Квіти

З клематисами на “ти”: догляд, обрізання та підготовка до зими

З клематисами на “ти”: догляд, обрізання та підготовка до зими 1


Більшість клематисів теплолюбні. Восени їх не можна залишати без догляду та турботи – вони не зможуть самостійно пережити холодну зиму. Щоб правильно підготувати клематиси до зими, потрібно бути з ними на «ти», знати всі тонкощі догляду за цією чудовою ліаною, її можливості та потреби.

З підготовки клематису до зимівлі можна почути суперечливі поради. Хтось робить вологозарядкові поливи, інші вважають, що волога під зиму лише на шкоду. Одні підгортають, інші не ускладнюють себе встановленням укриттів. То який він – правильний догляд за клематисом восени?

Уся увага – посадці

Осінь – гарний час для посадки саджанців клематисів. Благополуччя рослини залежить від того, як пройдуть його перші дні в саду. Важливо дотриматися термінів, забезпечити післяпосадковий догляд.

Найкращий час для посадки клематису – друга половина вересня, коли настає бабине літо. Для посадки саджанців у контейнері з добре розвиненою кореневою системою строгих обмежень у часі посадки немає. У цьому випадку коріння не торкається, земляна грудка залишається цілою.

Посадка клематису у відкритий ґрунт восени:

  1. Викопайте яму, що відповідає за розмірами кореневої системи.
  2. Посадіть саджанець таким чином, щоб коренева шийка знаходилася на 5-7 см нижче рівня грунту.
  3. Посадка повинна бути щільною – укладайте грунт пошарово, щоб унеможливити утворення повітряних камер біля коріння, і обов'язково пролийте водою (одного відра достатньо).

Посадка – великий стрес для рослин. Клематис у перший рік після посадки потребує турботи. Його потрібно щотижня поливати, розпушувати ґрунт. Корисно присипати землю навколо рослини чистим піском, змішаним із золою та деревним вугіллям, – це профілактика грибкових захворювань.

Пересадка клематису на інше місце

Іноді потрібно пересадити дорослий клематис через те, що початкове місце було вибрано невірно, у саду йде перепланування або розпочалося будівництво. Підходящим часом для пересадки буде початок осені чи весна. Пересадку клематису восени потрібно закінчити до настання заморозків – рослині потрібно не менше 4 тижнів теплої погоди, щоб прижитися та зміцніти.

Що нового:  Пишноквітучі троянди: ТОП-7 найкращих сортів

З клематисами на “ти”: догляд, обрізання та підготовка до зими 2

Порада. При осінній пересадці ліану можна заздалегідь обрізати – це спростить роботу.

Кущ потрібно обкопати на два багнети лопати і витягти разом із земляною грудкою. Не страшно, якщо коріння, що сягає вглиб, обірветься – їх навіть можна спеціально підрізати секатором.

Харчування для клематисів

Щороку клематис збільшує великий обсяг листя та стебел. Їм життєво потрібні поживні речовини. У звичайній садовій землі не містить потрібної кількості елементів, тому потрібно робити підживлення. Їх зручно вносити у рідкому вигляді двічі на місяць.

Добриво клематисів восени

Наприкінці серпня – на початку вересня для підгодівлі починають використовувати спеціальні осінні добрива Органік Мікс, Гера. Вони прискорюють визрівання пагонів і збільшують їхню зимостійкість.

З клематисами на “ти”: догляд, обрізання та підготовка до зими 3

Поливи до кінця вегетації скорочують. Однак, якщо осінь надмірно суха, потрібно обов'язково провести вологозарядковий полив.

Формування

Посаджений восени клематис відразу обрізають до 2-3 бруньок. Другу обрізку молодої рослини проводять наступного року в середині літа, вкорочуючи кожну втечу наполовину. Третя обрізка припадає на осінь – потрібно залишити два вузли.

З клематисами на “ти”: догляд, обрізання та підготовка до зими 4

Якщо говорити про дорослі екземпляри, то обрізка клематисів восени залежить від групи. У клематисів їх три:

  • У рослин першої групи обрізають тільки верхівки, залишаючи стебла довжиною понад 1,5 м. Ці клематиси цвітуть на торішніх пагонах, тому зрізати їх під корінь не можна.
  • Рослини 2 групи цвітуть і на торішніх, і молодих пагонах. Їх укорочують наполовину. Один раз на 4-5 років роблять обрізку під корінь, щоб омолодити кущ.
  • Клематиси третьої групи обрізати найпростіше. Вони цвітуть на молодих пагонах, тому восени всі старі гілки можна зрізати, залишивши пеньки заввишки близько 20 см.

Важливо. Якщо ви не знаєте, до якої групи обрізки відноситься ваш клематис, то перевірте: укоротіть одну з пагонів і подивіться, де цвітіння буде більш пишним – на стародавніх пагонах або новому прирості. Клематиси 1 групи відрізнити найпростіше – це Княжики з квітками, що поникають.

Що нового:  Коли навесні краще садити троянди та які сорти для цього вибрати

Укриття на зиму

Більшість видів клематисів добре переносять морози, тому не вимагають зимового укриття. Але в регіонах із суворою зимою ніжні сорти потрібно вкривати.

Важливо. Укриття обов'язково ставлять у суху погоду. Запізнюватися не можна – укриття знадобиться, як тільки настануть стійкі заморозки.

Спочатку з гілок видаляє все листя. Зручно в цей же час робити обрізання – залежно від сорту сильне або слабке. Потім основу куща підгортають або засипають сухим торфом шаром 15-20 см. Трохи пізніше укутують стебла по всій довжині нетканим матеріалом і укладають на лапник. Навесні укриття знімають у тому самому порядку, в якому встановлювали: спочатку прибирають утеплення, а через один-два тижні розгортають.

Шановні читачі! Давайте обговоримо у коментарях тонкощі посадки та догляду за клематісом, а також нюанси його підготовки до зими.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Avatar of редакція

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі