Розмарин — культова посухостійка трава, яка настільки ж красива, як і ароматна. У зонах стійкості 7-11 розмарин є надійним багаторічником, якому не потрібно багато, щоб процвітати.
Ця рослина не проти бідних ґрунтів, низької родючості та посухи. Однак він дещо вимогливіший до сонячного світла.
Якщо ви намагаєтеся з’ясувати, де посадити розмарин у своєму саду, ось усе, що вам потрібно знати про його уподобання до світла.
Швидка відповідь
Розмарин є уродженцем Середземномор’я, який любить яскраве сонце та тепло. Ти повинен висаджуйте його в зоні, щонайменше 6 годин прямого сонячного світла щодня і дуже добре дренований низькородючий ґрунт. Цей багаторічний чагарник потребує достатньої кількості світла для свого росту. Хоча розмарин може переносити деяку тінь, він не буде там процвітати. Розмарин росте повільніше в тінистих умовах і може навіть загинути через відсутність сонячного світла.
Детальна відповідь
Розмарин — це родом із Середземномор’я, який любить сонце і процвітає в кам’янистих садах поряд із лавандою, чебрецем і шавлією. Він не може розвиватися на повну силу без прямого сонячного світла. Ми говоримо про це у відео нижче приблизно на 1:19.
Важливо зберігати розмарин у місці, де він не буде затінений деревами чи будівлями. Рослину також можна вирощувати в приміщенні в контейнері, якщо вона отримує яскраве пряме світло з вікна, що виходить на південь. Лише в наджаркому південному кліматі варто подумати про те, щоб трохи затінити розмарин.
Давайте розберемося, чому розмарину потрібно так багато сонця і як забезпечити йому достатньо світла, якого він жадає.
Сонячне світло та аромат
Землистий, схожий на шавлію аромат розмарину походить від летких ефірних олій (терпенів) рослини. Ці олії утворюються в структурах листя, які називаються трихомами. Рослини природно виробляють більше трихом, коли вони мають більше світла. По суті, більше сонячного світла означає більш сильний запах куща розмарину!
Це дослідження показало, що розмарин виробляє ефірні олії з чудовим запахом, які допомагають захистити себе від ультрафіолетового випромінювання та відлякувати шкідників від поїдання листя.
Це означає, що розмарин природним чином виробляє більше ароматних олій, якщо піддаватися максимальному освітленню. Захисні олії розмарину пояснюють, чому рослина може витримати інтенсивне літнє сонячне світло на відкритих схилах Середземного моря.
Єдине застереження тут полягає в тому, що рослина виробляє менше летких олій у сильну спеку. Розмарин може втратити свій аромат при надвисоких температурах, які постійно перевищують 95°F. Ось чому висаджувати в прохолодній плямистій тіні рекомендується лише в найжаркішому південному кліматі.
Коли Розмарин не отримує достатньо сонячного світла
Найщасливіші кущі розмарину гріються на сонці протягом усього дня. Коли розмарин не отримує достатньо світла, йому не вистачає сили та аромату. У сильній тіні рослина може зовсім загинути.
Найпомітніші ознаки того, що вашому розмарину потрібно більше світла, включають наступне:
Низька енергія та затримка росту | Як і всі рослини, розмарин потребує світла для здійснення фотосинтезу. Фотосинтез – це те, як чагарник виробляє енергію та цукор, необхідні для росту. Розмарин може вирости до 4 футів у висоту і в ширину, але при слабкому освітленні рослина часто залишається маленькою і жалюгідною. Сповільнене зростання є вірною ознакою того, що ваш розмарин не отримує достатньо сонячного світла. |
Відсутність аромату | Більшість людей вирощують розмарин через його чудовий аромат і смак, але рослина швидко втрачає свій характерний запах, коли на нього не вистачає сонячного світла. Мінімум 6-8 годин ультрафіолетового світла на день забезпечує максимально ароматний розмарин. Інші причини слабкого запаху включають занадто багато добрив або занадто багато води. |
Бліде або жовтіє листя | Рослини розмарину відомі своїм глибоким вічнозеленим кольором. Цей насичений відтінок походить від високої концентрації хлорофілу в голках розмарину. Коли рослина не отримує достатньо сонця, їй важко виробляти хлорофіл, що призводить до загального блідого або жовтого вигляду. Пожовтіння також може бути викликане надмірним поливом або надмірним внесенням добрив. |
Довгоногого зростання | Коли рослини розмарину починають виробляти тонкі гнучкі стебла, це ознака того, що вони тягнуться до сонця. Це особливо часто зустрічається у рослин розмарину, вирощених у контейнерах, взимку. Регулярне обрізання може допомогти вирішити цю проблему, але воно не вирішить першопричину слабкого освітлення. |
Усунення дефіциту світла
Якщо у вас є сумна рослина розмарину, якій потрібно більше світла, вам не потрібно викидати її і починати все спочатку! Ці живучі трави охоче пересаджуються на нові місця й можуть миттєво відновитися. Коли ви пересаджуєте розмарин у більш освітлене місце, це також чудова можливість вирішити будь-які проблеми з ґрунтом або водою, які має рослина.
Врятуйте вмираючий розмарин, пересадивши його:
- Використовуйте лопату, щоб викопати по колу кореневу кульку рослини.
- Слідкуйте за тим, щоб не пошкодити коріння.
- Створіть коло приблизно на 1 фут від основи стебла розмарину.
- Обережно підніміть рослину з землі (або контейнера).
- Покладіть його на брезент, поки ви готуєте нове місце для посадки.
- Не залишайте оголені коріння надовго під сонячними променями.
- Перемістіть розмарин у місце, яке отримує щонайменше 6-8 годин сонця в день.
- Якщо грунт перезволожена або містить багато глини, додайте в неї пісок або вермикуліт.
- Викопайте яму розміром приблизно в 1,5 рази більше кореневої грудки.
- Опустіть рослину розмарину в нову яму.
- Засипте так, щоб коріння не виступали на поверхню.
- Переконайтеся, що ви не насипаєте ґрунт біля основи стебла.
- Помістіть тонкий шматок рядкового покриття на кущ розмарину.
- Це допоможе йому звикнути до більш яскравого світла.
- Через тиждень зніміть кришку рядків.
- Забезпечте щедрий полив один або два рази на тиждень, поки рослина не звикне.
- Спочатку він може виглядати жовтим або шокованим від трансплантації.
- Рослина має відновитися протягом 2-3 тижнів у нових більш сонячних умовах.
У північному кліматі забезпечте максимум сонця
Розмарин є ніжною багаторічною рослиною, але все ще виживає в багатьох північних садах. Через те, що взимку сонячне світло знаходиться на півночі, особливо важливо висаджувати розмарин на широкому відкритому місці. Тінь від дерев, великих кущів або вашого будинку може різко знизити потенціал росту розмарину.
Якщо ви живете в дощовій місцевості, наприклад, на північному заході Тихого океану, повний вплив сонячного світла ще важливіший для виживання розмарину взимку.
Виберіть крайню південну ділянку, де чагарник не страждатиме від тіні. Посадка розмарину на відкритій ділянці позбавить вас від багатьох головних болів пізніше, тому що це також зменшить ризик захворювання листя.
У південному кліматі створіть післяобідню тінь
Єдиний клімат, де ми рекомендуємо затіняти розмарин, це зони стійкості 10 і 11. Розмарин не заперечує від спекотного літнього сонця, але цінує деяку тінь після обіду в таких районах, як південний захід і південний схід.
Крапчаста післяобідня тінь гарантує, що рослина не буде обпалене інтенсивним пустельним або тропічним літом. Ця трава напрочуд міцна у спеку та посуху цих місцевостей. Однак він цінує тіньовий відпочинок у найспекотніших регіонах. Це гарантує, що ваш розмарин усе ще пахне та чудово виглядатиме в саду.
Чи може розмарин рости при слабкому освітленні?
У той час як розмарин буде рости повільніше в тіні, він терпить слабке освітлення з 4-6 годинами прямого сонячного світла. У північному кліматі крапчаста або півтінь може зменшити аромат і силу розмарину.
Але в найспекотнішому кліматі, наприклад на південному заході чи південному сході Сполучених Штатів, розмарин часто має захист від різкого сонячного світла та спеки.
Заключні думки
Розмарин — надзвичайно міцна рослина, але вона страждає в умовах слабкого освітлення. Якщо ви дасте розмарину сонячне світло та добре дренований ґрунт, яких він жадає, він буде давати ароматне листя та квіти протягом багатьох років.