Квіти

Борошниста роса на трояндах – як врятувати рослини

Борошниста роса на трояндах – як врятувати рослини 1


Борошниста роса вражає більшість квітів. Особливо сильно від неї страждають троянди. Хвороба небезпечна, але якщо вчасно вжити заходів, рослини вдасться врятувати.

Борошниста роса – дуже поширене захворювання садових, тепличних та кімнатних троянд. На щастя, воно має яскраві симптоми, тому хворобу можна легко виявити та швидко викорінити.

Ознаки борошнистої роси, чому з'являється

Найхарактерніший симптом борошнистої роси настільки помітний, що впадає у вічі вже за побіжному огляді. Це білий наліт на стеблах, листі, бутонах, квітках і навіть шипах. Спочатку наліт пухкий, рідкісний, схожий на павутинку. Поступово ущільнюється, стає сірим або бурим.

Сорти з щільним шкірястим листям можуть покриватися не нальотом, а червонуватими плямами або кільцями, схожими на мозаїку. Сорти з ніжнішими пагонами і листям швидко огортаються густим сизим повстяним покривалом, листя засихає і опадає.

Перші симптоми можуть виникнути вже у травні. У серпні хвороба досягає піку.

Схожі ознаки у хибної борошнистої роси або пероноспорозу. Від справжньої роси хибна відрізняється кольором нальоту – він сірий, іноді навіть фіолетовий. Пушок при пероноспорозі розташований лише на нижній частині листя. При справжній борошнистій росі наліт розвивається на лицьовій поверхні, захоплюючи стебла та бутони.

Суперечки хвороби зберігаються взимку в тріщинах кори, під лусочками сплячих бруньок, в опалому листі і верхньому шарі ґрунту. Як тільки температура та вологість повітря стануть підходящими, суперечки прокидаються. З них з'являються і починають швидко зростати тонкі утвори – гіфи. Для людського ока вони виглядають як білий наліт.

Важливо. Оптимальні умови для проростання спор борошнистої роси – тепла погода вдень та прохолода вночі у поєднанні з високою вологістю повітря.

Чим небезпечна борошниста роса на трояндах

Захворілі рослини швидко втрачають красу. У них опадає листя, стебла покриваються білою “повстю” і викривляються. Про цвітіння навіть не йдеться – хвора троянда зовсім перестає закладати бутони.
Борошниста роса на трояндах – як врятувати рослини 2
До осені рослина виснажить сили, а взимку замерзне. Особливо сильно страждають чайні та чайно-гібридні види – їх ніжне листя мало пристосоване до опору інфекціям.

Що нового:  Як пересадити троянди восени

Борошниста роса на трояндах – заходи боротьби

Захворювання буде сильнішим, якщо квіти посаджені на багатий азотом і бідний на кальцій грунт. У теплиці спровокувати спалах може нестача світла, погана вентиляція, різкі коливання температури – все це послаблює імунітет рослин. Для підвищення опірності хвороб ніжні сорти можна обприскати імуномодуляторами: Епіном, Цирконом або Оберегом.
Борошниста роса на трояндах – як врятувати рослини 3

Чим обробити троянди від борошнистої роси? Помітивши білий пушок, потрібно використовувати контактний фунгіцид Тіовіт Джет. Він захищає не тільки від борошнистої роси, а й убиває кліщів. У препараті міститься колоїдна сірка. Вона згубна для мікроскопічних грибів всіх етапах їх розвитку.

Щоб убити патоген, препарат має потрапити безпосередньо на наліт. Тіовіт Джет особливо ефективний при температурі +25 °C та вище. За сезон його можна використати 4 рази. Цього достатньо, щоб троянди були повністю захищені.

Препарат Топаз – фунгіцид останнього покоління. Він проникає у тканини рослини і не вимивається дощем, зберігаючи здатність вбивати суперечки та гіфи протягом 10-14 днів. Якщо синоптики обіцяють тривалі дощі, Топаз можна використовувати для профілактики.

Борошниста роса на трояндах – лікування народними засобами (золою):

  • 1 кг деревної золи засипати у 10 л гарячої води;
  • наполягати 7 днів;
  • розмішати, процідити;
  • додати для прилипання трохи рідкого мила;
  • обприскувати листя через день для профілактики та при появі перших ознак захворювання.

Хороші результати дають запобіжні обприскування. Відразу після розкриття троянд навесні їх обробляють 2,5% розчином мідного купоросу, а перед укриттям на зиму – 3% розчином залізного купоросу.

Як ви рятуєте свій сад від борошнистої роси? Чи часто вона з'являється на ваших трояндах? Поділіться в коментарях своїми секретами захисту квітників від цього поширеного захворювання – ваш досвід буде дуже корисним.

Що нового:  Як і коли пересаджувати шишки для найкращих результатів
0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Avatar of редакція

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі