«Коротко і солодко» – ідеальний спосіб описати альпійську полуницю. Ці яскраво-червоні ягоди мають лише півдюйма в діаметрі і ростуть на рослинах менш ніж фут заввишки. Їх також дуже просто виростити в саду або на підвіконні. Збираючи садовий інвентар і створюючи ландшафт цієї весни, ви захочете подумати про вирощування альпійської полуниці!
Альпійська полуниця може бути меншою за звичайну полуницю, але має чудовий аромат. Це старовинний вид полуниці, який був відкритий 300 років тому. На відміну від пухких червоних гігантів у продуктовому магазині, їх не розводили за розміром за рахунок смаку. Завдяки мініатюрному розміру та яскравому смаку вони ідеально підходять для десертних начинок, салатів або невеликих закусок.
Ці маленькі рослини настільки милі, що їх часто висаджують як декоративні. Вони плодоносять усе літо, тому полуничний ландшафт постійно усіяний вишуканими білими квітами та червоними ґудзиками. Ви можете використовувати альпійську суницю як химерний ґрунтовий покрив серед дерев або невеликий колір у альпінаріях.
Хороші продукти на Amazon для вирощування альпійської полуниці:
- Safer Brand 3-in-1 Garden Spray
- Бонід піретриновий садовий спрей від комах
- Рідкий мідний фунгіцид Southern Ag
- Корисні нематоди NaturesGoodGuys
Короткий посібник з догляду
Загальні назви | Суниця альпійська, суниця лісова, суниця лісова |
Наукова назва | Fragaria vesca |
Дні до збору врожаю | 3-4 місяці після пересадки |
світло | Повне або часткове сонце |
вода | Середній |
грунт | Родючий, добре дренований, компостний |
Добриво | необов'язковий; збалансований |
Шкідники | Попелиця, павутинний кліщ, суничний кореневий довгоносик, птахи |
Хвороби | Антракноз, гниль шкіри, кутаста плямистість листя |
Усе про альпійську суницю
Ви часто почуєте, що суницю альпійську називають лісовою або лісовою суницею. Ці назви підходять, тому що, хоча вони є рідними для Європи та Азії, у природі їх можна знайти по всій Північній Америці. Вони поширюються купками та самосівом, утворюючи полуничні грядки.
Цей вид полуниці (Fragaria vesca) найкраще росте як багаторічна рослина в зонах 5-9. Цвіте з травня по серпень, переходить у стан спокою і повертається наступної весни. Невеликі рослини кущисті з темно-зеленими зубчастими листками. Вони виробляють класичні квіти полуниці, білі з жовтими центрами.
Деякі сорти альпійської полуниці дають плоди білого або кремового кольору. Це природні гібриди, яким просто не вистачає білка, відповідального за цей вишнево-червоний колір. Кажуть, що вони мають чудовий смак гуави та ананаса. Ці захоплюючі сорти включають Pineapple Crush, Krem і White Soul.
У деяких людей сильна алергія на полуницю, але ці рослини також можуть викликати легкі симптоми алергії. Якщо під час роботи з полуницею у вас коли-небудь з’являвся висип або свербіж на руках, швидше за все, у вас легка алергія на цю рослину. Багато людей все ще можуть їсти полуницю, але мають реакцію на листя рослини (включаючи мене!). Якщо рослини полуниці будь-яким чином подразнюють вашу шкіру, під час роботи з ними надягайте рукавички. Якщо ваша шкіра сильно реагує на ці рослини, зверніться до лікаря і відмовтеся від посадки цих ягід.
Посадка суниці альпійської
Як і більшість садових плодів, насіння альпійської суниці потрібно висаджувати навесні. Вони не можуть увійти в землю, поки не зійдуть заморозки, тому ви можете придбати стартові рослини або отримати перевагу з посадки альпійської суниці з насіння.
Вирощування альпійської суниці з насіння не завжди вдається. Насіння дрібне і не завжди проростає. Але якщо ви віддані цьому, спробувати варто!
Посадіть насіння альпійської полуниці приблизно за 3 місяці до останніх весняних заморозків. Почніть їх із дрібнозернистого середовища для вирощування та додайте неглибокий шар верхнього шару ґрунту. Полийте їх дуже злегка, щоб насіння не вимилося. Для проростання більшості сортів насіння знадобиться від 1 до 6 тижнів.
Коли морози зійдуть і ваше насіння виросте (або ви придбали розсаду в магазині), пора братися за город! Якщо розсада жила в приміщенні, перед пересадкою загартуйте її. Розташуйте рослини на відстані приблизно 1,5 фута один від одного. Обов’язково не скупчуйте їх, оскільки темні та вологі умови можуть залучити хвороби та шкідників.
Ви також можете вирощувати альпійську полуницю в контейнерах. Використовуйте неглибокий горщик середнього розміру з дренажними отворами або, щоб отримати зіркові врожаї, спробуйте 5-ярусний GreenStalk. Як контейнерні рослини суниця альпійська чудово виглядатиме в горщиках. Легко вирощувати альпійське насіння та рослини в приміщенні, якщо вони отримують багато світла.
Догляд
Вирощування альпійської полуниці вимагає праці, але розібратися в цьому не так вже й складно. Починаючи з ранньої весни, дотримуйтеся цих вказівок, щоб отримати смачні фрукти.
Сонце і температура
Лісова полуниця найкраще плодоносить на сонці. Однак вони витримають часткове сонце і навіть невелику тінь. Поки вони регулярно отримують 4-6 годин світла, вони повинні бути щасливі.
Як уже згадувалося, активні рослини суниці альпійської слід захистити від заморозків. З іншого боку, висока температура може сповільнити їх ріст і навіть спалити листя. Ідеальний температурний діапазон протягом літа становить 60-80°F.
Вода і вологість
Для вирощування полуниці альпійської грунт необхідний помірний полив. Це означає, що він не висихає, не створюючи калюж на поверхні. І альпійська, і звичайна полуниця мають неглибоке коріння, тому краще поливати злегка і часто, ніж рясно і рідко.
Одна з найкращих речей, які ви можете зробити, щоб зберегти рослини альпійської полуниці здоровими, це вода на рівні ґрунту. Це запобіжить розвитку бактерій, грибків і цвілі, а також зараження комахами. Важко підсунути лійку під це коротке листя, тому кращим варіантом є шланги для замочування (ви можете використовувати їх і для садівництва інших рослин!).
Полуниця, альпійська і звичайна, потребує вологості 65-70% для оптимальної продуктивності. Якщо ви живете в зонах 5-9, вологість повинна бути ідеальною для них.
грунт
Для продуктивного росту використовуйте перегнійний суглинистий ґрунт, насичений органікою. Вони можуть не виглядати так, але ці рослини – важкі годівниці! Щоб забезпечити надходження поживних речовин – і захистити неглибоке коріння – покладіть трохи компосту або HealthiStraw як мульчу. Обов’язково потрібно використовувати добре дренований ґрунт.
Лісовій суниці потрібен рН грунту 5,5-7,0. Ви також можете повністю відмовитися від грунту і вирощувати альпійські плоди на гідропоніці.
Внесення добрив
Якщо середовище для вирощування заповнене компостом, рослинам буде добре і без добрив. Однак ви завжди можете додати трохи, щоб прискорити ріст і допомогти рослинам плодоносити. Використовуйте збалансоване гранульоване добриво на початку сезону або рідке добриво раз на тиждень.
Обрізка
Протягом першого року життя рослин полуниці їм потрібно зосередити енергію на закладенні хороших коренів. Емпіричне правило полягає в тому, щоб зрізати перші квіти в червні. Це повинно призвести до більш міцної рослини та пухкої полуниці під час наступного врожаю.
Розмноження
Рослини альпійської полуниці не дають погонів, як звичайна полуниця. Вони ростуть купками, тож це ідеальна можливість попрактикуватися в розподілі рослин! Ранньою весною, поки рослини не розпустилися, викопайте їх і обережно розламайте на дві частини. Обидві сторони повинні мати хороший набір коренів і листя. Пересадіть кожну секцію на окреме місце і продовжуйте садити, як зазвичай.
Збирання та зберігання
Щасливчик! Ви збираєте врожай і насолоджуєтеся альпійською полуницею все літо! Ось як зробити цей перехід від саду до тарілки.
збирання врожаю
Більшість сортів полуниці повністю червоніють, коли дозрівають (за винятком, звичайно, кремових). Лісова полуниця буде приблизно з ваш ніготь. Ви захочете збирати плоди, коли вони повністю дозріли, але до того, як вони перезріли. У міру старіння лісові ягоди стають темно-червоними та стають більш густими, тому насіння розсипаються. Плоди, що гниють, можуть залучити шкідників і хвороби, тому намагайтеся не збирати їх.
Зберігання
Щоб отримати найкращий смак будь-якого сорту полуниці, ви повинні з’їсти його відразу. Але ви все одно можете продовжити термін зберігання вашої крихітної альпійської полуниці. Почніть із того, що залишити стебла й не мити їх одразу. Розкладіть їх в закритій ємності в один шар, якщо це можливо. У такому вигляді в холодильнику вони повинні прослужити близько тижня. Якщо ви помітили утворення цвілі, видаліть уражені плоди та негайно змініть контейнер.
Для тривалого перекусу можна заморозити альпійську суницю на кілька місяців. Видаліть плодоніжки та викладіть фрукти на деко. Заморозьте їх повністю, а потім перемістіть у герметичний пакет. Якщо ви не заморозите їх окремо, вони замерзнуть в одну велику масу в пакеті (я кажу з досвіду!). Полуницю також можна сушити в сушарці або духовці.
Вирішення проблем
Альпійська полуниця зазвичай стійка до більшості шкідників і хвороб. Але навіть рослини, які легко вирощувати, мають потенційні проблеми, яких слід остерігатися.
Зростаючі проблеми
Усі ми бачили деформовану полуницю. Зазвичай вони виглядають як кілька зрослих ягід (є навіть такі, що мають форму рук чи тварин!). Неповне запилення зазвичай тут винуватцем. Суничні квіти мають кілька маточок (рецепторів пилку), які ведуть до окремих зав’язей. Під час запилення кожна зав’язь дозріває у свій плід і насіння, яке називається сім’янка, і всі вони зрощені разом тканиною, яка становить основну частину полуниці. Якщо деякі зав’язі не запилені, вони не розвиватимуть плоди, що призведе до грудкуватої ягоди.
Щоб ціла полуниця виросла та дала насіння, потрібно приблизно 20 відвідувань запилювачів. Отже, вам потрібно переконатися, що вони є багато бджіл у вашому саду. Посійте кілька зручних для запилювачів рослин, які цвітуть у різний час. Бджоли повинні знати, що ваш сад – це місце, де їм бути!
Результатом також можуть бути деформовані ягоди пошкоджені квіти. Пошкодження зазвичай викликано морозом або нестачею поживних речовин. Отже, якщо здається, що запилювачі не є проблемою, подивіться на нічні температури та поживні речовини, які додаються до ґрунту.
Шкідники
Павутинний кліщ і попелиці класичні садові шкідники, які просто не залишають нас у спокої. Вирощуючи альпійську полуницю, слідкуйте за цими маленькими комахами, щоб вони не вийшли з-під контролю. І попелиця, і павутинний кліщ є крихітними шкідниками, які висмоктують життя з рослин альпійської полуниці. Олія німу дуже популярна для запобігання та боротьби з цими неприємностями. Для більш агресивного підходу мило бренду Safer і піретриновий спрей працюють проти попелиці та павутинного кліща відповідно.
Чудовий спосіб захистити альпійську полуницю від шкідників — подарувати їй друзів. Чорнобривці, чебрець, м'ята та інші трави – відмінні рослини-компаньйони для полуниці. Альпійські ягоди мають солодкуватий запах, який дуже приваблює комах, тому постарайтеся його приховати. Часник, цибуля, шніт-цибуля точно відлякують шкідників. І, нарешті, завжди доцільно додати квіти, які приваблюють корисних комах, наприклад, мереживокрилки та сонечка.
The суничний кореневий довгоносик може стати проблемою в деяких регіонах. У той час як дорослі особини не завдають серйозної шкоди рослинам полуниці, окрім кількох пожованих листків, їхні личинки прогризають коріння та завдають великої шкоди. Піретрин можна використовувати для боротьби з дорослими жуками, але корисні нематоди є безцінними для боротьби з личинками жуків.
Птахи також мають солодкий дзьоб для полуниць. Деякі садівники тримають їх подалі, розміщуючи щось блискуче, наприклад фольгу чи компакт-диски. Однак інші садівники повідомляють, що блискучі предмети є скоріше ознакою того, що птахи повинні копатися (я думаю, це залежить від різновиду наявних птахів). Деякі інші методи включають використання сітки, плаваючого рядного покриття або приманки сови. Якщо ви йдете з приманкою, не забудьте час від часу переміщати її, щоб птахи не звикли до її присутності.
Хвороби
Антракноз це неприємна грибкова інфекція, яка вражає плоди і листя. Згодом з нього виділяються помаранчеві спори, які заражають інші рослини. Ці спори поширюються водою, тому завжди поливайте біля коріння, а не над головою. Антракноз може існувати в грунті 9 місяців, тому хворі рослини негайно видаляйте і деякий час там нічого не садіть. Фунгіцид може допомогти в боротьбі з хворобою, тому додайте трохи сусідніх рослин.
Кутаста плямистість листя викликає просочені водою ураження та хлороз на листках. Якщо його не лікувати, це може різко вплинути на врожайність і якість плодів. Запобігайте цьому, очищаючи ґрунт від мертвих рослин. Існуючі інфекції слід обробити мідним фунгіцидом.
Шкіряна гниль настільки несмачно, як це звучить. Утворює коричневі плями на ягодах на будь-якій стадії розвитку. Це захворювання швидко поширюється, тому видаляйте хворі ягоди якомога швидше. Ключ до запобігання гнилі — забезпечити хорошу аерацію на грядці полуниці. Вирощуйте альпійські ягоди принаймні на відстані кількох дюймів одна від одної та не поливайте. Якщо хвороба переважає, використовуйте фунгіцид, щоб взяти її під контроль.
Питання що часто задаються
Питання: чи смакує альпійська полуниця?
A: Абсолютно! Фрукт може бути маленьким, але він має солодкий смак. Якщо ви шукаєте щось справді інше, то є альпійська полуниця кремового кольору, яка на смак нагадує ананас!
З: Чи повертається альпійська полуниця щороку?
A: Так. Коли спочатку посаджені навесні, вони перейдуть у стан спокою протягом зими. Ви побачите, що вони краще плодоносять у другому вегетаційному сезоні, ніж у першому.
З: Чи потрібне альпійській полуниці повне сонце?
A: Ідеально багато світла, але листя можна спалити, тому будьте обережні. Цей ґрунтовий покрив повинен так само добре врожати, коли росте в частковому освітленні або навіть у невеликій тіні.