Останній місяць весни в повному розпалі, садівники по горло завантажені роботою, турботою про культурні рослини, доглядом за розсадою, а тут ще квіти. У багатьох не вистачає площ для вирощування розсади квітів, а краси ділянці хочеться. Не все так погано – багато квітучих рослин можна висаджувати насінням прямо в ґрунт.
Які квіти садити у квітні у відкритий ґрунт
Нині настає благодатний час для оформлення саду квітниками. Багаторічні ранньоквітучі рослини починають бурхливо рости, випускаючи бутони. Це і тюльпани, і проліск, і нарциси з гіацинтами. Крихітки крокуси здебільшого вже відцвіли, та й вік нарцисово-тюльпанової пишності недовгий. Саме час подумати про літники, які цвітуть більш тривалий час. Але спочатку необхідно розбити зручні клумби.
Декілька правил з влаштування клумб
Для квітника варто вибрати відкрите сонячне місце, бажано захищене від вітру. Клумби повинні бути влаштовані так, щоб з будь-якої точки саду була доступна погляду їхня краса, у рідкісному випадку їх влаштовують біля будівель або підпірних стінок із фактурного каменю.
Алгоритм робіт з влаштування клумб:
-
Перекопування землі – її проводять від 2 до 3 разів, прибираючи каміння, сміття, коріння загиблих рослин та багаторічні бур'яни. При перекопуванні ґрунту відбувається насичення киснем, що благотворно позначиться на схожості насіння, а сходи квітів будуть міцними та здоровими.
-
Прогрів ґрунту перед посівом – необхідний при затяжній весні. Скопану землю на 2-3 доби вкривають матеріалом, що утеплює.
-
Полив проводиться при тривалій відсутності опадів. Необхідність поливу визначається візуально, якщо грунт на глибині 3-5 см сухий і сипкий. Підготовлену клумбу поливають одноразово, вода має вбратися в землю за 15 хвилин.
-
Посів – проводять у заздалегідь підготовлені борозни, які роблять кілочком або ціпком. Їх не можна робити надто глибоким – дрібне насіння не зможе прорости. Оптимальна глибина борозенки для посіву насіння – від 0,5 до 1,5 см. Відстань між насінням вказує виробник на пакеті – намагайтеся дотримуватися цих рекомендацій.
-
Полив після посадки – не проводиться, якщо попередньо ґрунт був пролитий. Якщо висадку насіння проводили в ґрунт природної вологості, зверху слід зволожити клумбу з розпилювача.
Для кращого проростання насіння у перші дні можна накрити клумбу плівкою. Якщо вночі дуже холодно, посадки утеплюють плівковими матеріалами, знімаючи укриття щоранку.
Асортимент квітів для посіву у відкритий ґрунт з квітня по травень
У квітні-травні можна садити в клумби багаторічні квіти без розсади, в перший рік їх цвітіння не настане, але вже наступного сезону міцні адаптовані до клімату рослини прикрасять ландшафт саду своїми красивими квітами.
Важливо! Щоб отримати здорові та гармонійно розвинені багаторічники слід дотримуватись агротехніки їх вирощування, забезпечуючи сіянцям потрібне освітлення, своєчасний полив, підходящий за складом ґрунт.
У квітні та травні легко перенесуть нестабільну температурну різницю в денний та нічний час такі рослини, які не бояться холоду. З другої половини травня у відкритий ґрунт можна висаджувати:
-
Аквілегія (водозбір, орлик) – це холодостійкий дворічник або однорічник, що переносить навіть посів під зиму. Ефектні кущі з кучерявим листям та витонченими квітами на голих довгих квітконосах. Кожна квітка може бути пофарбована в різні кольори, зазвичай у два тони, але форма квітки має обов'язковий атрибут – кокетливий шпорець. Добре розмножується самосівом.
-
Кореопсис – яскраві квіти у шарлахово-жовтій гамі щедро розпускаються на високих кущах. Рослина легко перезапилюється, щедро сходить з опалого і перезимованого насіння, вражаючи новими забарвленнями.
-
Резеда – непомітна садова рослина, стійка до прохолодної погоди, однорічник з одурманюючим ароматом. Навіть один кущ резеди, що сховався на клумбі, видасть свою присутність приємним пахощами.
-
Декоративна капуста – фантастично красива рослина, вся краса якої розкривається з початком осені.
-
Волошка – прекрасна невибаглива квітка, яка стійко переносить спартанські умови вирощування, чудово розмножується самосівом, прикрашає найнезручніші місця (біля парканів та огорож, у складі мавританського газону).
Відмінно сходять із насіння при посіві у квітні та травні ешшольція (каліфорнійський мак); льон декоративний; календула; іберіс; адоніс; матіолу; однорічні види рудбекії; космея, запашний горошок; лаватера; годеція; диморфотека та інші види.
Які квіти можна посадити у травні у відкритий ґрунт
У травні температура повітря підвищується, а земля прогрівається на достатню глибину – це означає, що настав час сіяти теплолюбні однорічні та багаторічні культури прямо в грядку. Деякі сорти декоративних квітів дуже погано переносять пересадку, тому вирощування розсади може закінчитися травмами сіянців під час висадки в клумби, а іноді і загибеллю рослин. Час втрачено дарма, насіння витрачено, а кінцевої мети не досягнуто. Дуже погано переносять пересадку шток-троянди та циннії, при цьому вони є теплолюбними рослинами і можуть бути посіяні у відкритий ґрунт лише у теплу пору року.
Однорічні квіти без розсади можна виростити одразу на садових грядках, але попередньо потрібно провести скоплення ґрунту та розборонувати поверхню клумби.
Асортимент садових квітів для посадки у клумби у травні
Теплолюбні сухоцвіти можна посіяти відразу у відкритий ґрунт, краще зробити це у другій половині травня. До таких сухоцвітів відноситься однорічна та багаторічна гіпсофіла; нігела (чорнушка в зелені); геліхризум; аммобіум; амарант.
Однорічну астру можна вирощувати трьома способами:
-
Сіяти під зиму.
-
Вирощувати через розсаду.
-
Висаджувати насіння в ґрунт у травні.
Айстра, висаджена на розсаду за будь-яких несприятливих умов уражається грибковими захворюваннями. При посіві насіння айстри в клумби відкритого ґрунту, сіянці швидко наздоганяють рослини з розсади, ростуть міцними та здоровими. Що не кажи, а повітря та сонце творять дива.
У середині травня можна сіяти в клумби однорічні жоржини та дельфініуми, іпомею, настурцію, кларкію, портулак.
Окремо хочеться сказати про петунію. Звичайні сорти в південних районах відмінно сходять самосівом, чудово розвиваються з насіння, а ось рідкісні види краще все ж таки вирощувати через розсаду – шкода втратити дрібне насіння, яке в колбочки фасують по 3-5 штук, у широкій садовій клумбі.
Не встигли виростити розсаду – не переживайте, не все втрачено, сійте просто в клумби.