Одним із найулюбленіших смаків у світі є ваніль. Екстракт ванілі необхідний для випічки, і це чудовий аромат для більшості кондитерських виробів. Це змушує багатьох садівників замислюватися, як виростити ваніль вдома. Рослини бобів ванілі — чудові лазячі орхідеї, які терпляче приймають боби ванілі.
Але вирощувати рослини бобів ванілі не так просто, як посадити насіння та спостерігати, як вони злітають. Ванільна орхідея має специфічні потреби, засновані на рідному середовищі існування ванільної орхідеї в цілому. Можливо, ви вже маєте певне уявлення про те, що таке вирощування орхідей, але нехай це вас не збентежує!
Вирощувати боб ванілі можна в контрольованому середовищі. З такою кількістю різноманітних видів ви можете мати різноманітні ароматизатори ванілі. Ваші власні стручки насіння ванілі будуть набагато смачнішими, коли ви сплануєте та доглядатимете за орхідеєю ванільних бобів. Давайте поговоримо про догляд за рослинами ванілі та різними її сортами. Ви швидко зможете виростити власні стручки ванілі.
Хороші продукти на Amazon для вирощування ванілі:
- Кора орхідеї SuperMoss
- Neem Bliss 100% олія німу холодного віджиму
- Олія для розпилення All Seasons для садівництва та спокою
Короткий посібник з догляду
Загальні назви | Ваніль, ванільна орхідея, плосколистяна ваніль, Вест-Індська ваніль |
Наукова назва | Ванільний плосколистий або Ваніль тахітянська |
Дні до збору врожаю | 180-270 днів |
світло | Непряме сонячне світло |
вода | Послідовний, легкий |
грунт | Комбінована кора, торф'яний мох, добре дренується |
Добриво | Високий вміст азоту в активному стані, збалансований повний спектр у стані спокою |
Шкідники | Павутинний кліщ, борошнистий червець |
Хвороби | Коренева гниль, гниль стебла |
Усе про ваніль
Ця частина охоплює два найпопулярніших сорти рослин ванілі: Ванільний плосколистий і Ваніль тахітянська. Їх зазвичай називають ваніллю, ванільною орхідеєю, плосколистою ваніллю або вест-індійською ваніллю. Ваніль тахітянська походить з півдня Північної Америки, де ацтеки схрестили два сорти в один. Ванільний плосколистий походить з Гватемали, Мексики та Белізу. Обидва були перенесені до Європи через іспанських конкістадорів у 1300-1500 роках.
Це ліани, які використовують дерева як опору. Вони ростуть у тропічному кліматі під нижніми кронами тропічних лісів. Ліани зигзагоподібні і мають еліптичні листя. Через кілька років росту ванілі утворюється зеленувата, жовта або біла квітка. Квітка живе всього один день. У цьому маленькому віконечку запилюються самоплідні квіти. Якщо запилення не відбувається, квітки опадають.
Коли плетиста лоза дозріє через кілька років і запилення проходить успішно, починають формуватися плоди. Спочатку вони нагадують маленькі банани розміром від 6 до 9 дюймів, для дозрівання яких потрібно приблизно 6 місяців. Витримані стручки збирають і висушують для екстракції. Зазвичай весь стручок мацерують і дистилюють у спирті для ароматизації. Деякі очищають внутрішню частину стручка і використовують справжню ваніль для ароматизації різноманітних кондитерських виробів.
Більшість рослин, які використовуються для вирощування екстракту ванілі, походять з Мадагаскару, Таїті та Мексики. Його можна культивувати лише в дикій природі на 10-20 градусах на північ і південь від екватора. У неволі необхідно ручне запилення.
Види ванілі
Ось кілька сортів, які зазвичай культивують допитливі садівники, готові прийняти виклик.
- вест-індійська ваніль (Ванільний помпона): чудова рослина з великими блискучими зеленими листками і довгими тонкими стеблами до 5 метрів завдовжки. Родом з Мексики та Південної Тропічної Америки. Пучки запашних квітів відкриваються один за одним і утворюють довгі стручки.
- Ваніль плосколистий (Ванільний плосколистий): одне з найбільших рослин, цей сорт виростає до 30 метрів. Віддає перевагу болотистому середовищу або тропічному середовищу.
- Таїтянська ваніль (Ваніль тахітянська): ця рослина ванілі, що походить із Таїті, має жовтувато-зелені квіти, які утворюють ширші, більш присадкуваті стручки, ніж Вест-Індійська. Це один із найпоширеніших сортів ванільних бобів, і ванільний екстракт має смак, відмінний від інших сортів.
- Ваніль без листя (Афіла ванільна): ця рослина ванілі, що походить із Південно-Східної Азії, має кисті з трьох-чотирьох квіток, які розпускаються навесні та влітку. На відміну від інших сортів, безлистя ваніль не має листя. Квіти ростуть безпосередньо з міжвузлів, рівномірно розташованих на ліанах.
- мексиканська ваніль (Мексиканська ваніль): цей боб ванілі походить із Центральної Флориди, Мексики та районів Центральної та Південної Америки. Один із найпоширеніших сортів, він росте присадкуватим і коротким, менше 2 футів у довжину.
Посадка ванілі
Якщо ви не живете в регіоні, де цілий рік панують тропічні умови, вам захочеться мати контрольоване середовище для вашої рослини ванілі. Якщо ви живете в південній Флориді, підстава дерева в районі, де вдень є яскрава відфільтрована тінь, може спрацювати. У всіх інших регіонах висаджуйте рослини ванілі в невеликих горщиках із сумішшю для орхідей.
Переконайтеся, що у вашої орхідеї є жердина, на яку можна піднятися, або якась опорна система для переміщення вгору. Контейнер і середовище для горщиків потребують адекватного дренажу, оскільки орхідеї цього виду не люблять перезволоження. Використовуйте продезінфікований ріжучий інструмент і видаліть ⅓ нижніх коренів. Потім посадіть решту рослини та додайте кілок, жердину або щось інше, що ви будете використовувати для виховання рослин ванілі.
Догляд
Рослина ванілі може бути складною, тому важливо знати, що потрібно для вирощування ванільних бобів. Дотримуйтеся посібника, і ви будете збирати врожай ванільних бобів менш ніж за рік!
Сонце і температура
Рослина ванілі потребує непрямого сонячного світла вранці та ввечері та яскравої відфільтрованої тіні вдень. Занадто багато прямого яскравого світла викликає опіки рослини та пошкоджує коріння. Фахівці сходяться на думці, що південна сторона теплиці, затінена великим деревом, є відмінним варіантом. Оскільки зони стійкості Міністерства сільського господарства США обмежені (тільки 10 і 11), переконайтеся, що у вас є місце для вирощування ванільних бобів, яке ретельно контролюється та керується.
Рослини ванілі віддають перевагу теплому середовищу і погано почуваються при температурах за межами діапазону від 75 до 85 градусів. За межами цього діапазону листя жовтіє й опадає, а виноградні лози не дають бобів. Можна вирощувати ванільні боби в наметі для вирощування, де теплиця недоступна або неможлива. Це може бути кращим варіантом, оскільки легше контролювати клімат у наметі для вирощування.
Вода і вологість
Це, мабуть, те, що більшість людей помиляється щодо представників родини орхідних. Вони хочуть, щоб ґрунт був рівномірно вологим, і вони віддають перевагу високій вологості та хорошій циркуляції повітря. Дайте верхнім 2-3 дюймам висохнути між регулярними поливами. Коли прекрасні орхідеї почнуть цвісти, дайте всій рослині висохнути протягом кількох тижнів між поливами. Бобам ванілі потрібна вологість не менше 85 відсотків. Ви можете досягти цього за допомогою засобів керування наметом для вирощування або розпиленням орхідеї з пульверизатора. Піддон під вашою орхідеєю може допомогти в теплицях, де не досягається необхідна вологість навколишнього середовища. Навіть зволожувач повітря тут може бути благом. Ванільні боби потребують контрольованої постійної вологості протягом усього року.
Подібно до того, як температура за межами допустимого діапазону може вбити їх, так само може вбити брак вологи та надмірний полив. Так само використовуйте для поливу дистильовану воду, а не водопровідну. Поливати в ранкові години.
грунт
Ванільні боби потребують суміші половини кори орхідеї та половини сфагнового торфу. Ви також можете використовувати цілий горщик кори, якщо ви не хочете використовувати мох або якщо його немає у вашому регіоні. Використовуйте суміш і горщик з хорошим дренажем. Не намагайтеся використовувати суміш для горщиків нижчої якості, оскільки це вб’є вашу рослину. Підтримуйте pH між 6,6 і 7,5. Створіть для вашої виноградної лози належне середовище для росту, і ви зможете збирати врожай ванілі.
Внесення добрив
Боби ванілі цінують щотижневі добрива з високим вмістом азоту (30-10-10 NPK), коли вони активно ростуть. Додавайте добрива лише тоді, коли ґрунт вологий, оскільки додавання в той же час, коли кора суха, пошкодить коріння. Коли ваша орхідея знаходиться в стані спокою, злегка підгодуйте її сильно розведеним добривом для орхідей (20-20-20 NPK). Не забувайте удобрювати ваніль лише тоді, коли ґрунт вологий, між поливами, і робіть це особливо навесні та влітку.
Обрізка та дресирування
Якщо ви не готові розмножувати рослину ванілі, вам не потрібно обрізати. Підсадіть свою лозу за допомогою стовпа, покритого мохом-сфагнумом, або підніміть паркани. Обережно повісьте виноградну лозу на цвях, прикріплений до тренувального майданчика, якщо у вас немає жердини, покритої мохом.
Розмноження
Розмноження цієї рослини здійснюється за допомогою живців. Оскільки олії рослини можуть обпекти шкіру, робіть це в рукавичках і з довгими рукавами.
Виріжте шматки довжиною від 6 до 8 дюймів і містять два-три вузлики. Переконайтеся, що біля основи є достатньо стебла, щоб втиснути його в ґрунт. Залиште принаймні один дюйм над верхнім вузлом. Помістіть кожен живець у такий самий тип середовища для горщиків і менший простір, у якому ви тримаєте свою оригінальну рослину. Додайте достатньо води, щоб зволожити середовище для посадки, і дайте їм відпочити в середовищі, оптимальному для орхідей. Коли верхня частина рослини виросте на пару дюймів, вийміть живці, щоб знайти коріння. Якщо є рясний ріст коренів (3-5 дюймів здорового білого росту), вітаємо! Ви успішно розмножили ванільну орхідею.
запилення
Як згадувалося на початку цієї частини, ваші виноградні лози повинні бути запилені вручну в день цвітіння, щоб дати боби. За допомогою палички або ватного тампона видаліть пилок з кожної квітки вранці. Потім за допомогою палички додайте пилок до жіночих частин квітки, які ховаються під клапаном. Ви дізнаєтесь, чи досягли ви успіху, лише за один день. Квітка зів’яне і залишиться на лозі. Якщо він відпадає, значить, запилення не відбулося. Протягом тижня починають формуватися зелені стручки.
Збирання та зберігання
Тут ми розглянемо процес ручного запилення, збирання та зберігання квасолі. Ми також обговоримо, як відпотіти боби та вилікувати їх для подальшого використання.
збирання врожаю
Під час розвитку стручки почнуть жовтіти та подовжуватись, згодом набуваючи світло-коричневого кольору. Через 6-9 місяців стручки стають темно-коричневими. Коли вони стануть темно-коричневими, настав час збирати боби.
Або дайте бобам дозріти на рослині, або видаліть їх, бланшуйте та вилікуйте. Використовуйте гострий дезінфікований інструмент, щоб витягнути стручки, а потім бланшуйте їх у киплячій воді протягом кількох хвилин. Укутайте їх і поставте на ніч у прохолодне сухе місце. Висушіть їх протягом дня на сонці. Повторюйте це приблизно протягом місяця, а потім зберігайте боби.
Зберігання
Висушені сушені боби (тобто боби мадагаскарської ванілі) зберігатимуться в герметичному контейнері необмежений час. Ви також можете зішкребти нутрощі стручків, щоб зробити ванільну пасту. Зберігайте його в герметичному контейнері при кімнатній температурі до трьох років. Не заморожуйте та не охолоджуйте ваніль, оскільки це різко скорочує термін її зберігання. Відпрацьовані стручки настояти в спирті або змішати з цукром для подальшого використання. Ванільний екстракт також легко зробити. Дайте бобам постояти в горілці не менше 8 місяців, і вуаля! Ванільного екстракту. Домашній ванільний екстракт неперевершений!
Вирішення проблем
Вирощуючи цю рослину, слід звернути увагу на кілька речей. Майте це на увазі, і все готово!
Зростаючі проблеми
Більшість проблем з цією рослиною виникають через надмірний і недостатній полив, а також відсутність належної вологості. Підтримувати вологе, але не сире середовище, яке подобається ванілі, може бути складно!
Шкідники
Єдиними двома шкідниками, на яких варто звернути увагу, є павутинний кліщ і борошнистий червець. Обидва висмоктують сік з вашої рослини. Для боротьби з борошнистими червцями використовуйте ватну паличку, змочену в спирті, щоб змусити білих пухнастих комах вивільнитися. Олію німу або садову олію можна застосовувати для боротьби з кліщами, але також є профілактикою борошнистих червців.
Хвороби
Єдина хвороба, про яку варто побоюватися, це гниль. Перезволоження спричиняє грибкову гниль стебла, яка може вбити вашу рослину. Якщо ви помітили коричневі тендітні стебла та надмірно насичене рослинне середовище, видаліть усю рослину, обріжте гнилі частини та пересадіть живець у нове сухе середовище. Потім додайте трохи вологи. Підтримуйте циркуляцію повітря та вологість середовища для вкорінення.
Питання що часто задаються
З: Чи можна виростити ваніль вдома?
A: Так, у контрольованому середовищі.
З: Скільки часу потрібно, щоб виростити ваніль?
A: Принаймні рік.
З: Чи легко вирощувати ваніль?
A: Не зовсім. Але це дуже корисно, коли ви можете допомогти рослинам ванілі процвітати, а ще краще, коли ви можете їх вирощувати.