Клумба з трояндами буде особливо гарною, якщо заповнити вільний простір між кущами дрібноквітковими рослинами. Прекрасну почет королеві складе лаванда. Вона надасть розарію візуальної завершеності.
Лаванда – багаторічна рослина з гарними квітами та приємним запахом. Вона гарно виглядає у збірних посадках і особливо добре гармонує з трояндами. Лаванда та троянди на клумбі – класичне, завжди безпрограшне поєднання. Рослини не тільки чудово виглядають, а й добре ростуть разом, хоча потреби в харчуванні та поливі дещо різняться.
З якими видами троянд краще поєднувати лаванду
Лаванда добре виглядає з будь-якими видами та сортами троянд. Троянди мають бути вищими – тоді їхні великі квіти домінуватимуть, а лаванда – слугуватимуть для них димчастим фоном. Високі плетисті та паркові троянди висаджують на задньому плані, роблячи з лаванди перед ними бордюр. Чайні, грандіфлори, флорибунди розташовують на клумбі або в міксбордері в довільному порядку, заповнюючи проміжки кущами лаванди.
Колористично лаванда найкраще поєднується з сортами, що мають великі рожеві суцвіття, як Лавінія, Помпонелла, Клаймінг.
- Порада. Лавандовий бордюр вздовж доріжок – чудова ідея для тих, хто цінує не лише красу квітів, а й їхній аромат. Запах стає особливо явним, якщо, проходячи, зачепити випадково гілку ногою.
Лаванда не годиться в компаньйони до троянд патіо, мініатюрних і ґрунтопокривних – їх квіти майже не будуть видно серед пишних кущів лаванди. Але із цього правила є винятки. Якщо вибрати низькорослий сорт лаванди, наприклад Манстід Стрейн, висота якого всього 30 см, можна отримати цікаву композицію з патіо-трояндами та іншими мініатюрними видами.
Посадка та догляд
У нашій країні вирощують переважно лаванду англійську, тобто вузьколисту. Найпопулярнішим і безпроблемним у плані зимівлі сортом вважається Дварф Блю. Це зимостійка рослина, що вимагає легкого укриття на зиму або обходиться без нього. Агротехніка англійської лаванди та троянди схожі. Посадки поливають, коли верхній шар землі добре просохне, по можливості розпушують після поливу землю, регулярно прополюють. Підгодовують тільки троянди, мешканці кам'янистих ґрунтів лаванді рясна їжа не потрібна.
На зиму в обох рослин частково обрізають гілки, присипають основу куща землею або компостом. Якщо зими у регіоні суворі, додатково вкривають лапником, нетканим матеріалом. Весною, як тільки з'явиться можливість зайти в квітник, посадки розкривають.
У лаванди та троянди однакові хвороби:
- мучниста роса,
- пероноспороз,
- сіра гнилизна.
Тому складнощі з обприскуванням не буде. З появою ознак захворювання можна за один прийом обробити усі посадки.
Висаджуючи рослини поряд, потрібно враховувати їх розміри у дорослому стані. Лаванда, що розрослася, не повинна тіснити троянду. Точна відстань залежить від особливостей сорту. Орієнтовно між саджанцями залишають 50 см.
Користь спільних посадок
Раніше вважалося, що троянди самодостатні. Їх висаджували у розарій, не розбавляючи іншими рослинами. Зараз же в моді природність, тому змішані посадки дедалі популярніші. Вони строкаті та різноманітні, як у дикій природі.
При посадці квітів поруч один з одним покращуються умови для зростання всіх мешканців флористичного гуртожитку. Зникають типові для монокультури проблеми: поширеність хвороб та шкідників, збіднення ґрунту. Продовжується сезон декоративності. Троянди без квітів негарні, тому при доповненні їх рослинами з гарним силуетом вони лише виграють.
Друзі, а як ви ставитеся до ідеї спільної посадки троянд та лаванди? Якщо у вас є досвід створення таких композицій, розкажіть про нього в коментарях, щоб інші змогли дізнатися про можливі нюанси.