Сад та город

Усі секрети осіннього підживлення ягідних чагарників



Садівник, запам'ятай: фундамент великого та здорового врожаю наступного сезону закладається восени. Від дій у вересні та жовтні безпосередньо залежить, як садові культури переживуть зиму та зустрінуть весну. Підживлення малини, лохини, аґрусу та смородини восени – гарантія успіху!

Добрива для підживлення ягідних чагарників

Прихильники натурального землеробства віддають перевагу органіці. Шанувальники сучасних технологій не можуть обійтися у догляді за малиною та іншими ягідними чагарниками восени без мінеральних підживлень. За рекомендаціями досвідчених аграріїв насадженням не обійтися без різних видів добрив:

  • натуральних (зола) – вони структуруватимуть ґрунт, та збагачуватимуть його мікроелементами;
  • органічних – вони покращать проникність ґрунту вологою та повітрям;
  • калійних – вони позбавлять рослинні тканини рідини і підвищать морозостійкість чагарника;
  • фосфорних – вони зміцнять коріння, дозволять накопичити білки та цукор.

Важливо пам'ятати, що осінні підживлення чагарників не включаються склади, що містять азот. Він сприяє зростанню та нарощуванню зелені. Восени, під час підготовки рослин до спокою стимуляція не потрібна.

Які мінеральні добрива потрібні для підживлення восени

Лідерство у догляді за смородиною та іншими чагарниками восени належить звичайному та подвійному суперфосфату з високою концентрацією фосфору. Він може бути у вигляді гранул або порошкоподібний. Поверх ґрунту його не розкидають. При глибокому загортанні до 10 см добрива досягне кореневих відростків. Біля самої основи куща добрива не вносять. Робиться кілька лунок навколо нього, насипається жменька суперфосфату, заливається водою та присипається ґрунтом.

Корисна органіка

Органічні підживлення популярні у садівників. До найбільш відомих відносять гній, але в чистому вигляді його не використовують, тільки перепрілий, коли знизиться концентрація аміаку, який може занапастити коріння. Підгодувати смородину та аґрус восени можна за допомогою:

  • сухого пташиного посліду;
  • біогумусу;
  • торфу;
  • визрілого компосту;
  • перегною.
Що нового:  Город у травні – саджаємо овочі, зелень, коренеплоди

З огляду на вік насаджень під кожен кущ вноситься 10-15 л добрива.

Внесення комплексних підживлень

Садівники з досвідом в осінньому підживленні ягідних чагарників комбінують органіку з мінералами. Таке поєднання корисних елементів доповнюється один одним, виходять форми, які легко засвоюються рослинами.

Рекомендується до початку підгодівлі вивчити особливості догляду за смородиною, лохиною та іншими видами чагарників восени. Помилкою буде внесення підживлення в ґрунт, який вже підмерз. Холоди його ущільнюють, і поживним речовинам неможливо дістатися кореневої системи.

В які терміни рекомендується робити підживлення

Підготовку ягідних чагарників до зимівлі бажано завершити у жовтні. Після закінчення закладення проводять утеплення ствольного кола компостом. Рекомендована товщина шару – 5-6 см. Він збагатить ґрунт корисними елементами і одночасно виступить захистом коренів від промерзання. Навесні компост не забирається, а просто перекопується після того, як розтане сніг, і прогріється грунт.

Наприкінці вересня коріння ягідних чагарників активно розвивається. Достатній обсяг поживних елементів та полив дозволять рослинам набратися сил, і вони успішно переживуть зиму.

Норми підживлення ягідних чагарників

Під час підживлення важливо, щоб насадження отримали необхідний запас поживних елементів. На дозування впливає вид культури та її вік:

Для аґрусу витрачається 8-15 кг перегною чи компосту на кожен кущ. Обов'язкове доповнення із суміші мінеральних добрив: суперфосфат 160 г + калійна сіль 40 г. Маса частково заглиблюється в ґрунт, решта використовується як мульча.

Для смородини та малини змішують 10 кг перегною з 60 г суперфосфату та 40 г калійної солі. Для осіннього підживлення навколо кущів викопуються борозенки, в них насипається склад, поливається та зашпаровується.

Як посадити аґрус та інші чагарники восени

Найчастіше садівники висаджують чагарники навесні, до початку руху соку. Але і при осінній посадці можна отримати відмінний ефект приживання культур. Способи різні:

  • З земляною грудкою. Забезпечує м'яку процедуру, захищає підземну частину рослини від пошкоджень, сприяє сприятливому розвитку та зростанню. Якщо земляна грудка порушена, слід дотримуватися правил посадки чагарників з оголеною кореневою системою.
  • З оголеним корінням. Восени посадка можлива після завершення періоду зростання. Деревені молоді пагони та сформовані бруньки на верхівках показують, що вегетація завершена. Тоді культура благополучно перезимує. Якщо вегетація продовжується, чагарник не перезимує.
Що нового:  Сад на піску: переваги та недоліки піщаних ґрунтів

Якщо при догляді за ягідними чагарниками враховувати поради досвідчених садівників, вдячні культури подарують у майбутньому сезоні щедрий та гарний урожай. Скільки радості дарує поява перших ягід!

Розкажіть у коментарях, які підживлення використовуєте ви.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі