Сад та город

Обрізка аґрусу восени – ріжемо сміливо та впевнено

Обрізка аґрусу восени – ріжемо сміливо та впевнено 1


Агрус щорічно викидає нові гілки і швидко розростається. Якщо пагонів занадто багато, догляд перетворюється на непросте завдання, ягоди зав'язуються лише на кінчиках гілок, урожай біднішає. Вихід є: виправить ситуацію обрізання кущів аґрусу восени.

Чи обрізати аґрус восени? Обов'язково! Цей ягідний чагарник доводиться різати щорічно, інакше кущі перетворюються на колючі чагарники. Зручно робити обрізку восени після листопада. Але в Сибіру та інших регіонах із суворими зимами аґрус обрізають навесні, коли стає видно, які частини куща підмерзли, а які успішно перезимували. Обрізка аґрусу восени проводиться з урахуванням віку куща та сорту.

Післяпосадкова обрізка аґрусу восени для початківців

Обрізка після осінньої посадки – нескладна процедура, яка не викличе труднощі у садівників-початківців.

Як правильно обрізати аґрус восени:

  • Першого року на саджанці потрібно коротко обрізати всі гілочки. На сильних пагонах достатньо залишити 4 нирки, на слабких 2. Дуже слабкі, тонкі, короткі пагони краще вирізати вщент.
  • На другий рік навесні з кожної нирки з'явиться молода втеча. Залишіть 3-5 найсильніших і вдало розташованих гілок, а решту вирізайте без сумнівів.
  • На третій рік кістяк куща потрібно доповнити новими паростками. Знову залиште 3-5 найсильніших і рівномірно розміщених у просторі молодих гілок.

Таким чином на другий рік після посадки на кущі буде 6-10 гілок першого порядку, що відходять від землі, покритих пагонами другого порядку. Скороплідні сорти – Садко, Сливовий, Колобок, Північний капітан – у такому вигляді можуть давати врожай. Сорти, що ростуть не так швидко, проходить формувати і на третій рік.

Дорослий чотирирічний правильно обрізаний кущ складається з 20-25 гілок різного віку. Кожна його гілка добре освітлена та продувається. На ньому потрібно щорічно видаляти зайві прикореневі пагони, що ростуть усередину, що лежать на землі, замерзлі, засохлі, поламані, пошкоджені шкідниками. Гілки потрібно зрізати на рівні землі без залишення пеньків та замазувати зрізи садовим варом.

Що нового:  Універсальна схема формування перцю для теплиць та відкритого ґрунту

Омолодження куща

Як обрізати аґрус восени, якщо кущ старий і зарослий? Найцінніші гілки – 5-7-річні. На старіших ягоди майже не зав'язуються, тому їх потрібно видаляти. Деякі сорти європейського походження, наприклад Фінік, Англійський жовтий, добре плодоносять 8-10 років, особливо якщо їх щороку удобрювати. Але з часом і їм потрібне обрізання, що омолоджує.

Обрізка аґрусу восени – ріжемо сміливо та впевнено 2

Увага! Гілки старше 10 років, які вже не плодоносять, легко відрізнити від молодших – вони лежать на землі, мають чорний колір. Після їх видалення з ґрунту з'являться нульові пагони, які згодом прийдуть на зміну старим.

Омолоджувальне обрізування аґрусу восени для початківців покроково:

Крок 1. Зріжте половину старих гілок, де вже не зав'язуються плоди. Щоб полегшити роботу, ставте секатор біля поверхні ґрунту або навіть трохи заглиблюйте, а гілку нагинайте до землі. Не можна залишати пеньки – вони стануть брамою для інфекції.

Крок 2. На половині старих, але ще плодоносних гілок обріжте кінчики, що всихають, до сильного відгалуження.

Крок 3. Наступного року омолодіть другу половину куща.

Важливо. Видаляти всі старі гілки за один прийом не можна – рослина зазнає сильного стресу і може загинути. Саме тому роботи з омолодження розраховані на 2 роки.

Підживлення

Після обрізки кущам потрібно відновити сили. Їм потрібні фосфор, калій та мікроелементи. Суперфосфат позитивно впливає на зростання коренів та закладку квіткових бруньок. Сульфат калію робить рослини зимостійкими, покращує смак ягід. Дуже корисний перегній – у ньому містяться речовини, необхідні рослинам.

Обрізка аґрусу восени – ріжемо сміливо та впевнено 3

Восени під кожен кущ агрусу потрібно внести:

  • 40 г калійних добрив;
  • 50 г суперфосфату;
  • 2-3 кг перегною або компосту.

Можна скористатися комплексними сумішами з мінімальним вмістом азоту: Органік Мікс осіннє, Гера осіннє з кремнієм. Їх розсипають на відстані 100-150 см від середини куща і розпушують ґрунт граблями на глибину 5 см, зашпаровуючи гранули.

Що нового:  Розмноження спіреї: як самому розмножити спірею здерев'янілими живцями

Зимове укриття

У середній смузі і півдні вкривати аґрус необов'язково, але в півночі – необхідно. Для укриття підійдуть лапник, поліпропіленова тканина, агроволокно, мішковина. Не можна використовувати поліетиленову плівку – під нею кущ випреє та згниє. Укриття встановлюють, коли настане стабільна холодна погода без відлиг.

Обрізка аґрусу восени – ріжемо сміливо та впевнено 4

Порядок утеплення:

  1. Підгорнути основу куща.
  2. Засипати прикореневу зону торфом чи перегноєм.
  3. Зв'язати гілки мотузкою, щоб кущ перетворився на пучок.
  4. Укласти на землю.
  5. Укрити матеріалом та закріпити краї.

Старі кущі з жорсткими гілками можна просто накрити матеріалом і розкласти по краях цеглу та каміння.

Дорогі друзі, поділіться в коментарях порадами, як краще обрізати аґрус восени.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Avatar of редакція

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі