Квітник, що має вузьку довгасту форму, засаджений ефектними багаторічниками, зветься міксбордером. У сучасному ландшафтному дизайні такі квітники дуже затребувані, адже для створення яскравої клумби, що запам'ятовується, потрібно не дуже багато місця. Багаторічники вздовж доріжки – це також міксбордер. Які рослини слід підібрати для створення цього квітника, за якими схемами їх висаджувати – розповімо у цій статті.
Як створити міксбордер у саду
При створенні міксбордера необхідно пам'ятати багато нюансів.
Перевага в цьому квітнику залишається за багаторічними рослинами, але не лише квітучими. До цієї композиції можна включати хвойники, декоративні чагарники, багаторічні ефектні трави. Невелика кількість однорічників допоможе приховати деякі недосконалості подовженого квітника, наприклад – в перший рік створення композиції багаторічники можуть не зацвісти, клумба виглядатиме сумно і одноманітно, а низькорослий портулак, чорнобривці або лобелія прикрасять квітник до осені.
-
Міксбордер – квітник, що не має огорож, тому висаджені по краю гомілі високі рослини порушуватимуть гармонію квітника. Найвищий ярус класичного міксбордера має бути на задньому плані, а попереду висаджують низькорослі види рослин.
-
Асортимент рослин залежить від освітленості ділянки, де планується розбити міксбордер. Не рекомендується висаджувати тенелюбні рослини на сонце, і навпаки. Підбирайте рослини не тільки за зростанням, а й за аналогічними вимогами до освітленості, домагаючись гармонійного поєднання посаджених багаторічників.
-
Враховуйте термін цвітіння багаторічних культур. При неправильному підборі рослин може статися так, що всі вони відцвітуть у першій половині літа, а ближче до осені на клумбі не захочеться зупинити погляд. Так може статися при створенні міксбордера з півонями, які цвітуть наприкінці весни, а потім композицію прикрашатиме лише лаковане густо-зелене листя півонії. Для підвищення декоративності квітника варто включати в композицію ряболисті рослини (чагарники, злаки), які допоможуть збалансувати сезонні перерви в цвітінні та однорічники.
Міксбордер може мати чітку прямокутну форму, а плавні закруглені лінії краю, що особливо красиво при створенні саду в природному стилі.
Величезне значення для підбору рослин для посадки в подовжену вузьку клумбу має поєднання кольорів рослин. Чарівні міксбордери з рослинами в рожевих або білих тонах виглядають ефектно та вишукано, урочисто, ошатно. У літню пору деяким садівникам подобається створювати міксбордери з квітів неоднорідного забарвлення, коли клумба схожа на яскравий калейдоскоп, що постійно змінює своє обличчя. У будь-якому випадку рекомендується висаджувати поруч сорти з квітами забарвлення, що поєднується.
Багаторічний міксбордер: схеми
Ландшафтні інженери розробили безліч схем готових міксбордерів, садівникові доведеться лише придбати рослини та висадити їх на потрібному місці, але місце експерименту є завжди.
Якщо у вас немає вільного часу на догляд за клумбами з однорічників – сміливо створюйте міксбордер із багаторічних рослин. У композицію можна включити форзицію, адже її сонячні квіти відкриваються ранньою весною, низькорослий бузок, гібіскус, дерен зі строкатим листям, гортензію, хости, іриси та інші багаторічні квітучі рослини. Не забувайте підібрати рослини так, щоб міксбордер із весни до осені залишався декоративним.
Для любителів хвойних рослин пропонується шикарний міксбордер з використанням туї, тиса, кипарисовиків, низькорослих ялин та сосен. На передньому плані такого квітника доречно висадити стланикові форми хвойних рослин. Серед хвоїк можна висадити низькорослі троянди, лаванду, декоративні варієгатні трави.
Незвичайний міксбордер можна створити з багаторічних пряно-смакових трав та овочів. Щовесни на такій клумбі відростатимуть чабер, чебрець, м'ята, монарда, любисток, а серед них можна висадити декоративну капусту, мангольд, дрібні томати, ріпу, буряк, цибулю та інші ефектні сорти овочів.
Для любителів кам'янистих садків можна порекомендувати створення міксбордера-рокарію. Серед каміння висаджують ефектні сукуленти, цибулинні рослини, але обов'язкова умова – висока освітленість ділянки.
Міксбордер із гортензією: схеми
Гортензія – дивовижна за красою рослина, але включаючи її в міксбордери, варто пам'ятати про габарити. Кущі гортензії розростаються дуже швидко, займають багато місця і не люблять літнє сонце. Ефектна композиція з гортензією влаштовується на східних ділянках саду, де сонце пестить квітучі пензлі лише вранці.
Оригінальний міксбордер вдається створити при посадці гортензії вздовж доріжок або біля стін будівлі, коли огляд квітника доступний лише з одного боку.
Важливо! Пам'ятайте, що гортензія – великомір, не висаджуйте кущі надто близько один до одного.
Крупнолиста гортензія – велика королева з величезними шапками ефектних суцвіть, але цей вид нестійкий до низьких температур, тому в районах з холодним кліматом може вимерзати. Краще віддати перевагу посадці в композицію хуртовинної гортензії, яка спокійно переносить холодні зими.
Найкращі багаторічники для міксбордера
Немає межі досконалості, тому навіть стислий огляд кращих багаторічних рослин для оформлення міксбордера назвати важко. Але спробую назвати найкращі рослини на вимогу до освітленості.
На тіньових ділянках в міксбордер найкраще включати різноманітні види хост, папороть, бадан, ряболисті гейхери та астильбу.
Для розсіяного сонця підійдуть хвойники, при цьому добре компонувати стланіки з різнобарвною хвоєю та барбарисами. Елегантний бузок і форзиція також будуть доречні на клумбі поряд з аквілегією, півонями, ірисами та хризантемами.
На яскравому відкритому сонці можна вирощувати багаторічні лілійники, лілії, троянди, рудбекії, шток-троянду, дзвіночки. Яскраві однорічники: календулу, чорнобривці, вербену, портулак, невибагливі та довго квітучі, рекомендується поєднувати з волошками, лобелією, ешольцією та сальвією.