Ягоди годжі — це дуже життєрадісні яскраво-червоні фрукти, які містять величезну кількість поживних властивостей, чудових для вашого здоров’я! Збагачений вітамінами A, C, E, B1, B2, B6, а також антиоксидантами, цей маленький фрукт робить багато роботи, незважаючи на те, як мало їжі! Нещодавно здобувши популярність, все більше людей прагнуть додати рослину ягоди годжі у свій сад.
Цей терпкий, але поживний фрукт росте на кущах гілках, які кмітливий садівник міг би обрізати на дерева. Він виробляє красиву маленьку фіолетову квітку, яка звисає з кінцівок і приваблює бджіл. Після запилення він виростає у світло-зелений плід, який згодом стає яскраво-помаранчевим, а потім темно-червоним соковитим.
Спочатку поширений у Китаї, зараз його вирощують у всьому світі в зонах 3-10. Зимостійка рослина, яка може витримувати температуру аж до -15 градусів після того, як вона виросла, стане чудовим доповненням до будь-якої присадибної ділянки чи невеликої зеленої ділянки.
Хороші продукти на Amazon для вирощування ягід годжі:
- Neem Bliss 100% олія німу холодного віджиму
- Безпечне фірмове мило від комах
- Ботанічний інсектицид PyGanic
- Сірчаний фунгіцид бонід
- Рідкий мідний фунгіцид Southern Ag
Короткий посібник з догляду
Загальні назви | Ягоди годжі, вовчі ягоди, шипшина китайська, шлюбна лоза |
Наукова назва | Lycium barbarum L. var barbarum; Lycium chinense mill var. chinense |
Дні до збору врожаю | 2-3 роки |
світло | Повне сонце |
вода: | 1/2 дюйма на тиждень. Уникайте мокрих ніг. |
грунт | Суглинистий або піщаний, добре дренований ґрунт; багата родючість |
Добриво | NPK добриво з високим вмістом азоту |
Шкідники | попелиці; павутинний кліщ |
Хвороби | Борошниста роса |
Усе про рослину ягід годжі
Ягоди годжі, відомі під ботанічними назвами Lycium barbarum L. var barbarum або Lycium chinense mill var. Chinense — це маленький кислий фрукт, який багато хто вважає суперпродуктом. Представник родини пасльонових, тієї ж родини, що й помідори, походить з Китаю. Їдять лише ягоди цього високого довгоногого куща, але його можна використовувати як декоративне доповнення до саду або як живопліт. Він дає довгі гілки з маленькими тонкими листочками, фіолетовими квітами та маленькими яскраво-червоними плодами, які звисають на кінцівках, як дзвіночки.
Ця багаторічна рослина, відома під багатьма назвами – від вовчої ягоди до шипшини китайської, шлюбної лози тощо, потребує кількох років, перш ніж дати перші ягоди. Ви можете прискорити процес, посадивши зрілу ягоду годжі, придбану в місцевому розпліднику, і зачекайте лише один вегетаційний період. Якщо почати з насіння, цій рослині може знадобитися до трьох років, щоб отримати ваш перший урожай ягід годжі.
Одного разу ця рослина досить морозостійка і справді може переносити температуру до -15 градусів. Як тільки настане літо, ця купа палиць оживе! Чудові фіолетові квіти з’являються наприкінці весни та на початку літа і швидко запилюються, перетворюючись на зростаючі зелені ягоди. Пізніше влітку плоди набувають яскраво-червоний колір і готові до збору.
Слідкуйте за своїми рослинами: цей сильний і довгоногий кущ може бути інвазивним, оскільки коріння може випускати присоски, щоб розширити своє володіння. Насіння дуже легко проростає і проростає, утворюючи дикий гай гілок, які потрібно добре обрізати щороку, щоб пропускати світло та підтримувати рослини ягід годжі в зручних умовах.
Хоча ягода годжі може стати досить великою, її все одно можна вирощувати в контейнерах, якщо вони достатньо широкі та глибокі. Спробуйте вибрати горщик не менше 24 дюймів у поперечнику та 24 дюйми глибиною. Це чудовий варіант, особливо якщо у вас погано дренований ґрунт.
Посадка
Вирощуючи ягоди годжі з насіння, плануйте посадити насіння навесні, але зачекайте цілий рік, перш ніж висаджувати їх на постійне місце проживання. У молодості ці паростки потрібно оберігати від будь-яких заморозків, які їх дорослі однолітки легко переносять.
Якщо ви пересаджуєте дворічне рослина з голим коренем, постарайтеся закопати його в землю в кінці весни. Перед пересадкою замочіть коріння принаймні на годину, перш ніж помістити його в яму, яка вдвічі більша за кореневу кульку, яка була змінена компостом або перепрілим гноєм. Якщо ви садите кілька ягід годжі з голим коренем, спробуйте розташувати їх на відстані 3-5 футів одна від одної в ряди на відстані 6-8 футів одна від одної. Пам’ятайте, що ягода годжі стає досить кущистою рослиною!
Якщо ваш ґрунт має проблеми з дренажем, зараз настав час викопати більшу частину навколишнього бруду та змішати поправку, як-от вермикуліт, для покращення пористості.
Догляд за рослиною ягід годжі
Ягоди годжі, якщо їх залишити напризволяще, можуть легко перетворитися на зарості довгих веретеноподібних кінцівок. Кілька порад і хитрощів допоможуть підтримувати їх в управлінні та приносити більші врожаї на регулярній основі. Незважаючи на те, що ці ягоди можна вирощувати в зонах 3-10, вони підійдуть майже для будь-якого саду і при правильному догляді плодоноситимуться до 15 років.
Сонце і температура
Знайдіть гарне та сонячне місце у своєму саду, яке назавжди стане домівкою для ваших ягід годжі. При посадці подумайте про те, наскільки великим стане повнорозмірний кущ, і переконайтеся, що навіть у повному розмірі на нього буде повне сонце, він страждає навіть у півтіні.
Добре вкорінену рослину не потрібно буде переміщати, коли настане зима, якщо ви не перебуваєте десь, де температура опускається нижче -15 градусів. Однак у перший рік молодої рослини тримайте ягоду годжі подалі від будь-яких морозів і занесіть її всередину, поки весняні температури не повернуться або не забезпечте захист на зиму. Навпаки, якщо ви живете в районі, де температура перевищує 100 градусів, накрийтеся тканиною для тіні, коли температура досягне такої високої температури.
Вода і вологість
Ягоди годжі є дуже посухостійкими рослинами після того, як добре закріпилися. У перші роки слідкуйте за вологістю ґрунту, щоб земля навколо нього не пересихала. Однак у наступні роки ця рослина потребує відносно мало води. Час від часу повільний, глибокий полив із замочувального шланга або крапельного шланга є достатньою вологою для цієї рослини.
Поливайте один дюйм води кожні два тижні протягом літніх місяців і стежте за рівнем вологості ґрунту за допомогою тесту пальцем. Протягом інших місяців, якщо тест пальцем не виявиться повністю сухим, ваші ягоди годжі більше не потребуватимуть води.
грунт
Рослини ягід годжі не дуже вимогливі до своїх потреб у ґрунті. Вони здатні адаптуватися до більшості ґрунтів, якщо у них не з’являться «мокрі ноги». Уникайте надмірного поливу та переконайтеся, що ви садите його в добре дренований ґрунт.
Якщо ви вирощуєте годжі в контейнері, орієнтуйтеся на суглинистий або піщаний ґрунт з pH 6,5-7,5. Однак якщо він має хороший дренаж, ви повинні бути на правильному шляху.
Єдиний елемент, який не переносять ягоди годжі, – це солоність. Якщо ви садите рослини поблизу океану або в районі з високим вмістом солі в ґрунті, ви можете спробувати вирощувати в контейнерах із землею з інших місць, а не в землі. Коріння годжі страждають при контакті з солоністю.
Внесення добрив
Хоча ягоди годжі не потребують великої кількості рослинної їжі, додайте азот принаймні двічі протягом вегетаційного періоду, в ідеалі під час фази цвітіння та плодоношення рослин. Крім того, додайте 2 дюйми компосту або мульчі навколо основи рослини після того, як воно дасть плоди. З ягодами годжі краще менше. Цей витривалий виробник має глибокий стрижневий корінь, який з часом витягне велику частину того, що йому потрібно, із ґрунту, на якому він посаджений.
Обрізка
Якщо залишити самі по собі, ягоди годжі дадуть довгі гілки до 12 футів заввишки та перетворяться на зарості, які важко збирати. Щоб перетворити свій кущ годжі на щось зручне для управління нарівні з іншими плодовими деревами, вам потрібно буде обрізати ягоди годжі щороку. Переваги обрізки зроблять ваші свіжі ягоди годжі доступними під час збору врожаю, а також сприятимуть зростанню кущів. Його навіть можна обрізати у формі дерев. Оскільки ваш годжі не любить багато тіні, обрізка також відкриває кущ для більшої кількості сонячного світла, що ще більше заохочує до більшого врожаю.
Обрізка ягід годжі не є точною наукою, і її можна налаштувати для кожного окремого саду. Дві головні цілі обрізки — зберегти гілки куща годжі досить короткими, щоб вони були в межах досяжності, і стимулювати бічні плодоносні стебла. Для цього відріжте будь-які кінцівки, довжина яких перевищує 6 футів. Крім того, обріжте гілки, які блокують світло, щоб забезпечити максимальне проникнення світла в листя. Видаліть мертві та пошкоджені кінцівки, а також будь-які присоски, що ростуть там, де вам не потрібен майбутній кущ.
Розмноження
Є два способи додати рослину годжі у ваш сад. Є можливість виростити ягоди годжі з насіння. Ви також можете додати у свій сад 1-2-річний голий корінь. Початок із насіння швидше за все призведе до врожаю через 2-3 роки. Якщо додати голий корінь, ви можете побачити урожай під час першої осені після посадки.
Якщо ви вирощуєте з насіння, помістіть насіння на глибину 1/8 дюйма в грунт для горщиків або початкову суміш для насіння та зберігайте в теплому та сонячному місці. Ви можете пророщувати та вирощувати свої рослини під освітленням протягом перших 6-9 місяців. Насіння проростає відносно швидко, і його потрібно підтримувати рівномірно вологим. Майте на увазі, що якщо ви вирощуєте з насіння, у насінні є певна мінливість, і ви можете виявити незначні відмінності у своїх рослинах.
Збирання та зберігання
Ягоди годжі ніжні і легко подрібнюються. Якби вони не були такими корисними для нашого здоров’я, ми б не вирощували їх інакше! Оскільки вони швидко псуються, спробуйте знати, як ви будете використовувати цю їжу, перш ніж збирати її.
збирання врожаю
Ці ягоди повільно дозрівають протягом довгого літа, спочатку вони світло-зелені, стають помаранчевими, а потім темно-червоними. Коли ягоди стають насичено-червоного кольору, ви знаєте, що пора їх збирати! Однак не дивуйтеся, коли ягоди виявляться кислими або терпкими. Саме такими вони мають бути на смак. Хоча терпкість може здатися дивною, враховуючи популярність цих ягід, пам’ятайте, що ці ягоди корисні для здоров’я.
Щоб зібрати, обережно зірвіть пальцями ягоду з куща. Уникайте використання будь-яких інструментів, які б зривали кілька одночасно, оскільки це може пошкодити плід. Після збору врожаю додайте органічну мульчу, яка почне розкладатися та додаватиме поживні речовини до навколишнього ґрунту.
Зберігання
Більшість ягід годжі, які продаються в Сполучених Штатах, продаються в сушеному вигляді через те, наскільки вони ніжні й крихкі у свіжому вигляді. Їх часто імпортують і продають на азіатських ринках. Відносно легко висушити або зневоднити ягоди для тривалого зберігання.
Однак приготування соку стає все більш популярним, і деякі люди вирощують годі лише заради соку. Багато поживних речовин, які містяться в ягодах, можна вичавити та вживати у вигляді соку. Спробуйте заморозити сік, якщо ви вичавлюєте велику кількість соку за раз. Може бути корисно додати інший солодший інгредієнт, щоб замаскувати або принаймні компенсувати терпкість ягід годжі.
Витяг насіння
Витягти насіння з ягід годжі досить легко. Або почніть із сушених ягід, або почекайте, поки ваші ягоди висохнуть. Обережно розріжте його і пальцями покатайте крихітні насіння з фрукта на тарілку. Потім ці насіння можна зберігати або пророщувати.
Вирішення проблем
Рослини годжі є досить легкою культурою для вирощування, і вони не страждають від багатьох хвороб. Їхні найбільші проблеми виникають через нерівномірний полив або дні, коли температура коливається понад 100 градусів.
Зростаючі проблеми
Ягоди годжі чутливі до занадто багато вологи і є посухостійкими виробниками. З цими рослинами менше означає краще! Щоб переконатися, що необхідна кількість вологи потрапляє до коріння, спробуйте встромити палець у землю навколо основи рослини та намацати вологу. Якщо вологий ґрунт легко прилипає до вашого пальця, це означає, що вологи забагато, і на ягоду може вплинути проблема, яка називається гниллю кінців цвітіння.
Шкідники
Мурахи і попелиці часто з’являтиметься на ваших рослинах ягід годжі. Вони можуть пошкодити листя та перенести хвороби. Їх можна обмити шлангом або вбити піретрином. Крім того, для мурашок спробуйте залишити мурашині пастки навколо основи гілок, щоб вони не вторглися.
Павутинний кліщ нападають на листя та змушують їх опадати. Якщо це станеться занадто рано в сезон, це може зашкодити росту ягід. Застосуйте інсектицидне мило або олію німу до того, як зараження розростеться, і стежте за його повторною появою.
Хвороби
Борошниста роса є основною хворобою, яку ви можете виявити, що атакує ваші рослини. Ця хвороба проявляється у вигляді плівки білого порошку на листках, кінцівках і плодах. Оскільки ця хвороба розвивається в тіні, ефективна обрізка може запобігти цьому. Однак якщо він з’явився, спробуйте обприскати розчином сірки, щоб знищити це грибкове захворювання. Олія звичайного німу може діяти як профілактичний засіб.
Питання що часто задаються
Питання: скільки часу потрібно для плодоношення ягоди годжі?
A: Якщо ви вирощуєте з насіння, ви отримаєте свій перший урожай плодів через два роки, з більшим урожаєм після третього року. Якщо ви вирощуєте рослину з голим коренем, ви побачите врожай, можливо, протягом першого вегетаційного періоду.
З: Чи можна вирощувати ягоди годжі у Великобританії?
A: Так. Ягоди годжі ростуть у кожній зоні вирощування Великобританії.
З: Чи поширюються рослини ягід годжі?
A: Рослини ягід годжі поширюються через кореневі нащадки, укорінення на кінчиках і через скидання насіння. Відомо, що вони активно ростуть і захоплюють навколишні відкриті території.