Ягоди

Вирощування ожини для плідного врожаю

Вирощування ожини для плідного врожаю 1


Вирощуючи ожину в північній півкулі, цивілізації тисячоліттями вирощували ожину для їжі та ліків. Їх знайшли в шлунку сумно відомої болотяної жінки, відомої як Жінка Харальдскер, чиї останки були знайдені в Данії та датуються 2500 роками. Відомо, що в епоху Відродження лондонські винокурні використовували ожину для приготування лікерів. І сьогодні люди в усьому світі отримують вигоду від вирощування ожини для приготування джемів, пирогів та інших смачних ласощів.

Ожина – чудове доповнення до будь-якого кулінарного саду. Здатні рости як у контейнерах, так і в землі, після того як вони виросли, ці витривалі багаторічники дають солодкі та терпкі плоди з року в рік. Вирощувати ожину досить легко, якщо знати лише кілька ключових деталей про її життєвий цикл.

Через короткий термін зберігання та делікатно сформовані плоди багато ягід ожини, які можна знайти в продуктових магазинах, можуть утворювати цвіль або розчаровувати смаком. Це робить їх ще більш бажаними в кулінарному саду. Але будьте обережні, оскільки лози ожини можуть стати інвазивними.

Хороші продукти на Amazon для вирощування ожини:

  • Monterey BT Caterpillar Killer
  • Neem Bliss 100% олія німу холодного віджиму
  • Безпечне фірмове мило від комах
  • Ботанічний інсектицид PyGanic
  • Капітан Джек Dead Bug Brew
  • Корисні нематоди NaturesGoodGuys
  • Жовті липкі пастки
  • Мідний фунгіцид Бонід
  • All Seasons Horticultural & Dormant Spray Oil

Короткий посібник з догляду

Вирощуючи ожину вдома, ви отримаєте найсвіжіші та найсмачніші плоди. Джерело: nrllhdgrmnc
Загальні назви Ожина
Наукова назва Rubus fruticosus
Дні до збору врожаю Два сезони для перших плодів; 45 днів від цвітіння до плоду
світло Повне сонце, принаймні 5-6 годин на день
вода: Один дюйм на тиждень, уникайте сухого або мокрого ґрунту
грунт Багатий, піщаний або суглинистий грунт, добре дренований
Добриво Двічі на рік із збалансованою формулою компостуйте навколо рослин
Шкідники Листокрутки, дрозофіли крапчасті, попелиці ожинові, жуки малинові, щитівки малинові, японські жуки, довгоносики суничні, кореневі довгоносики суничні, кліщі
Хвороби Антракноз, ботрітіс, борошниста роса, очеретяний опік, помаранчева іржа

Усе про ожину

Ожина, Rubus fruticosus, є чагарником, поширеним у багатьох регіонах Північної півкулі. Завдяки чудовому смаку та загалом легкому вирощуванню їх тепер можна знайти в усьому світі, у Сполучених Штатах у зонах 5-10.

Кожна рослина ожини складається з кількох компонентів. Неглибока багаторічна підщепа утворює основу, з якої ростуть довгі дворічні стебла, які називаються канами.

Нові тростини (так звані примокани) щороку виростають до 6 метрів у довжину, але спочатку не дають плодів. Протягом другого року тростини (тепер вони називаються floricanes) утворюють бічний ріст, який потім дає плоди. Цей фрукт насправді являє собою набір із 75-85 маленьких окремих плодів, які називаються кістянками, зібраних разом, щоб скласти всю ожину.

Види ожини

Ожинове поле
Прямостоячі рослини ожини можна вирощувати без опори. Джерело: VirtKitty

Існує чотири основних типи ожини: тягуча, прямостояча, напівпрямостояча і примокана.

Ожина, що тягнеться багато садівників воліють працювати з ними, причому часто перевагу надають сортам без шипів. Для привчання куща ожини до легшого доступу до плодів рекомендується використовувати шпалери для ожини. Ці сорти краще підходять для теплого південного клімату.

Кілька популярних сортів ожини включають Evergreen і Thornless Evergreen, морозостійкий сорт, популярний у сільському господарстві; Честер, ще один морозостійкий сорт без шипів, стійкий до опіку очерету; і Columbia Star, рослина, яка виробляє багато великих, високоякісних однорідних плодів на хвостиках без шипів.

Ожина прямостояча Різновиди подібні до своїх кузенів, але не потребують решітки. Ці міцні товсті тростини є самонесучими.

Популярні сорти прямостоячої ожини включають Арапахо, середньостиглий плід, що вирощується в зонах 6-8 з хорошою стійкістю до хвороб; Кайова, сорт із величезними 3” плодами, які плодоносять на початку року; і Уачіта, сорт без шипів, який стійкий до хвороби квіток і має велику продуктивність.

Що нового:  Вирощування малини в контейнерах: робимо це правильно

Напівпрямостояча ожина все ще слід вирощувати з шпалерою, але може частково підтримувати себе. Лише коли вони стають досить довгими, додаткова підтримка стає необхідною.

Сорти, які є популярними, включають Потрійну корону, енергійний вирощування без колючок у зонах 5-9; і Халл, сорт без колючок із середніми або великими плодами та хорошою виживаністю взимку.

Усі перераховані вище є дворічними рослинами для консервування; вони дають плоди на своїх тростинах протягом другого року життєвого циклу тростин. У перший рік тростини тверднуть.

Але гібридизація дала примокана ожина. Це гібридизовані рослини, які плодоносять на тростинах першого року, і насправді іноді можуть давати два врожаї на рік у правильному кліматі.

Популярні сорти ягід примокани включають Prime-Ark Traveler, ранньостиглий сорт без колючок із високою врожайністю; Прайм-Ковчег 45, колючий супутник Мандрівника; і Чорний дорогоцінний камінь, безшипний сорт примокану з низькою кислотністю, який може давати до 15 фунтів плодів на рослину на рік.

Посадка ожини

Виробники, які вперше бажають навчитися вирощувати ожину, спершу оцінять зону вирощування. Якщо садити в грунт, майте на увазі, що коріння швидко поширюється вбік, дозволяючи рослині захоплюватися. Якщо садити в контейнери, ви можете вибрати широкий, але неглибокий горщик, за умови, що глибина ґрунту буде не менше 6-8 дюймів. Неглибока, але широка каструля на 5 галонів підійде для більшості ягід ожини.

Вирощуйте ожину в добре дренованому ґрунті. Ожина процвітає на повному сонці, але може переносити і часткове сонце. Рясно замульчуйте 2-3 дюйми біля основи рослини, щоб зберегти воду.

Купуючи підщепу з голим коренем, знайдіть сорти ожини спеціально для вашого регіону. Ожину можна вирощувати в зонах 5-10, але кожен тип має свої власні вимоги. У більш холодних зонах обов’язково висаджуйте після останнього сильного заморозку. У зонах з м’якою зимою садівники мають більше свободи дій і можуть висаджувати голі корені наприкінці зими або на початку весни. Замочіть коріння у воді на одну годину перед посадкою та помістіть коріння на один дюйм глибше, ніж вони були в горщику раніше.

Догляд

Крупним планом ожини лист і бутон
Крупним планом лист ожини та нерозкритий бутон квітки. Джерело: David Illig

В цілому за ожиною досить легко доглядати. Найважливішими факторами є місце розташування, регулярний полив і розуміння рН ожини та дворічного характеру тростини ожини.

Сонце і температура

Для гарного врожаю ожині потрібно щонайменше 5-6 годин на повному сонці, але вона буде рости в тінистих умовах з меншим урожаєм. Залежно від сорту, ожина може переносити холодну погоду, але, як правило, її тростини потрібно захищати від морозу, коли температура опускається нижче 28 градусів.

Вода і вологість

Найкраще вирощувати ожину в постійно вологих умовах.

Для рослин, що знаходяться в землі, намагайтеся поливати 1-2 дюйми на тиждень біля основи тростини. Для цього ідеально підходять шланги крапельного поливу. Якщо в контейнерах, можливо, вам доведеться поливати частіше, щоб коріння не пересихали.

Намагайтеся уникати намочування листя або тростини або поливу пізно вдень, оскільки це може залучити шкідників і хвороби. Покладіть 2-3 дюйми мульчі навколо рослини, щоб допомогти утримувати воду. У стані спокою поливайте приблизно двічі на місяць, але не тоді, коли температура опускається нижче нуля.

грунт

Ожина процвітає на багатих, піщаних або суглинних, добре дренованих ґрунтах. Додавання в ґрунт великої кількості органіки допоможе утримувати вологу, а також розщеплюватиме та підживлюватиме рослини ожини. Вони віддають перевагу слабокислому рН ґрунту від 5,5 до 6,2. Якщо ви не впевнені у своєму рН ґрунту, ви можете використовувати домашній тестовий набір, щоб отримати точну оцінку.

Внесення добрив

Квіти ожини
Красиві квіти – ознака свіжих ягід. Джерело: laighleas

Правильна підгодівля ожини сприяє збільшенню врожаю. Важливо вносити добрива двічі на рік, рано навесні та знову відразу після збору ягід і зрізання старих тростин. Якщо ви щойно посадили оголені корені, зачекайте місяць, поки коріння приживеться, перш ніж вносити добрива. 2-3 дюйми органічного компосту навколо основи рослини має бути достатньо, щоб ваші кущі ожини почали правильно.

Що нового:  Поради щодо малинової грядки: вирощування речей

Спробуйте використовувати NPK добриво в рівних частках (10-10-10) ранньою весною. Це збалансоване співвідношення сприяє рівномірному росту коренів і очерету, а також розпусканню листя. Якщо ви помітили, що кущ не плодоносить, удобрюйте ще раз, використовуючи суміш NPK з меншим вмістом азоту, наприклад у співвідношенні 1-2-1.

Якщо рослини ожини відчувають труднощі після двох застосувань добрива, замість того, щоб вносити більше, перевірте рН ґрунту. Занадто лужні ґрунти часто не ідеальні для вирощування ожини, і вам, можливо, доведеться змінити їх сільськогосподарським вапном або сіркою.

Обрізка та навчання

Посадка ожини вимагає двох видів обрізки в різні пори року.

Обрізка кінчиків необхідний на початку весни, коли кінчики нових тростин обрізають до 2-3 футів, щоб стимулювати бічний ріст плодів.

Прибрати обрізку відбувається в кінці жнив. Повністю видаліть старі тростини 2 року, які вже плодоносили, але залиште нові тростини на місці. Зробіть це відразу після збору врожаю, щоб запобігти поширенню хвороби зі старих тростин на нові.

Під час обрізки використовуйте стерилізовані секатори, щоб запобігти поширенню хвороби.

Для сортів, які потребують решітки, дозвольте рости від трьох до п’яти тростин на рослину на рік, обрізаючи надлишки та привчаючи тростини до решітки або дротяної опори. Використовуючи пластикові зв’язки, смужки тканини, вирізані зі старих футболок, або інші способи закріплення палиць, ви можете забезпечити додаткову підтримку.

Розмноження

Розмноження — це простий і недорогий спосіб посадити ожину у своєму саду. Ви можете вкоренити живець, обрізавши листяне стебло довжиною приблизно 4-6 дюймів і помістивши його на один дюйм на глибину в багатий ґрунт. Тримайте зріз вологим, але не мокрим у затіненому місці. Коріння утворяться приблизно через місяць.

Якщо ви знайшли втечу ожини поряд з материнською рослиною ожини, ви можете вирвати її з корінням і пересадити у вибране місце. Це найпростіший спосіб розмноження.

Ви також можете розмножувати шляхом розмноження кінчиком, коли частина існуючої тростини згинається до землі та утримується на місці металевим кілком. З часом з кінчика тростини, що торкається землі, розвивається коріння, яке створює нову рослину.

Збирання та зберігання

Гроно ожини дозріває
Плоди ожини спочатку зеленіють, потім поступово червоніють, перш ніж потемніти. Джерело: снігохід

Домашня ожина забезпечує яскравий смак. Однак вони не зберігаються довго та не добре транспортуються, тому важливо, як ви їх збираєте та зберігаєте.

збирання врожаю

Для дозрівання ожини може знадобитися кілька тижнів. Коли ягода дозріє, обережно проведіть кінчиками пальців навколо місця, де ягода кріпиться до стебла, і обережно потягніть, намагаючись не стиснути плід. Стиглі плоди легко знімуться з рослини. Незрілі плоди можуть мати деяку стійкість, тому їх слід залишити на рослині довше.

Зберігання

Зберігайте свіжі немиті ягоди у відкритому посуді в холодильнику. Покладіть зверху паперовий рушник, щоб ввібрати зайву вологу. Мийте їх безпосередньо перед вживанням.

Для тривалого зберігання ви можете заморозити ягоди, розклавши їх на листі в морозилці. Після заморожування перемістіть ягоди в герметичний контейнер або пакет для заморожування. Приготування джемів або желе з ваших ягід – ще один чудовий спосіб їх зберігання, якщо ви використовуєте безпечний, перевірений рецепт.

Вирішення проблем

Ожина є витривалою рослиною, але піддається шкідникам і хворобам, які поширені в цьому регіоні. Давайте розглянемо деякі з найімовірніших проблем, які можуть виникнути.

Зростаючі проблеми

Коли ожина не виростають до повного розміру або форма білі кістянки, це пов’язано з поганою погодою під час запилення та, швидше за все, мине, оскільки сезон продовжиться. Якщо кістянки червонізбирайте ягоди, коли температура нижча.

Що нового:  Рослина Cucamelon: могутні мишачі дині

Шкідники

Листові валики, личинки молі tortrix, проникають у тростини та спричиняють скручування або жовтіння листя. Протягом вегетаційного періоду ви можете знищити цих шкідників, застосувавши олію німу, Bacillus thuringiensis (BT), спіносад або піретрин.

Плямистокрила дрозофіла є інвазивним клопом, схожим на плодову мушку, і завдає шкоди ягодам. Запобігайте цьому, встановивши липкі пастки навколо своїх рослин.

Ожинова попелиця є зеленувато-жовтим видом попелиць. Використовуйте сильну бризку води, щоб збити їх з рослин. Масло німу або інсектицидне мило вб’ють їхні яйця. При великих інвазіях добре діє піретрин.

Малинові жуки їдять і відкладають яйця на квітках або листках ожини. Їхні личинки проникають у плід і знищують його. Піретрин ефективний проти цих шкідників.

The малиновий кроносекатель моль нагадує осу. Їх личинки впиваються в крону і кореневу систему і можуть спричинити в’янення цілих тростин. Корисні нематоди можуть допомогти знищити личинки, але заражені рослини слід видалити.

Японські жуки можуть утворювати скелет листя вашої рослини, а їхні личинки — це брудно-білі личинки, які харчуються корінням у ґрунті. Спіносад працює, щоб уникнути цих великих, блискучих зелених жуків.

Суничні довгоносики це маленькі чорні або коричневі жучки, чиї личинки вбивають бутон нерозкритої квітки. Для боротьби видаліть заражені бруньки та обприскайте піретрином.

The суничний кореневий довгоносик є іншим шкідником, ніж звичайні полуничні довгоносики. Ці личинки ласують корінням вашої рослини, завдаючи шкоди, схожої на кроносверлильці малини. Застосуйте корисні нематоди до ґрунту, щоб впоратися з ними.

нарешті, кліщі можливі неприємності навколо вашої ожини. Для них олія німу може запобігти вилупленню яєць на вашій рослині, але для серйозних інфекцій використовуйте або спіносад, або піретрин.

Хвороби

Стигла і майже стигла ожина
Слідкуйте за плямистістю листя або іншими ознаками хвороби поблизу дозріваючих ягід. Джерело: pinkangelbabe

Антракноз викликає затоплені, червонувато-коричневі ураження на молодих тростинах між листям. По мірі прогресування вони можуть стати виразками та зимувати на старих тростинах. Листя може рано опадати, а плоди можуть засохнути. Регулярне застосування олії німу може запобігти цьому, але для великих спалахів може знадобитися мідний фунгіцид.

Botrytis у ожини з’являється у вигляді сірої і волохатої на вигляд цвілі на квітках і плодах. Як і у випадку з антракнозом, олія німу може діяти як профілактичний засіб, але фунгіциди на основі міді краще для знищення сірої плісняви.

Борошниста роса викликає утворення білуватого порошку на листках рослин, звідси і його назва. Ці борошнисті гриби можуть зменшити здатність рослини належним чином поглинати сонячне світло. Олія німу є ефективним засобом для лікування борошнистої роси.

Хвороба очерету викликається грибками, які утворюють великі коричневі виразки на тростинах. Листя також може в’янути, що є поширеним першим симптомом, який допомагає садівникам виявити виразки. Садові олії діють як профілактичний засіб, але мідний фунгіцид вбиває грибкове джерело опіку.

Помаранчева іржа викликається грибами Arthuriomyces peckianus. Він може зимувати в заражених очеретах. Жовтувато-помаранчеві спори покривають нижню сторону листя, і ріст очерету може бути низькорослим або веретеноподібним. Плоди майже не утворюються. Надійного лікування апельсинової іржі немає, тому рослини, заражені нею, слід видаляти та знищувати, а не компостувати.

Питання що часто задаються

Незріла ожина
Після запилення квітки починає формуватися твердий зелений плід. Джерело: Odalaigh

З: Чи потрібна ожині шпалера?

Відповідь: Сорти, що тягнуться або напівпрямостоячі, потрібно обгороджувати дерев’яною або дротяною решіткою для підтримки. Може бути простіше встановити систему дротяної решітки під час посадки, щоб контролювати ріст.

З: Чи можна вирощувати ожину в горщиках?

A: Так. Ожина дуже добре почувається в широких горщиках. Хоча їм не потрібна велика глибина коренів, їм потрібен простір, щоб рухатися вбік, щоб виростити більше тростин. Їм також може знадобитися решітка для підтримки.

З: Чи є кущі ожини інвазивними?

A: Ожина може бути досить інвазивною. Пам’ятайте про те, де ви їх садите, і стежте за тим, щоб ваш сад не постраждав від коріння та очерету, що втекли.

З: Скільки разів на рік цвіте ожина?

Відповідь: Більшість сортів ожини цвітуть один раз за сезон наприкінці дворічного процесу росту. Однак сорти примокан можуть продовжувати цвісти та давати два чи більше врожаю на рік, залежно від типу.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Avatar of редакція

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі