Осінь – час посадки клематисів. Теплі вересневі дні начебто спеціально створені для цього. Осіння посадка триває довго, тому поспішати немає потреби – всі роботи можна виконати ретельно, з душею.
У оксамитовий час можна висаджувати клематиси, троянди та будь-які інші багаторічники.
Вибір місця
Клематис росте одному місці 20-30 років, тому вибирати ділянку потрібно обдумано. Традиційно клематиси висаджують біля альтанок – тоді вони гарно піднімаються ажурними стінками. Можна посадити цю ефектну ліану поруч із огорожею або глухою стіною будівлі, щоб вона їх замаскувала. При посадці клематису на відкритому місці доведеться подбати про будівництво невеликої шпалери. Зимостійкі дрібноцвіті сорти здатні самостійно видертися на найближче дерево.
Посадка клематису у відкритий ґрунт восени
Викопайте яму глибиною 60-70 см, діаметром 50 см. Для її засипки потрібно рихлий вологоємний субстрат:
- родюча садова земля – 1;
- перегній – 1;
- торф – 1;
- пісок – 1.
Клематис любить нейтральні ґрунти, тому на відро субстрату рекомендується додати одну склянку вапна або доломітового борошна. Усі компоненти добре перемішайте.
Технологія посадки:
- Насипте на дно ями товстий шар посадкової суміші.
- Рясно полийте. Якщо ґрунт сирий, полив все одно потрібен, щоб ущільнити ґрунт і зменшити просідання саджанця після посадки.
- Обережно вийміть рослину з контейнера, намагаючись зберегти на коренях максимум ґрунту. Якщо коріння в контейнері виявилося підігнутим – їх потрібно розправити, витягнути в довжину.
- Поставте саджанець в центр ями так, щоб після засипки він опинився в грунті глибше ніж ріс у горщику на 5-7 см. Глибину посадки можна відкоригувати, додавши або зменшивши посадкову суміш на дні.
- Засипте яму посадковою сумішшю.
- Ще раз добре полийте.
- Замульчуйте пристовбурне коло торфом – шар мульчі повинен бути не менше 5 см.
Клематис перший рік після посадки потрібно сильно обрізати. Кожну гілочку вкорочують, залишаючи лише нижню частину із 2-3 нирками. Обрізання дасть рослині можливість швидше укоренитися.
Пересадка дорослих клематисів
Іноді необхідно пересадити дорослий кущ. Можливо, він був посаджений у невідповідному місці та погано розвивається, або на ділянці почалося будівництво та рослині доводиться “переїжджати”.
Пересадку клематису на інше місце можна робити у вересні – тоді він зможе вкоренитися до холодів. Коріння у клематисів довге. Викопати їх повністю не вдасться. Але в цьому немає потреби. Достатньо обкопати рослину по периметру на глибину 2 багнета лопати, перерубати коріння і перетягнути разом із грудкою землі на нове місце. При пересадці клематису восени його заглиблюють, щоб перша нирка на нижніх пагонах виявилася нижчою за рівень ґрунту.
Клематис – догляд у відкритому ґрунті
Догляд за клематисом восени передбачає обрізання майже рівня грунту. Наступного року рослині доводиться наново відрощувати стебла 2-4-метрової довжини. Це потребує колосальних зусиль. Впоратися з таким завданням ліані допоможуть рясні підживлення.
Молоді та дорослі кущі починаючи з весни двічі на місяць підгодовують комплексним добривом, що містить азот, фосфор, калій та мікроелементи, чергуючи позакореневе та кореневе підживлення. Зручно використовувати розчинні гранули Фертіка Крісталон Квітковий.
Восени потрібні добрива іншого складу: майже без азоту, зі збільшеною часткою калію. Вони дозволяють ліані підготуватися до зимівлі. Ідеальним вибором стане Органік Мікс Осіння. Під кущ потрібно занести 100 г.
Обрізка, укриття на зиму
Обрізати клематис доводиться щороку. На цьому етапі догляду часто зрізаються недосвідчені садівники. Щоб не помилитися, достатньо знати, що сорти клематис ділять на три групи:
- Перша – зимостійкі княжики з квітками-дзвіночками, що поникають. Княжики не потребують укриття, їх можна взагалі не обрізати, але вони можуть зрости до гігантських розмірів. Щоб надати куща форми, пізньої осені пагони можна вкоротити на потрібну довжину. Основне обрізання роблять влітку – її мета – обмежити зростання куща.
- Друга – найбільшоквіткові видові сорти, які цвітуть двічі за сезон: спочатку на торішніх пагонах, а потім на нових. На зиму кущі цієї групи обрізають на висоту 1 метр і вкривають. Влітку проводять повторне обрізання, щоб отримати другу хвилю цвітіння.
- Третя – найбільш популярні в аматорському квітникарстві сорти із середнім розміром квіток та рясним безперервним цвітінням. Визначити приналежність до цієї групи дуже просто – бутони утворюються виключно на пагонах нового року. Тому всю надземну частину клематисів цієї групи зрізають пізно восени на висоту 20 см.
Обов'язково розкажіть у коментарях про клематис, які є у вашому саду.
Гарних вам клематисів!