Кущ смородини може бути розлогим, компактним, високим, низьким. Розмір та форма залежать не тільки від сорту, а й від вашого вміння працювати секатором. У жовтні сміливо беріть інструмент у руки – і навесні доведеться зробити лише кілька завершальних штрихів.
Жовтень – середина осені, час перших заморозків та закінчення вегетації. З кожним днем рослини у саду все міцніше засинають. Кущі смородини вже скинули листя та повільно входять стан спокою. Чи варто їх зараз обрізати чи краще не турбувати? Відповідь це питання залежить від особливостей клімату. Там, де смородина не підмерзає, проводити осіннє формування можна без жодних побоювань. У Сибіру, північних областях, Далекому Сході окремі роки чорна і червона смородина сильно підмерзає, тому обрізку варто перенести на ранню весну – у цей час добре видно, які гілки не пережили зиму.
Обрізання смородини восени для початківців
Смородину необхідно формувати щороку. Це дозволяє регулярно видаляти хворі, слабкі, зламані гілки. Кусту не доведеться витрачати на них сили, він направить воду та поживні елементи на здорові пагони та врожай стане помітно більшим. Без проріджування кущ швидко загущується, старіє і доводиться розкорчовувати в десятирічному віці. Систематичне обрізування чорної та червоної смородини восени дозволяє продовжити термін плодоношення до 15-20 років.
Важливо. Найпродуктивнішими частинами куща чорної смородини є 4-5 п'ятирічні гілки. Пагони червоного різновиду рясно плодоносять до 8 років. Дедалі старіші частини можна сміливо вирізати.
До роботи розпочинають після закінчення листопада. Обрізання смородини восени для початківців покроково:
Крок 1. Видаліть із середини куща чверть пагонів, щоб центр був освітленим, не загущеним.
Крок 2. Заберіть старі пагони на периферії.
Крок 3. Зріжте всі спрямовані в центр куща, хворі та зламані гілки.
Крок 4. Зрізи діаметром 1 див і більше замажте садовим варом.
Крок 5. Винесіть усі обрізані частини подалі від саду та по можливості спалить.
Правильно сформований кущ проглядається наскрізь, добре продувається, кожна його гілка освітлена сонцем. У ньому є пагони різного віку. Основу крони складають стебла, що виходять безпосередньо із ґрунту. Їх має бути 6-10. Навесні досить укоротити пошкоджені морозом гілочки до здорової тканини.
Обрізання смородини восени – схема за роками
Саджанець смородини в рік посадки виглядає, як тонка тендітна гілочка. За 5-6 років вона перетвориться на кущ, що складається з безлічі гілок, діаметром близько 150 см. Тому підхід до формування з роками змінюється.
Схема обрізки смородини восени:
- У перший рік після посадки вкоротіть саджанець, залишивши 2-3 бруньки. Це сприяє формуванню потужного коріння і добре розгалуженої надземної частини.
- Через 2 роки після посадки видаліть найслабші з відростаючих від ґрунту пагонів і гілки, що лежать на землі.
- Через 3 роки після посадки підстрижіть кінчики найдовших гілок у центрі куща, щоб він набув акуратної форми.
Надалі обрізання полягає у укорочуванні однорічних гілочок, вирізці спрямованих усередину куща гілок, видаленні старих і слабких пагонів.
Смородина – догляд восени після обрізки
Під час обрізки кущ втрачає велику кількість гілок. Щоб відновити крону, йому потрібне харчування. Внесіть під кожну рослину 20 г суперфосфату та 30-40 г калійної солі. Засипте добрива в канавку, вириту по периметру крони куща. Після цього засипте приствольное коло сумішшю старого гною з торфом. Завдяки мульче коріння буде захищене від вимерзання, а навесні рослина отримає азотне підживлення.
Укриття на зиму
Щоб кущі не вимерзли, а гілки не зламалися під вагою снігу, доведеться подбати про укриття. Смородину не назвеш ніжною – вона переносить морози до -25 °C. Але в холодні роки, особливо якщо мало снігу, вона нерідко підмерзає. Тоді на добрий урожай можна не розраховувати. Тому, якщо є час та можливість, кущі краще вкрити. Зробити це дуже просто:
- В останніх числах жовтня гілки молодих кущів ще досить гнучкі. Зберіть їх у пучок, зв'яжіть шпагатом і покладіть на землю.
- Накрийте кущ агроволокном чи мішковиною.
Під таким захистом смородина спокійно перезимує навіть якщо термометр показуватиме – 40°. Навесні укриття потрібно вчасно зняти. Якщо запізнитися, гілки почнуть випрівати і доведеться робити нове формування.
Правильне обрізання смородини восени та нескладний догляд створять міцний фундамент для рясного плодоношення на наступний рік. А ви вже підготували свій ягідник до зими?