Якщо ви любите лимонні трави у своїх салатах і стравах, вам варто подумати про те, щоб додати щавель у свій сад! Його легко вирощувати, і він чудово пасуватиме до вашого трав’яного саду або поруч зі шпинатом.
У кулінарії часто використовують два основних види щавлю: Rumex acetosa (щавель городній) і Rumex scutatus (щавель французький). З них можна приготувати суп із щавлю, салат або з іншою зеленню та овочами. Якщо ви з ним не знайомі, він готується так само, як шпинат, ревінь або мангольд.
У правильному кліматі щавель може стати бур’янистим, але його слід легко контролювати, якщо вирощувати його в саду або в контейнері. Ви навіть можете вирощувати його вдома цілий рік. Давайте подивимося, як виростити цю пікантну траву!
Короткий посібник з догляду
Загальні назви | Щавель, щавель городній, щавель зелений, щавель червоний жилковий, щавель вузьколистий, щавель шпинатний, щавель французький |
Наукова назва | Rumex acetosa, Rumex scutatus |
Дні до збору врожаю | 35 днів для молодого листя, 60 днів для зрілого листя |
світло | Повне сонце, півтінь |
вода | Підтримуйте ґрунт вологим принаймні 1 дюйм на тиждень |
грунт | Середній, слабокислий, добре дренуючий |
Добриво | Органіка або збалансоване добриво |
Шкідники | Попелиці, личинки метеликів і молі, слимаки, равлики |
Хвороби | Борошниста роса, коренева гниль |
Все про рослину щавель
Щавель, який також називають щавлем, поширений у більшості частин Європи та частини Азії, але тепер його можна знайти по всій Північній Америці та в багатьох садах. У природі росте у вологих умовах, наприклад у лісах або на луках біля струмків.
У природі щавель часто вважають бур’яном, оскільки він може бути трохи агресивним. Це багаторічна рослина, яка росте в скупченнях, і з кожним роком ці скупчення можуть збільшуватися.
Rumex acetosa – найпоширеніший сорт щавлю, який використовується в кулінарії. Він має кислуватий смак, що нагадує цедру лимона, тому він додасть цитрусового смаку вашій страві.
щавель французький (Rumex scutatus) є ще одним поширеним різновидом, якому іноді віддають перевагу, оскільки кислий смак більш скромний, ніж R. acetosa. Молоде листя щавлю краще вживати в їжу, тому що воно має найбільший смак, а зріле листя більш м’яке і не таке ніжне.
Щавель отримує цитрусові відтінки від щавлевої кислоти, яку насправді небезпечно споживати у великих кількостях. Однак звичайний і французький щавель мають меншу кількість щавлевої кислоти, тому їх безпечніше вживати.
Їсти в сирому вигляді безпечно, але приготування стане ще безпечнішим. Є деякі сорти, які не використовуються в кулінарії (R. crispus і R. acetosella), тому що їхній рівень щавлевої кислоти занадто високий для безпечного споживання.
Рослини щавлю є рідними для всієї Європи та Азії, і вони натуралізовані в багатьох інших частинах світу.
Залежно від виду, місця розташування та пов’язаного з ним зовнішнього вигляду загальні назви щавлю включають садовий щавель, зелений щавель, червоножилковий щавель, вузьколистий щавель, шпинатний щавель, французький щавель, звичайний або овечий щавель.
Посадка щавлю
Насіння щавлю найкраще висаджувати безпосередньо в землю, але ви можете почати їх у приміщенні та пересадити на вулицю, якщо хочете отримати фору або якщо у вас дуже короткий вегетаційний період.
Незалежно від того, чи ви вирощуєте насіння щавлю в приміщенні чи на відкритому повітрі, вибирайте ґрунт, багатий органічними речовинами та добре дренований. Щавель любить вологу, але не хоче постійно залишатися вологим у мокрому ґрунті.
Насіння потрібно висаджувати прямо в грунт. Ви можете покласти їх на ґрунт і накрити легким шаром ґрунту або злегка втиснути в ґрунт і ледве прикрити. Тримайте ґрунт вологим, але не мокрим.
Якщо ви висаджуєте насіння щавлю в приміщенні, почніть це за три тижні до останніх заморозків навесні. Посадіть 2-3 насінини в початковий горщик для насіння і прорідіть їх, коли всі вони проростуть, щоб у вас залишився лише один саджанець.
Розсада досягне кількох сантиметрів у висоту, коли ви зможете перенести її на вулицю, і ви зможете майже одразу почати збирати ніжне листя щавлю.
Не пересаджуйте їх на вулицю, поки не мине небезпека заморозків, оскільки розсада може замерзнути, і висаджуйте саджанці приблизно на відстані 6 дюймів одна від одної. Якщо ви садите насіння прямо на відкритому повітрі, посипте насіння в ряд і проріджуйте їх, коли вони досягнуть кількох дюймів у висоту.
Догляд за щавлем садовим
Вирощування щавлю — незалежно від того, вибираєте ви щавель червоножилковий, звичайний чи овечий — дуже схоже на вирощування іншої зелені. Поливайте їх водою і тримайте в прохолоді. Загалом, вони повинні бути одними з найлегших рослин у вашому саду!
Сонце і температура
Щавель найкраще росте в зонах 3-7 USDA. Вони люблять прохолодну погоду і найкраще підходять для весни та осені. Коли погода прохолодна, вони люблять сонячні промені.
Але якщо ви хочете вирощувати щавель протягом усього літа, вам потрібно посадити щавель у тіні, освітленій ранковим сонцем. Крім того, спробуйте посадити щавель у контейнер, який можна перенести в тінь у найспекотнішу частину дня.
Якщо ви живете в холоднішому чи жаркішому кліматі за межами бажаного діапазону, ви можете вирощувати листя щавлю вдома цілий рік! Помістіть їх під світло або біля сонячного вікна, і ви швидко отримаєте смачний щавель.
Як і інша зелень, щавель чутливий до морозів і спеки. Використовуйте мороз або тінь, коли є небезпека морозу або спеки, щоб захистити ваші рослини. Щавель не вийде за гарячих температур, тому ви можете втратити свої рослини, коли весна переходитиме в літо в теплішому кліматі.
Вода і вологість
Обов’язково зливайте ґрунт щотижня принаймні на один дюйм води, щоб верхні 1-2 дюйми ґрунту залишалися вологими. Щавель звичайний і червоножилковий не люблять висихати, але й вологості теж не люблять. Вологий ґрунт може призвести до загнивання коренів і вбити ваші рослини.
Поливайте рослини рано вранці біля основи, щоб уникнути намокання листя. Це зменшить ризик поширення хвороб у вашому саду та дозволить воді вбратися в ґрунт до того, як сонце почне випаровувати її.
Французький щавель більш терпимий до сухого ґрунту, тому, якщо стабільна вода є загальною проблемою у вашому саду, французький сорт має бути легшим у вирощуванні.
грунт
Вирощують щавель в слабокислому грунті з рН 5,5-6,8. Якщо вам важко зберегти нейтральний ґрунт, додайте трохи щавлю! Що стосується типу грунту, то щавель не надто вибагливий!
Спробуйте посадити щавель у ґрунт, який легко дренує, наприклад, переважно суглинистий або піщаний ґрунт; глинистий ґрунт, швидше за все, буде занадто важким, якщо ви не змішаєте його з органікою або перлітом.
Запліднення
Якщо ви вирощуєте щавель з великою кількістю органічної речовини, наприклад компосту або мульчі з листя, вам, ймовірно, не потрібно буде вносити добрива, оскільки багатої поживними речовинами буде достатньо.
Якщо у вас немає компосту або ви вирощуєте щавель у бідному ґрунті, ви можете використовувати загальне овочеве добриво з трохи більшим вмістом азоту, оскільки азот сприяє формуванню листя.
Гранули потрібно буде вносити лише один або два рази протягом вегетаційного періоду, тоді як рідкі добрива потрібно буде вносити частіше. Прикореневі рослини можуть рости в не ідеальних умовах у дикій природі, тому вам може навіть не знадобитися добриво!
Обрізка
Якщо ви вирощуєте щавель для кулінарних цілей, вам, ймовірно, не доведеться часто обрізати щавель, оскільки ви будете їсти листя! Ви можете обрізати старе листя, яке ви не зібрали вчасно, і стебла квітів, які він виробляє, коли намагається вирватися.
Оскільки щавель росте купками, ви можете розділити їх, щоб створити нові рослини. Це може знадобитися, якщо ви вирощуєте щавель у своєму саду як багаторічник і починає займати занадто багато місця.
Розмноження
Розмножити щавель можна трьома способами. Усі вони добре працюють, тож ви можете пограти й знайти метод, який вам підходить.
Насіння – це, мабуть, найпростіший спосіб отримати щавель в свій сад вперше. Щавель вирощує невеликі рожево-червоні квіти, як тільки з’являється, і саме так він виробляє стебла насіння. Ви можете зберегти насіння, щоб наступного року висадити нові рослини. Потім посіяти насіння щавлю в приміщенні або на відкритому повітрі за бажанням.
Для існуючих рослин ви можете розбити скупчення на менші скупчення та посадити їх в іншому місці, щоб отримати нову рослину. Цей спосіб найбільш ефективний, якщо ви можете вирощувати щавель як багаторічну траву. Якщо вам доведеться вирощувати їх як однорічники у своєму саду, ви не отримаєте особливої користі від цього методу.
Ще один спосіб розмноження – живцями. Ви можете помістити лист у воду, поки він не розвине коріння, а потім посадити його в ґрунт.
Збір і зберігання рослин щавлю
Тепер, коли ви виростили щавель, пора його їсти! Давайте розглянемо, як можна збирати і зберігати щавель у свіжому чи іншому вигляді.
Збір врожаю щавлю городнього
Зазвичай щавель найкраще смакувати, коли листя молоде, оскільки воно ніжне та ароматне. Збирати листя можна починати вже через 35 днів після посадки.
Використовуйте чисті садові ножиці, щоб зрізати листя біля основи рослини. Почніть із зовнішніх листків, оскільки вони найстаріші. Щавель — це зелень, яка зрізається і приходить знову, тому вона продовжуватиме давати новий ріст, тож ви зможете збирати з нього знову і знову!
Якщо вас не заперечує смак старих листя у формі скрипки, ви можете почекати, поки рослина трохи підросте, щоб отримати більший урожай, щоб з’їсти весь відразу. Якщо ви віддаєте перевагу молодше листя, посійте насіння щавлю по черзі, щоб завжди мати під рукою.
Зберігання листя щавлю
Зберігайте зібране листя щавлю в поліетиленовому пакеті в холодильнику з паперовим рушником, щоб ввібрати зайву вологу. Листя будуть свіжими до тижня. Не мийте щавель, поки не будете готові його використовувати, щоб уникнути зайвої вологи в мішку.
Для тривалого зберігання щавель промийте і дайте йому повністю обсохнути. Потім подрібніть його та зберігайте в пакеті для заморожування. Він може залишатися у вашій морозильній камері кілька місяців.
Ще одне довгострокове рішення – «кубик з травами». Наповніть форму для льоду подрібненим щавлем і оливковою олією і поставте в морозилку. Наступного разу, коли вам потрібно буде готувати з олією та щавлем, кидайте його на сковороду, і все готово! Ви також можете додати інші багаторічні трави, щоб додати ще більше смаку.
Вирішення проблем
Щавель насправді не порушує спокою, оскільки він стійкий до хвороб і має дуже мало проблем із шкідниками. Але тут варто звернути увагу на кілька речей.
Зростаючі проблеми
Щавель є витривалим багаторічником, але його може бути важко виростити в жаркому кліматі, оскільки він любить прохолодну погоду. Незважаючи на те, що він із задоволенням росте в зонах 3-7, він може почати відлітати наприкінці весни або на початку літа в місцях, де досить швидко прогрівається.
Ви можете уповільнити процес висадки, посадивши рослину в тіні або в приміщенні. У зонах вище 7 вам доведеться висаджувати його в приміщенні або в тінистих місцях.
Шкідники
Шкідники, які можуть турбувати щавель, швидше за все, є у вашому саду, оскільки насправді немає жодних шкідників, характерних для щавлю.
Попелиця буває різних кольорів і висмоктує сік з листя та стебла. Найпростіший спосіб позбутися від них – змити водою. Олія німу також допомагає їх задушити.
Равликів і слимаків часто приваблює різна зелень. Діатомова земля може допомогти вбити равликів і слимаків, але DE дійсно ефективний лише тоді, коли він сухий, а щавель любить вологий ґрунт, тому він може бути не таким ефективним. Збирайте їх вручну. Ви можете одягнути рукавички, якщо вважаєте, що це неприємне завдання!
Корисні нематоди — ще один чудовий природний спосіб знищити слимаків, оскільки ці нематоди шукають тварин, а не рослини. На ринку є багато засобів для знищення слимаків і равликів, тому шукайте варіант, який підійде вашому саду.
Хвороби
Специфічних для щавлю хвороб немає, тому він є другом багатьох городів! Незважаючи на це, він може піддатися борошнистій росі, якщо інші рослини у вашому саду мають хворобу. Ви можете запобігти цьому за допомогою фунгіциду, але вам доведеться викинути заражені рослини, оскільки ліків немає.
Якщо ваш ґрунт занадто вологий, у щавлю може розвинутися коренева гниль, яка згодом вб’є всю рослину. Не поливайте вручну, якщо нещодавно йшов дощ, і намагайтеся не давати рослині більше одного дюйма на тиждень.
Питання що часто задаються
З: Чи можна їсти щавель?
A: Щавель дуже смачний і поживний, він чудово підходить для приготування супів, салатів, запіканок і будь-яких інших страв, які потребують трохи лимонного смаку.
З: Чи щавель токсичний для людини?
В: Щавель містить щавлеву кислоту, яка у великих кількостях токсична для людини. Додавання щавлю в салат буде недостатнім, щоб нашкодити вам, тому його безпечно їсти.
З: Де краще росте щавель?
A: Щавель найкраще росте на сонячному місці з вологим ґрунтом навесні або восени.
З: Щавель повертається щороку?
A: Щавель зазвичай можна вирощувати як багаторічну рослину в зонах 5-7 USDA, тобто він повертатиметься щороку.
З: Чи безпечно їсти щавель сирим?
A: Щавель безпечно їсти сирим у невеликих кількостях. (Можливо, не їжте його кілограмами щодня!)
В: Який на смак щавель?
A: На смак щавель дуже схожий на цедру лимона – він гострий і цитрусовий.
З: Які види щавлю їстівні?
A: Rumex acetosa (звичайний щавель) і Rumex scutatus (французький щавель) є найбезпечнішими сортами для вживання через низький рівень щавлевої кислоти.
Питання: чи важко вирощувати щавель?
В: Щавель зазвичай легко вирощувати, якщо ґрунт вологий, температура не надто висока та він отримує достатньо сонячного світла.