Джеми, желе, сорбети, сиропи, фруктові салати, тістечка та крамбл — перелік способів використання врожаю смородини нескінченний! З чотирма різними кольорами на вибір, кожен зі своїм унікальним смаком і використанням на кухні, легко зрозуміти, чому садівники люблять вирощувати смородину.
Рожева і біла смородина виглядають як витончені коштовності, що висять у величезних гронах, і їх дуже солодко їдять тільки що з куща. Червона смородина, а особливо чорна смородина, терпка і потребує трохи цукру для посилення її інтенсивного смаку.
Ці маленькі ягідки не тільки мають чудовий смак, але й мають чудову поживну цінність. У них багато вітаміну С: одна порція 80 г еквівалентна 200% вашої RDA (рекомендована добова норма). Вони також містять багато фосфору, заліза, антиоксидантів, клітковини та білка, а також майже не містять жиру.
Колись у США смородину називали «забороненим плодом». Вони були заборонені на початку 1900-х років через ризик розповсюдження виробниками пухирчастої іржі, смертельної для білої сосни, яка використовується в лісозаготівельній промисловості. Загальнонаціональна заборона була знята в 1960-х роках, і рішення було передано окремим штатам. Вирощувати їх у деяких штатах все ще заборонено, тому краще ще раз перевірити своє місцезнаходження.
Хороші продукти на Amazon для вирощування смородини:
- Neem Bliss 100% олія німу холодного віджиму
- Безпечне фірмове мило від комах
- Сірчаний фунгіцид бонід
Короткий посібник з догляду
Загальні назви | Чорна смородина європейська, чорної смородини, червона смородина, біла/рожева смородина |
Наукова назва | Ribes nigrum, Ribes rubrum, Ribes sativum |
Дні до збору врожаю | З насіння 2-3 роки, живцями 1-2 роки |
світло | Повне сонце до півтіні |
вода | Регулярний полив |
грунт | Добре дренується, вологовтримує |
Добриво | Збалансоване добриво |
Шкідники | Попелиця, павутинний кліщ |
Хвороби | Борошниста роса, пухирчаста іржа сосни білої |
Усе про смородину
Смородина походить із родини ботанічних Гросулярієві і рід Рибес. Існує три основних види: R. nigrum (чорна смородина), Ribes rubrum (червона смородина), і Ribes sativum, біла та рожева смородина, які є альбіносами із кущів червоної смородини та менш кислі. Це листяні чагарники, що походять із лісів і чагарників у північних помірних регіонах по всьому світу.
все Рибес види мають подібні звички росту та зовнішній вигляд з невеликими варіаціями з різними сортами. Вони тісно пов’язані з кущем агрусу, який має схожу звичку росту. Вони, як правило, виростають у кущі середнього розміру приблизно 3-5 футів (1-1,5 м) заввишки та в поперечнику з вертикальною звичкою росту. Пізньої весни з’являються бруньки, а за ними — середньо-зелене листя, яке чергується з пальчатою формою з 5 часток і зубчастими краями. Стебла коричневі та дерев’яніють у старості. Новий приріст зелений і гнучкий, через рік він стає світло-коричневим і дерев’янистим.
Наприкінці весни серед листя, схожого на клен, розвиваються спадаючі кисті маленьких зелено-коричневих або зелено-білих квіток, які розкриваються довгими пучками кремових або червоно-коричневих квітів, залежно від сорту. Листя чорної смородини трохи кругліше білої, рожевої або червоної смородини. Більшість сортів смородини є самоплідними, тому квіти не зберігаються довго і незабаром набухають, утворюючи дрібні, круглі та зелені ягоди. Для отримання ягід вам потрібна лише одна рослина. Пізньої весни чорна смородина швидко набуває темно-червоного кольору, нарешті поглиблюючись, утворюючи фіолетові/чорні ягоди діаметром приблизно ½ дюйма.
Червона смородина, рожева смородина та біла смородина також починаються зеленими і змінюють свій остаточний перламутровий колір у міру набухання. Ягоди готові до збору з середини до кінця літа і є єдиною частиною рослини, яка зазвичай споживається. Найкращі плоди – це дворічна та трирічна деревина, тому може знадобитися рік або два, перш ніж ви отримаєте хороший урожай з нової рослини.
Кущі смородини пізньої осені втрачають листя і переходять у стан спокою. Це найкращий час для обрізки та розмноження. Обрізка є важливим елементом вирощування для підтримки хорошого здоров’я та високої врожайності – але про це пізніше. Деякі популярні та широко вирощувані сорти, на які варто звернути увагу, це:
- Чорна смородина – «Титанія» – Важкий виробник хорошої якості, великі ягоди. Стійкий до пухирчатої іржі та борошнистої роси.
- Рожева смородина – «Рожеве шампанське» – Відмінний смак і висока стійкість до хвороб.
- Біла смородина – «White Imperial» – Хороший, солодкий смак і стійкий до борошнистої роси.
- Червона смородина – «Honeyqueen» – Урожай цієї червоної смородини зберігається протягом тривалого часу і має чудові смакові якості. Ще одним приголомшливим сортом є сорт Red Lake.
Посадка кущів смородини
Смородину з голим коренем потрібно садити восени. Замочіть кореневу кульку у воді на кілька годин перед посадкою, щоб повторно зволожити. Нові рослини, як-от горщикові кущі смородини, можна висаджувати в домашньому саду в будь-який час року, але найменше страждають від шоку від пересадки, якщо висаджувати їх восени в стані спокою.
Виберіть місце для рослини на сонці або в півтіні. Смородині, вирощеній у більш теплому кліматі, буде корисно мати тінь у жарку погоду. Грунт має бути багатим, добре дренованим і вологозатримуючим. Додайте в посадкову яму велику кількість органіки, щоб дати їм хороший старт. Вони найкраще ростуть у землі, але їх можна вирощувати у великих, глибоких, важких контейнерах, які не перекинуться, коли вони збільшаться. Якщо ви вирощуєте в контейнерах, переконайтеся, що ви регулярно поливаєте та підгодовуєте.
Смородину можна висаджувати трохи глибше її розсадного горщика. Це допомагає їх неглибоким корінням закріпитися в землі, готовій підтримувати всі ці важкі плоди. Підготуйте яму вдвічі ширшу за кореневу кульку, додавши багато свіжої органіки. Коли коренева грудка знаходиться в положенні, засипте ґрунтом, ущільніть його, а зверху посипте великою кількістю мульчі, щоб допомогти зберегти вологу та захистити від бур’янів. Тримайте ґрунт у вологому стані, поки вони не приживуться. Забезпечте тростину для додаткової підтримки, якщо росте на відкритому місці. Вони повинні бути розташовані на відстані 4-5 футів один від одного.
Догляд за рослинами смородини
За смородиною легко доглядати, якщо знати, як. Читайте далі, щоб отримати поради щодо підтримки ваших рослин у ідеальному стані.
Сонце і температура
Рослина дасть більше плодів, якщо вирощувати її на сонці, але також переносить часткову тінь. Смородина віддає перевагу більш прохолодним умовам і найкраще росте в зонах 3-5 Міністерства сільського господарства США, тому для тих, хто вирощується в теплому кліматі, трохи полуденної тіні буде бажаним перепочинком. Інтенсивне сонячне світло та температура вище 85ºF (29ºC) можуть спричинити опадання листя. Щільна мульча навколо основи рослини допомагає утримувати вологу та охолоджувати кореневу кульку. Смородина надзвичайно витривала і не потребує захисту від заморозків, якщо не передбачають пізні заморозки, поки ваші рослини мають квіткові бруньки. Плаваючі чохли для рядків повинні забезпечувати вам деякий короткочасний захист, доки не мине весь ризик морозу.
Вода і вологість
Поливайте їх регулярно з ранньої весни аж до збору врожаю, щоб зберегти ґрунт вологим, але не мокрим. Ранкове зрошення найкраще підходить для зволоження рослин, готових до наступного дня, за допомогою замочувального шланга або вручну за допомогою лійок. Направляйте воду на ґрунт, а не на листя, щоб волога досягла коренів. Нестача води влітку може спричинити появу борошнистої роси на рослинах, тому дотримуйтеся режиму поливу. Після збору врожаю полив можна скоротити, і він не потрібен протягом зими до кінця зими.
грунт
Ця ягідна рослина любить рости у вологозатримуваному, добре дренованому ґрунті, доповненому великою кількістю органічних речовин, наприклад компостованого гною. Вони не вибагливі до типу ґрунту, але найкраще ростуть на суглинку на слабокислій стороні з перевагою рН від 5,5 до нейтрального.
Внесення добрив
Глибоке мульчування компостом або листовою пліснявою навесні додасть поживних речовин і збереже ґрунт вологим і прохолодним. Використовуйте збалансоване добриво для підгодівлі ягідних кущів кожні кілька тижнів навесні, щоб збільшити врожайність плодів. Занадто багато азоту може сприяти росту великої кількості нових пагонів і розвитку хвороб.
Правильна обрізка рослини є важливою для підтримки здоров’я рослини та високої врожайності. Плоди утворюються на 1-річній деревині і старше, хоча 2- і 3-річна деревина дає найбільше. Мета полягає в тому, щоб виростити міцні стебла, які витримають вагу плоду. Обрізку слід проводити в період спокою рослин взимку або ранньою весною.
Обріжте щойно посаджені молоді ягідні кущі на один або два дюйми над рівнем ґрунту та трохи вище вузла листя. Це може здатися різким, затримуючи виробництво плодів на рік, але це допоможе вашій рослині розвинути міцну кореневу систему та відкриту структуру. Щойно висаджені старі рослини слід скоротити наполовину, щоб уникнути пошкодження вітром і коренів протягом зимових місяців.
Легка обрізка в перші 3 роки для підтримки форми та усунення будь-яких пошкоджень ідеально підходить для початку виробництва плодів. Старі кущі слід обрізати на чверть або третину рослини, видаляючи всі пошкоджені, хворі, косі або мертві гілки. Коли рослини старіють, видаляйте всі стебла віком 4 роки або більше, а також ті, які не плодоносять, повертайте до основи. Зробіть надрізи над зверненим назовні вузлом листя або брунькою, щоб зберегти цю відкриту повітряну структуру.
Рослини можна навчити рости як стандартний льодяник або у формі віяла біля стіни. Обидва стилі навчання найкраще працюють, починаючи з молодих рослин, якими можна маніпулювати, щоб вони відповідали формі, яку ви хочете виростити.
Розмноження
Як і інші фруктові дерева, розмножуйте кущі смородини насінням і листяними живцями. Рослини, вирощені з насіння, повинні давати плоди через 2-3 роки, тоді як рослини, вирощені з живців, дають плоди через два роки.
Відокремте насіння від м’якоті зібраних літніх ягід і залиште сушитися. Для успішного проростання насіння потрібен період холодної стратифікації, тому на початку осені загорніть насіння у вологий компост або мох-сфагнум, поміщений у ванну з отворами, щоб забезпечити циркуляцію повітря, і поставте ванну в холодильник або назовні подалі від прямих сонячних променів приблизно на три місяці . Посійте стратифіковане насіння окремо в горщики розміром 3 дюйми (9 см), наповнені свіжим компостом, приблизно за 6-8 тижнів до останніх заморозків. Підтримуйте компост вологим і помістіть його в холодну раму або теплицю до останнього заморозку.
Пізньої осені візьміть листяні живці з однорічної деревини довжиною 10-12 дюймів. Замочіть загострений зрізаний кінець у гормоні вкорінення і помістіть живці у високий горщик, наповнений компостом, доки не буде видно лише один-два дюйми стебла. Поставте горщики на вулицю в захищене та затінене від прямих сонячних променів місце. Живці також можна висаджувати безпосередньо назовні в траншеї, доповнені великою кількістю хорошої органічної речовини та закріплені. Листя проросте на живцях навесні та влітку, але не буде готове до посадки на своє остаточне місце, доки не розвинуться міцні корені. Це може зайняти близько 6 місяців.
Збирання та зберігання
Збір урожаю і зберігання плодів для подальшого використання – найкраща частина вирощування цієї ягоди. Дотримуйтесь наших порад нижче, щоб дізнатися, як отримати максимальну віддачу від урожаю.
Збір врожаю смородини
Більшість смородини готові до збору з початку літа. Чорна та червона смородина буде великою та соковитою та матиме інтенсивний червоний або фіолетовий/чорний колір, коли дозріє для збору. Найкращий спосіб перевірити, чи стигла ваша біла та рожева смородина, — спробувати та/або віджати. Якщо рожеві та білі ягоди солодкі, мають достатню кількість соку та м’які, то вони готові.
Щоб зібрати врожай, зріжте грона ягід разом від основного черешка, прикріпленого до стебла, а не витягуйте. Виривання може пошкодити ягоди і зламати плодоніжки. Під час збору врожаю можна провести легку обрізку, щоб видалити зламані або хворі гілки. Вимийте ягоди та вживайте їх якомога швидше для оптимальної свіжості.
Зберігання
Ті, які призначені для споживання у свіжому вигляді, зберігатимуться в холодильнику протягом кількох днів після збору врожаю, але їх краще споживати якнайшвидше. Ягоди можна зберігати в морозильній камері в пакетах до 6 місяців. Ягоди також можна зневоднити для отримання сушеної смородини. Сушену смородину можна зберігати в герметичному контейнері в холодильнику від 6 до 12 місяців. Мабуть, найпопулярніший спосіб «зберігати» чорну смородину — готувати з неї желе, сиропи та сироїжки зі свіжої.
Усунення несправностей рослини смородини
При вирощуванні смородини є кілька проблем, на які слід звернути увагу. Ми перерахували кілька нижче, щоб допомогти вам у подорожі по вирощуванню смородини.
Зростаючі проблеми
Кущі смородини можна ростуть досить щільно роблячи їх сприйнятливими до вітрового каменю та занадто великої кількості вологи, що потрапляє в коріння, викликаючи гниття. Вітер також може пошкодити старі стебла, якщо їх не обрізати регулярно. Обрізка для проріджування крони допоможе зменшити наліт, а вирізання старих стебел щороку зменшить поломку та ймовірність появи хвороб. Забезпечте кілки для підтримки нестійких кущів, поки не прийде час обрізати зайву вагу.
Шкідники
Новоутворення може бути заражене попелиці навесні, які харчуються соком і спотворюють ріст листя і пагонів. Супутні посадки з чорнобривцями або календулою допоможуть відлякати попелицю та заохотять корисних комах у сад харчуватися нею. Крім того, обприскайте органічним інсектицидним милом або олією німу. Роздавлювання попелиці пальцями або швидкий струмінь води також може допомогти зменшити чисельність.
Інші комахи люблять павутинний кліщ (Тетраніхіди) — крихітні червонувато-коричневі павукоподібні, які живуть великими колоніями на нижній стороні листя. Докази на рослинах можна розглядати як тонку перетинку між стеблами та швидке погіршення здоров’я рослин. Уникайте обприскування пестицидами, оскільки павутинні кліщі виробили стійкість до багатьох продуктів на ринку. Хімічні речовини також можуть вбивати природних хижаків, таких як мереживокрилки та сонечка. Видаліть і знищіть найбільш постраждалі стебла, щоб запобігти подальшому поширенню.
Хвороби смородини
Борошниста роса це грибкове захворювання, яке може вражати кущі смородини в літні місяці, особливо в період посухи. Він росте у вигляді густого білого пилу на листках, пригнічуючи фотосинтез і перешкоджаючи росту. Листя з часом жовтіє і відмирає. Підтримуйте гарну гігієну саду, видаляючи заражене листя, щоб запобігти поширенню хвороби та повторному зараженню в наступні роки. Забезпечте достатній простір між рослинами, щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітря. Замульчуйте коріння, щоб вони були прохолодними та зволоженими. Обприскайте органічним сірчаним фунгіцидом, сірчаним вапном, олією німу або бікарбонатом калію до або при першому появі захворювання.
Іржа білої сосни (Cronartium ribicola) — хвороба, яка вражає всі рослини в Рибес роду, спричиняючи жовті плями іржі на верхній стороні листя та пухирчасті жовті плодові тіла на нижній стороні. Виробництво плодів зазвичай не впливає. Однак хвороба може бути смертельною для дерев білої сосни та потенційно спустошити цілі ліси. Фунгіциди мало впливають на хворобу, тому уражені рослини необхідно видалити і спалити. Вибирайте для вирощування у своєму саду сорти смородини, стійкі до хвороб, затверджені урядом.
Питання що часто задаються
З: Чому смородину заборонено вирощувати в США?
A: Рослини смородини сприйнятливі до хвороби іржі, яка загрожує дереву білої сосни, яка використовується в лісозаготівельній промисловості. До 1960-х років існувала загальнонаціональна заборона на їх вирощування, але ця заборона була знята, і окремі штати можуть вирішувати, можна їх вирощувати чи ні.
П: чи заборонено вирощувати смородину?
Відповідь: Деякі штати США можуть заборонити вирощування смородини через ризик захворювання іржею.
З: Чи можна їсти смородину?
A: Так, ви можете їсти білу та рожеву смородину прямо з куща, але ви можете додати щось солодке до чорної чи червоної смородини, щоб зробити її менш терпкою.
З: Наскільки великим стає кущ смородини?
A: Середній кущ смородини виросте до 3-5 футів (1-1,5 м) у висоту та в поперечник.
З: Чим корисна смородина?
A: Смородину можна використовувати для приготування солодощів, таких як джеми, желе та тістечка. Ягоди смородини мають високий вміст вітаміну С та багато інших поживних речовин, тому вони також корисні для здоров’я.
Питання: смородина інвазивна?
A: Рослини смородини не є інвазивними.
Питання: родзинки це смородина?
A: Чорну смородину часто плутають з родзинками; однак родзинки – це сушений виноград.
Питання: Чи схожа смородина на смак із родзинками?
В: На смак вони не схожі на родзинки. Чорна і червона смородина є терпкими, і хоча біла і рожева смородина солодкі, вони мають свіжий фруктовий смак.