Квіти

Декоративна калина – сорти, обрізка та догляд

Декоративна калина – сорти, обрізка та догляд 1


 

У XVIII столітті декоративна калина царювала в європейських та російських садах, суперничаючи з трояндами. І ось через півстоліття забуття цей прекрасний і невибагливий чагарник повертається у ландшафтний дизайн. А у вашому саду вже росте декоративна калина?

Калина бульденеж та калина складчаста – у чому різниця?

Сорти калини бульденеж вивели у Франції, де завжди цінувалися вишукана паркова архітектура і рослини їй під стать. Бульденіж весь травень і червень, а доросла – і в серпні буквально посипана великими цілковито круглими суцвіттями, схожими на снігові кулі, що і відображено в назві цієї групи сортів. Купити калину бульденеж – велика удача та мрія багатьох садівників. А в інтернет-магазині «Беккер» вона є! Причому найпопулярніший сорт бульденежів – Калина Розеум.

За розкішний і дуже незвичайний зовнішній вигляд бульденежі розплатилися стерильністю – їхні квітки не мають маточок, запаху і не утворюють плодів. Можливо, через відсутність насіннєвого матеріалу бульденежі надовго випали з поля зору садівників та ландшафтних дизайнерів. Хоча ще наші бабусі пам'ятали, що бульденеж без проблем розмножується живцями та відведеннями.

Калина складчаста або японська – група азіатських сортів, що відрізняються різноманітністю забарвлення великих суцвіть, зібраних у великі плоскі щитки. Узагальнюючу назву – складчаста – японська калина отримала за незвичайне гофроване листя, яке ніби прилаштоване на центральну жилку, як тканину на нитку.

У складчастої калини декоративно все:

  • листя, яке в залежності від сорту може бути пурпуровим весь сезон, як у Пінк Бьюті, або змінювати забарвлення з зеленим до бордовим і навіть фіолетовим;
  • суцвіття, які поступово розпускаються від країв до центру, утворюючи химерні ажурні композиції, як знаменита Саржента;
  • ягоди, які набирають колір до чорного через червоний, синій та фіолетовий – і у такому вигляді йдуть під зиму.
Що нового:  Клумба із багаторічників безперервного цвітіння

Посадка та догляд за декоративною калиною

Калина невибаглива і добре росте на будь-яких садових ґрунтах, включаючи вологі з високим рівнем ґрунтових вод, тому що воду любить навіть більше, ніж сонце та добрива.

Всі сорти калини мають високу морозостійкість, чудово піддаються формуванню у вигляді куща або штамба. Останнє особливо підходить бульденежам – у королівських садах та парках чагарник вирощували саме у такій формі.

Декоративна калина – сорти, обрізка та догляд 2

Для посадки можна вибрати місце на сонці або півтіні. У посадкову яму розміром 60х60 см додають відро перегною та 2 склянки золи. При посадці саджанець заглиблюють на 4-5 сантиметрів нижче за рівень ґрунту. Через 2-3 роки надземну частину можна радикально обрізати до третьої бруньки від землі, якщо хочеться сформувати пишний кущ, або вкоротити на третину зверху, якщо формуватиметься штамб.

Догляд за калиною зводиться до поливу кожні 2 тижні і формує літню обрізку. Деякі сорти, наприклад, пірамідальний Кіліманджаро, взагалі не потребують обрізки.

Загальновідома проблема всіх сортів калини в тому, що їх просто любить попелиця – чагарник у саду стає першою жертвою цих паразитів. Тому запасіть відповідний інсектицид – він точно знадобиться, якщо хочете зберегти розкішне декоративне листя до зими.

Декоративна калина у ландшафтному дизайні

Уявіть собі чагарник або штамбове дерево з круглою кроною, яке навесні протягом майже двох місяців усипане білими шапками суцвіть, як гортензія, а восени схоже на полум'яне багаття або бордову західну хмару.

Уявили? Тепер помістіть об'єкт у центр газону як солітер або в змішаний міксбордер як акцентну або опорну рослину. Це і буде традиційне місце декоративної калини у ландшафтному дизайні.

Декоративна калина – сорти, обрізка та догляд 3

Хоча способів прикрасити простір за допомогою калини безліч – живоплоти, пристінні посадки, напівтінисті кутки саду, де раніше жили тільки хости. Історія ландшафтного дизайну зберігає приклади садибних та палацових садів, які повністю складалися лише зі штамбових бульдонежів та різнокольорових японських красунь.

Що нового:  Пенстемон шиповий: як виростити бородачого язика

А куди ви посадили чи плануєте посадити декоративну калину? Обов'язково поділіться у коментарях.

0 0 голосів
Рейтинг статті


Про автора

Avatar of редакція

Редакція

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі