною лампою.

Золота середина – короба із шиферу. Цей матеріал не гниє, не боїться сонця, вітру, морозу. Його єдиний недолік – крихкість, тому шиферним грядкам потрібні поперечні перемички – ребра жорсткості, завдяки яким короб зберігатиме жорсткість довгі роки.

Як зробити високі грядки

Спочатку потрібно підготувати землю: очистити від бур'янів, вирівняти поверхню. Грядки повинні йти з півночі на південь – тоді рослини добре висвітлюватимуться. Щоб усередину не заповзали кроти та капустянки, на поверхні ґрунту розстилають будь-яку будівельну оцинковану сітку. Листове залізо або геотекстиль для настилу використовувати не можна — між ґрунтом грядки та базовим шаром необхідний обмін водою та повітрям, у короб повинні вільно заповзати дощові черв'яки та інша корисна ґрунтова фауна.

Встановлений короб додатково закріплюють дерев'яною або металевою арматурою, що вкопана в землю. Грядку заповнюють садовою землею, змішаною з піском, мінеральними та органічними добривами. При бажанні першим шаром у високу грядку можна закласти будь-які рослинні залишки, аж до обрізків стволів старих дерев, гілок, сучків, товстого і жорсткого бадилля, яке не годиться для компосту. Завдяки такій “подушці” наступного сезону високі грядки будуть під зав'язку заправлені азотом.

Що садять на високих грядках

У холодному кліматі піднесені конструкції підходять лише однорічних культур. Багаторічні у них вимерзають. Тому у північних регіонах на високих грядках не садять полуницю та багаторічні квіти. Навесні, влітку та восени на них чудово ростуть будь-які овочі та зелень.

Що нового:  Як зробити дуже красивий сад всього на двох сотках.

У регіонах з помірним та теплим кліматом на високих грядках зручно вирощувати все, що завгодно, але особливо полуницю, вона ж суниця садова.

Так само, як і при звичайному вирощуванні, потрібно дотримуватися сівозміни, повертаючи культуру на колишнє місце не раніше, ніж через 3-4 роки.

Як організувати полив високих грядок

При поливі важливо, щоб ґрунт був промочений по всій висоті та ширині грядки. Домогтися цього складно – вода так і намагається втекти через стики в бортах на доріжку.

Високі грядки начебто спеціально створені для систем крапельного поливу. Якщо розтягнути по поверхні ґрунту спеціальну стрічку з форсунками та підключити її до водопроводу або бака з водою, то всі проблеми з поливом зникнуть. Вода витрачатиметься економно і при цьому точно подаватиметься до коріння рослин, змочуючи грунт по всій глибині. А ви замість того, щоб тримати шланг або тягати лійки, зможете відпочити.

Який урожай можна зібрати з найвищих грядок

Підняті над землею конструкції добре зберігають тепло, висвітлюються з усіх боків, тому врожай на них дозріває на 1-3 тижні раніше, ніж на звичайних грядках. Весною вони швидко просихають і прогріваються. Коли звичайні грядки стоять ще замерзлі або залиті талою водою, високі вже придатні для посіву. Досвідчені городники встигають отримати з високих грядок 2-3 урожаї за сезон.

Розкажіть у коментарях про свої враження від високих грядок.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі