Високі грядки, зроблені за правилами, вирішують безліч проблем — від економії води на поливі до надання городу або ягіднику організованого вигляду. Для ділянок з ухилом або великим обсягом будівельних відходів високі грядки найпростіший вихід.
Високі грядки – за та проти
Незважаючи на універсальність – високі грядки можна розташувати хоч на голому камені – у цього способу ведення городу є як плюси, так і мінуси.
Плюси високих грядок:
- Дренаж та аерація. Грунт у високих грядках пухкий і розсипчастий, тому корінням легко дихається. Волога у високій грядці не застоюється і вільно просочується у ґрунт. При формуванні здорового мікроклімату та активної біоти весь догляд за високою грядкою зводиться до підкладки мульчі та поливу. Коренеплоди на високих грядках вдаються набагато краще, ніж за звичайного посіву в грунт.
- Завжди родючий ґрунт. Незалежно від складу та рівня забруднення ґрунту на ділянці у високих грядках можна швидко та якісно сформувати родючий ґрунт для “зеленого землеробства”, навіть не маючи досвіду.
- Безпека висадок. У високих грядках посіви захищені від домашніх тварин, маленьких дітей та неуважних гостей, які можуть легко затоптати звичайні земляні грядки, наприклад під час активних ігор. Кроти та полівки теж обходять високі грядки стороною.
- Економія на поливі. При правильному мульчуванні, а в ідеалі – установці краплинного поливу рослини у високих грядках вимагатимуть мінімального догляду.
- Довгий посадковий сезон і великий урожай з невелику площу. Високі грядки швидше прогріваються, тому посів однорічних культур можна виконувати під спанбонд радикально раніше ніж на земляному городі. Самі рослини розташовуються набагато частіше, ніж за звичайної посадки, тому врожайність із квадратного метра відчутно зростає.
- Простий догляд. До високих грядок не потрібно нахилятися і вставати перед ними на коліна – всі процедури догляду можна виконувати з мінімальним навантаженням на спину і суглоби.
Мінуси високих грядок:
- Встановлення потребує ресурсів. Незалежно від того, який матеріал ви використовуєте для бортів, він не буде безкоштовним. Процес влаштування грядок сам по собі вимагатиме багато ручної праці.
- Дерев'яні борти схильні до гниття. Обробляти деревину захисними складами не можна – отруйні речовини з просочення потраплять у ґрунт і будуть увібрані рослинами.
- Взимку високі грядки вимерзають, тому погано підходять для вирощування багаторічників.
Високі грядки своїми руками – покрокова інструкція
У загальних випадках “пиріг” високої грядки повинен мати у висоту не менше 50 см, половина з яких знаходиться нижче за рівень землі. Виходячи з цього, розраховують висоту бортиків. Такої глибини достатньо для вирощування будь-яких зелених культур, капусти, картоплі, моркви чи цибулі.
Якщо на звичайному городі широкі грядки перемежовуються вузькими міжряддями, то у випадку з високими грядками все з точністю навпаки: грядки шириною не більше 1 метра розділяються доріжками шириною з садову тачку. За вузькими грядками легко доглядати, дотягуючись рукою до середини посадок без необхідності вставати на ґрунт ногами – цим визначається ширина грядки.
На місці майбутньої високої грядки на багнет лопати повністю знімається дернина (тут і буде потрібно тачка). В отриману траншею укладають гілки, стовбури, чагарник, коріння – усі великі органічні залишки, які щосезону з'являються на будь-якій ділянці. Якщо на ділянці є кроти, то на дно траншеї укладають металеву сітку з дрібними осередками, а поверх накидають пакувальний картон.
Другим шаром у грядку повертають зняту дернину, бажано, перевернувши її догори ногами.
Третім шаром викладають родючий ґрунт, змішаний 1:1 зі зрілим перегноєм. Сюди ж має сенс внести добрива, краще за пролонговану дію. Висота цього шару має бути не менше 20 сантиметрів. Протягом усього сезону поверх родючого шару краще додавати трав'яну мульчу з газонокосарки зі своєї ділянки, листовий опад, а для коренеплодів – тирсу.
Високі грядки із шиферу
Не поспішайте викидати старий шифер після того, як покриєте дачу черепицею. З шиферу виходять чудові грядки, якщо не забувати про ребра жорсткості, оскільки матеріал не зможе протистояти випиранню грунту.
Зате шифер не виділяє в ґрунт отруйних речовин і чудово піддається фарбуванню будь-якими складами для зовнішнього застосування. Можна з мінімальними витратами зібрати город із піднятих грядок і разом із дітьми розфарбувати борти у всі кольори веселки.
Огляд високих грядок
Звичайно, найчастіше високі грядки роблять із дощок – це найдешевший і доступніший матеріал. З дощок найпростіше зібрати короби розміром 2,5-3 метри завдовжки і шириною 90 см, що вважається стандартом для універсальних високих грядок під будь-які культури. Але дошки схильні до гниття і вимагатимуть заміни приблизно кожні 5 років.
Прекрасним матеріалом для високих грядок є цегла. При мінімальних будівельних навичках і наявності безкоштовної цегли, що була у використанні, зібрати міцні і довговічні високі грядки не складе труднощів.
Найлегшими в установці є пластмасові або композитні грядки, але вони досить дорогі. Крім того, потрібно бути впевненим у тому, що пластик бортиків точно хімічно нейтральний при взаємодії з грунтом, водою, сонячним світлом і добривами.
Довговічні металеві грядки є найдорожчими. Крім того, їх установка, швидше за все, вимагатиме найму робітників зі спеціальним інструментом. Проте такі грядки вимагатимуть мінімального обслуговування за весь час користування.
Також для бортиків використовують скляні пляшки, спилки дерев та навіть габіонні конструкції – металеві сітчасті ящики, заповнені гравієм чи галькою.
Ми впевнені, що багато хто з вас, наші дорогі садівники, з успіхом застосовують високі грядки і при вирощуванні моркви, і для вирощування полуниці. Будь ласка, поділіться цим досвідом у коментарях під статтею – іноді саме ваших корисних порад не вистачає городникам-початківцям.